تعطیلی کتابخانه ملی و رونق کم اخبار کتاب و نشر
31 مرداد 1399 - 12:35
شناسه : 1293
7

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: همچنان که در هفته‌های کم‌خبر حوزه کتاب و نشر به سر می‌بریم، چهارمین هفته از مردادماه ۹۹، تنها ۸ خبر برگزیده و مهم را در خود جا داده است. تذکر این‌نکته لازم است که مقصود از اخبار حوزه کتاب و نشر، خبرهایی به‌جز انتشار آثار چاپ اولی و تجدیدچاپی هستند و بیشتر […]

پ
پ

خبرگزاری مهر _ گروه فرهنگ: همچنان که در هفته‌های کم‌خبر حوزه کتاب و نشر به سر می‌بریم، چهارمین هفته از مردادماه ۹۹، تنها ۸ خبر برگزیده و مهم را در خود جا داده است. تذکر این‌نکته لازم است که مقصود از اخبار حوزه کتاب و نشر، خبرهایی به‌جز انتشار آثار چاپ اولی و تجدیدچاپی هستند و بیشتر به رویدادهای مرتبط با حوزه کتاب و ادبیات مربوط می‌شوند.

گزارش «یک‌هفته با کتاب» هفته پیش با محوریت خبر آغاز تابستانه کتاب و افتتاح یک‌کتابخانه عمومی در متروی تهران، در بر گیرنده ۱۱ خبر بود و ۳ خبر از گزارش این‌هفته بیشتر داشت. گزارش این‌هفته خبر پایان طرح تابستانه را در خود جا داده و همچنین خبر تعطیلی دوباره کتابخانه ملی را که چندی پیش‌ پس از مدتی تعطیلی به‌خاطر کرونا، بازگشایی شده بود.

از ۸ خبر گزارش این‌هفته ۲ خبر مربوط به رونمایی‌ها و ۲ خبر هم مربوط به انتشار فراخوان‌های ادبی هستند. دیدار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران با آزادگان اهل قلم و فروش حق انتشار ترجمه عربی یکی از کتاب‌های دفاع مقدس به ناشری لبنانی از دیگر خبرهای مهم این‌هفته بودند که در گزارش مرورشان می‌کنیم.

در ادامه مشروح گزارش «یک‌هفته با کتاب» آخرین هفته مردادماه ۹۹ را از نظر می‌گذرانیم؛

تعطیلی کتابخانه ملی

طبق اطلاعیه‌ای که این‌هفته کتابخانه ملی منتشر کرد، برای جلوگیری از شیوع بیماری کرونا و ادامه داشتن وضعیت قرمز شهر تهران، تالارهای کتابخانه ملی از سه شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ تا اعلام تغییر وضعیت توسط ستاد کرونا براساس مصوبه شورای معاونین تعطیل شدند.

پایان طرح تابستانه کتاب

طرح حمایتی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتابفروشی‌ها با عنوان تابستانه کتاب ۹۹ که از روز شنبه ۱۸ مرداد همزمان با عید غدیر خم آغاز شده بود، روز پنجشنبه ۳۰ مرداد در کتابفروشی‌های کشور به پایان رسید.

دیدار دهقانکار با آزادگان اهل قلم

ایوب دهقانکار مدیرعامل موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران همزمان با ۲۶ مرداد سالروز بازگشت آزادگان به میهن با بیژن کیانی مدیرمسئول انتشارات پیام آزادگان و قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی دیدار و گفتگو کرد.

رونمایی از «آبشار اندیشه» و «مقتل نوجوان»

مراسم رونمایی از دو کتاب «آبشار اندیشه» و «مقتل نوجوان» اثر علی شعیبی روز دوشنبه ۲۷ مرداد، در کتاب‌فروشی چاپ و نشر بین‌الملل برگزار شد.

رونمایی از رمان «ماه‌خاتون»

رمان «ماه‌خاتون» نوشته مجید پورولی کلشتری هم چهارشنبه ۲۹ مرداد در کتابفروشی چاپ و نشر بین‌الملل رونمایی شد.

انتشار فراخوان مهرواره فصلی شعر آیینی تابستان

فراخوان نخستین مهرواره فصلی شعر با عنوان «اشک ماه» با محوریت شخصیت حضرت امام حسین (ع)، واقعه عاشورا و دیگر موضوع‌های مرتبط با ماه محرم، در آستانه‌ ماه محرم و آئین‌های سوگواری حضرت سیدالشهدا (ع)، منتشر شد. این‌رویداد، ویژه تابستان ۹۹ است و توسط انجمن شاعران نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار می‌شود.

نخستین مهرواره فصلی شعر «اشک ماه» برای دو گروه سنی نوجوانان (۱۴ تا ۱۸) و (۱۸ تا ۲۲) سال و در قالب‌های آثار کلاسیک و آزاد (نیمایی، سپید) برگزار می‌شود

انتشار فراخوان پویش ادبی کاروان آفتاب

فراخوان پویش ادبی«کاروان آفتاب» با موضوع قیام عاشورا، ویژه کودکان و نوجوانان توسط حوزه هنری کودک و نوجوان منتشر شد. پویش مورد اشاره با همکاری موسسه سپهر سوره هنر و با هدف شناسایی، جذب و پرورش کودکان و نوجوانان مستعد کشور برگزار می‌شود.

این‌رویداد ویژه کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۸ سال است و شامل بخش‌های شعر و داستان است که در موضوعات قیام عاشورا، شخصیت‌های عاشورا، خانواده، امید، ایثار و فداکاری و موضوع آزاد اثر می‌پذیرد.

فروش حق انتشار ترجمه عربی خاطرات سرباز کوچک امام

همزمان با ۲۶ مرداد که سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی است، آژانس ادبی تماس، امتیاز ترجمه و انتشار کتاب «همه سیزده‌سالگی‌ام» شامل خاطرات دوران نوجوانی آزاده ایرانی، مهدی طحانیان را به انتشارات دارالحضاره در لبنان واگذار کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.