اکران «شنای پروانه» متوقف شد
24 تیر 1399 - 12:45
شناسه : 1006
9

با درخواست تهیه‌کننده «شنای پروانه» و موافقت شورای صنفی نمایش سازمان سینمایی، اکران این فیلم متوقف خواهد شد. تهیه‌کننده فیلم «شنای پروانه» اعلام کرد اکران این فیلم از چهارشنبه ۲۵ تیر به احترام کادر درمانی بیمارستان‌های درگیر با کرونا، متوقف خواهد شد. رسول صدرعاملی، در این‌باره گفت: «طبق مذاکراتی که امروز در وزارت ارشاد با […]

پ
پ

با درخواست تهیه‌کننده «شنای پروانه» و موافقت شورای صنفی نمایش سازمان سینمایی، اکران این فیلم متوقف خواهد شد.

تهیه‌کننده فیلم «شنای پروانه» اعلام کرد اکران این فیلم از چهارشنبه ۲۵ تیر به احترام کادر درمانی بیمارستان‌های درگیر با کرونا، متوقف خواهد شد.

رسول صدرعاملی، در این‌باره گفت: «طبق مذاکراتی که امروز در وزارت ارشاد با آقای طباطبایی‌نژاد و اعضای شورای صنفی نمایش داشتم، توقف اکران را مطرح کردیم که مدیران نیز ضمن تشکر از این‌که فیلم را برای بازگشایی سینماها ارائه دادیم، با این درخواست موافقت کردند.»

او یادآور شد: «در حال رایزنی با وزارت بهداشت بودیم تا شرایطی فراهم کنیم که کادر درمانی بیمارستان‌های درگیر با کرونا به دعوت ما، رایگان به تماشای فیلم بنشینند و حالا با شرایط پیش آمده، بهتر دیدیم توقف نمایش فیلم را به آنها تقدیم کنیم و امیدوار باشیم در اکران مجدد، این مدافعان سلامت، آن‌قدر فراغت داشته باشند و سرشان خلوت شده باشد که با آرامش به دیدن فیلم بیایند.»

صدرعاملی توضیح داد: «سه هفته پیش که ما اکران «شنای پروانه» را آغاز کردیم، واگیری بیماری این همه زیاد نبود و تعداد فوت‌شدگان در بین هم‌وطنان‌مان به حدود سی نفر کاهش یافته بود اما تصور نمی‌کردیم در فاصله کمتر از دو هفته، ناگهان به این حد افزایش بیمار و فوت شده برسیم.»

تهیه‌کننده فیلم «شنای پروانه» گفت: «به هرحال منتظر می‌مانیم تا وقتی این ویروس کنترل شد و امنیت خاطر برای تماشاگران به وجود آمد، شرایط اکران مجدد فیلم را در سراسر کشور فراهم می‌کنیم که امیدوارم این فرصت بعد از دهه اول محرم فراهم شود.»

مرتضی شایسته دبیر شورای صنفی نمایش توقف اکران «شنای پروانه» را تصمیمی خارج از مصوبات این شورا اعلام کرد و گفت: شاید هم از اکران کنار نکشیدند!

 نیمه‌شب گذشته ۲۲ تیرماه رسول صدرعاملی تهیه‌کننده فیلم سینمایی «شنای پروانه» به‌صورت ناگهانی و تنها چند ساعت پس از اعلام رسمی مصوبات روز گذشته شورای صنفی اکران، تصمیم خود برای توقف اکران این فیلم از ۲۵ تیرماه را رسانه‌ای کرد.

تصمیم رسول صدرعامل در این زمینه در حال رسانه‌ای شد که طبق نظام‌نامه اکران سال ۹۹ تصمیم‌گیری درباره آغاز و پایان اکران یک فیلم در حیطه اختیارات شورای صنفی نمایش است. شورایی که در میان مصوبات روز گذشته‌اش خبری از توقف اکران «شنای پروانه» نبود اما صدرعاملی از هماهنگی با این شورا برای اتخاذ این تصمیم گفته بود.

در همین رابطه به گفتگویی با مرتضی شایسته دبیر شورای صنفی نمایش داشتیم تا پاسخگوی این ابهامات باشد؛ گفتگویی که پرده‌های تازه‌تری از اتفاقات عجیب این روزهای سینمای ایران را عیان کرد.

متن گفتگوی با دبیر شورای صنفی اکران را در ادامه می‌خوانید؛

* آقای شایسته تصمیم درباره توقف اکران «شنای پروانه» در جلسه روز گذشته شورا گرفته شد؟

این تصمیم در جلسه روز گذشته ۲۲ تیرماه شورای صنفی نمایش گرفته نشد. توصیه شورای صنفی به همه صاحبان فیلم ادامه اکران بود. ما به هیچ وجه به آقای صدرعاملی توصیه نکردیم که اکران فیلم را متوقف کند. حتی به ایشان توصیه کردیم که لطف کند و نمایش فیلم را ادامه بدهد.

* برخلاف ماده ۷ نظام‌نامه اکران که صراحتاً «اعلام مصوبات شورای اکران» را جزو وظایف «دبیر شورا» برشمرده است، چرا تهیه‌کننده «شنای پروانه» هم در موعد ورود به چرخه اکران، هم در موعد انصراف از اکران، هم در موعد بازگشت مجدد و هم حالا برای توقف اکران مستقلاً اطلاع‌رسانی کرده و می‌کند؟ آیا تصمیمات درباره این فیلم جزو «مصوبات» شورای اکران محسوب نمی‌شود!؟

شورای صنفی طبق قراردادهای خود عمل می‌کند. ما سه هفته هم به «شنای پروانه» امتیاز دادیم و گفتیم این هفته‌های نمایش محاسبه نمی‌شود اما هفته‌های نمایش باقی فیلم‌ها حساب می‌شود. نمی‌دانم دلیل این تصمیم چه بود؟ اما توصیه ما به آقای صدرعاملی عزیز و بقیه صاحبان فیلم این بود که به ادامه اکران بپردازند. این تصمیم به هیچ وجه جزو مصوبات روز گذشته ما نبود.

* یعنی نظر شورا توقف اکران نبود؟

نه نظر شورا این نبود. نظر شورا به وسیله دبیر شورا اعلام می‌شود.

* آقای صدرعاملی مساله توقف اکران فیلم را با شما مطرح نکرده بودند؟

مطرح کردند اما با آن موافقت نشد.

* پس این توافق چگونه حاصل شد؟ یعنی با خود آقای طباطبایی‌نژاد به این جمع‌بندی رسیدند؟

فکر نمی‌کنم آقای طباطبایی‌نژاد هم موافقت کرده باشند. دلیل آقای صدرعاملی را برای این تصمیم نمی‌دانم ولی خودشان حتماً دلیلی دارند به هر حال توصیه ما این بود که اکران را ادامه بدهند.

* اما آقای صدرعاملی به‌عنوان تهیه‌کننده دلیل خود برای این تصمیم را احترام به کادر پزشکی عنوان کرده بودند…

در حال حاضر تمامی سینماهای کشور به توصیه‌های پزشکی عمل و پروتکل‌ها را به خوبی رعایت می‌کنند. مدیریت سینما با رعایت صد در صد پروتکل‌های بهداشتی به کار ادامه می‌دهد. من فکر نمی‌کنم کادر درمان دوست داشته باشند سینماها تعطیل شود بلکه آنها همواره به رعایت پروتکل‌ها تاکید می‌کنند. اگر به صحبت‌های آقای نمکی وزیر بهداشت و آقای حریرچی معاون کل وزارت بهداشت ایران توجه کنید، می‌بینید که به رعایت نکات بهداشتی تاکید می‌کنند نه تعطیلی امور و خانه نشینی. نمی‌شود که یک کشور را تعطیل کرد.

* آیا دلیل این توقف، شرط عوامل «شنای پروانه» مبنی‌بر تضمین فروش فیلم و برآورده نشدن حداقل انتظارشان از فروش نبوده است؟

من در جریان آن نیستم و آقای صدرعاملی چنین چیزی را نگفته‌اند. اصولاً شورای صنفی مسئول تضمین فروش نیست. کاری را که از دستش بر می‌آید، انجام می‌دهد. ما تا جایی که می‌توانستیم امتیاز بدهیم، دادیم. ما نمی‌توانیم فروش سی یا چهل میلیاردی یک فیلم را تضمین کنیم. نه من نه هیچکس دیگر نمی‌تواند بگوید فروش را تضمین می‌کند.

* با توجه به سهم بالای «شنای پروانه» از فروش سینماها در یک ماه گذشته، با کنار کشیدن این فیلم ادامه کار سالن‌های سینمایی صرفه اقتصادی دارد؟

حالا شاید هم کنار نکشید…

* ولی خودشان اینگونه اعلام کردند.

شاید دوباره تصمیمشان عوض شود. توصیه من به آقای صدرعاملی عزیز این است که به خاطر سینما اکران را ادامه بدهند.

* شورای صنفی در زمینه زمان احتمالی بازگشت مجدد «شنای پروانه» به اکران تصمیمی اتخاذ کرده است و در صورت رفع تهدید کرونا و بازگشت شرایط عادی، آیا این فیلم همچنان در اولویت اکران قرار دارد؟

فکر نمی‌کنم. در رابطه با شرایط اکران این فیلم در آینده باید شورای صنفی نمایش تصمیم بگیرد.


ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.