آن ها سرِ «سعدالسلطنه» سوار شدند!
28 تیر 1399 - 13:14
شناسه : 1017
7

بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید دارند، اما هیچ توجهی به رعایت ضوابط میراث فرهنگی ندارند و اجازه می‌دهند تا اعضای تیم ورزشی‌شان با هر وسیله‌ای از گنبد سرای سعدالسلطنه بالا بروند! به گزارش ایسنا، تصاویر منتشرشده در صفحه اینستاگرامی روابط عمومی هیات دوچرخه‌سواری استان قزوین در روز جمعه ۲۶ تیر نشان می‌دهد که تریال‌کاران تیم […]

پ
پ

بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاکید دارند، اما هیچ توجهی به رعایت ضوابط میراث فرهنگی ندارند و اجازه می‌دهند تا اعضای تیم ورزشی‌شان با هر وسیله‌ای از گنبد سرای سعدالسلطنه بالا بروند!

به گزارش ایسنا، تصاویر منتشرشده در صفحه اینستاگرامی روابط عمومی هیات دوچرخه‌سواری استان قزوین در روز جمعه ۲۶ تیر نشان می‌دهد که تریال‌کاران تیم ملی در سرای سعدالسلطنه قزوین برای ضبط برنامه «چند درجه» از شبکه نسیم سراغ این بنای تاریخی رفته‌اند، تا برنامه‌ای ورزشی – نمایشی اجرا کنند!

هدف‌شان را از برگزاری این برنامه نیز «به تصویر کشیدن و معرفی انواع فعالیت‌ها، یرگرمی‌ها، ورزش‌های جذاب و هیجان انگیز و زمینه سازی برای گرایش جوانان اعلام کرده‌اند»، اما به نظر می‌رسد هیچ هدفی برای حفاظت از بناهای تاریخی ندارند، به گونه‌ای که به راحتی اجازه می‌دهند هر کس با هر وسیله‌ای از آثار تاریخی بالا برود.

شاید بتوان گفت حتی در تقلید از اجراهای کشورهای دیگر هم که شده، اجرای این برنامه که با حرکات آکروباتیک در فضای این محوطه تاریخی همراه بوده، آسیبی به این محوطه و سرای تاریخی وارد نمی‌کند، اما آیا بالا رفتن از گنبد یک اثر تاریخی آن‌هم با دوچرخه، عملی درست و در حفاظت از آثار تاریخی است؟!

تصاویر نشان می‌دهند که علاوه بر انجام حرکات آکروباتیک با دوچرخه تِریال، هفت نفر از تریال‌کاران تیم ملی روی گنبد سعدالسلطنه می‌روند.

به نظر می‌رسد این اقدام آن‌قدر شوک برانگیز بوده که حتی برخی از فعالان این رشته‌ ورزشی نیز نسبت به آن واکنش نشان داده‌اند.

در یکی از این واکنش‌ها که آن هم در فضای مجازی منتشر شده، تاکید شده است؛ «با این وضعیت می‌خواهیم سعدالسلطنه رو ثبت جهانی کنیم، آیا دوست دارید دنیا به شما مسولین بخندد. یه سری‌ها هم ورزشکار نیستند ورزشکارنما هستند. همه چیز توی دنیا دیده شدن نیست باید سنگین باشیم، افسوس …»

یا شخص دیگری اعتراض خود را این طور مطرح کرده است: «این همه از دوچرخه سوارها حمایت کردیم این بار باید بهشون گوشزد کنیم بنای تاریخی جای دوچرخه سواری کردن نیست، نابودش می کنه…»

اما چند ساعت بعد از منتشر شدن این تصاویر و سیل اعتراضات به عملکرد این گروه ورزشی، شهرداری قزوین نیز متنی را در قالب جوابیه در فضای مجازی و در صفحه شهرداری قزوین منتشر کرد. در بخشی از این متن آمده است: «شهرداری قزوین اقدام گروه مذکور را کاملا اشتباه خوانده و به عوامل اجرایی و نظارتی ذیربط در شهرداری تذکرات لازم را صادر و اعلام کرد که این گونه اقدامات در صورت تکرار، نابخشودنی است و برخوردهای لازم بر اساس موازین قانونی صورت خواهد پذیرفت.»

اما نکته جالب توجه این است که در آخرین بخشِ این متن تاکید شده که «مجوز حضور تریال سواران ملی پوش در سرای سعدالسلطنه پیش از این نیز در سال ۱۳۹۱ و در هفته قزوین صادر شده بود تا به انجام حرکات نمایشی بپردازند.»

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.