نقشه مکرون برای حزب‌الله لبنان
13 شهریور 1399 - 10:38
شناسه : 1504
6
یک کارشناس مسائل غرب آسیا اظهار کرد: امانوئل مکرون می‌خواهد نقش سیاسی حزب‌الله لبنان را در این کشور گسترده کند تا از میزان فعالیت‌های امنیتی این گروه کاسته شود و به مرور زمان حزب‌الله لبنان خلع سلاح شود.
پ
پ

سید هادی سید افقهی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به دو سفر اخیر مکرون رئیس جمهور فرانسه به لبنان و برخی از حواشی ایجاد شده در پی آن گفت: بعد از اینکه انفجار بیروت صورت گرفت فرانسه تحولات در لبنان را فرصت خوبی دانست که بتواند بار دیگر نقش خود در خاورمیانه را پررنگ کند و با توجه به سابقه حضور در لبنان از این موضوع برای قدرت نمایی استفاده کند.

وی با بیان اینکه مکرون در جریان سفر اول خود به لبنان با تعدادی از مقامات سیاسی این کشور رایزنی کرد، گفت: همچنین در نشستی با حضور احزاب مختلف از جمله ۱۴ مارس و ۸ مارس شرکت کرد و در آن جلسه تاکید کرد که اگر اصلاحات اقتصادی و سیاسی در لبنان صورت نگیرد این کشور باقی نخواهد ماند. این حرف مکرون مورد توجه تحلیلگران قرار گرفت و صحبت از این بود که منظور مکرون از اینکه لبنان باقی نخواهد ماند ،چیست؟

افقهی ادامه داد: مکرون در همان سفر گفت من اول سپتامبر به لبنان باز می گردم و اگر اصلاحات در لبنان صورت نگرفته باشد من خود اقداماتی را انجام می دهم که این سخن  نیز با بازتاب های منفی و مثبت در لبنان و عرصه بین الملل مواجه شد.

وی با بیان اینکه فرانسه ارتباط نزدیکی با مصطفی ادیب نخست وزیر منتخب لبنان برای تشکیل کابینه دارد و گویی این انتخاب بر اساس تصمیمات پشت پرده ای بوده که اتفاق افتاده است افزود: در سفر اول و دوم آقای مکرون به لبنان او موضع معتدلی در ارتباط با حزب الله لبنان گرفت. در سفر اولش به بیروت با یکی از نمایندگان حزب الله در پارلمان لبنان دیدار و رایزنی کرد و تاکید کرد که ما حزب الله لبنان را به عنوان یک واقعیت قبول داریم و نمی توان حزب الله را از صحنه سیاسی لبنان خارج کرد.

او همچنین تاکید کرد که باید آشتی ملی در لبنان ایجاد شود. اصلاحات سیاسی صورت بگیرد که راه برای ارسال کمک های بین المللی به این کشور باز شود.

این کارشناس مسائل غرب آسیا با بیان اینکه مکرون در جریان سفر به بیروت بر اهمیت مبارزه با فساد سیاسی، اقتصادی و اداری در لبنان تاکید کرده است، گفت: همسو با مواضع مکرون، آقای میشل عون  رئیس جمهور لبنان نیز تاکید کرده است که دوران دولت طایفه گرا و سهم گرا به پایان رسیده است و باید به دنبال یک سیستم مدنی جدید باشیم. البته در این زمینه این سوال نیز مطرح است که مقامات لبنان چگونه می خواهند چنین دولتی را ایجاد کنند و با زالو های بزرگ شده در عرصه اقتصادی و اداری لبنان که در حال انجام فساد هستند، مبارزه کنند.

وی با بیان اینکه مکرون معتقد است که اگر چنین اتفاقاتی در لبنان صورت نگیرد دیگر کسی نمی تواند به این کشور کمک کند افزود: مکرون روی حزب‌الله لبنان حساب باز کرده است و می داند که این گروه نیروی موثری در لبنان برای برقراری ثبات و تحقق اصلاحات است، از دیگر سو مکرون می‌داند که دیگر نیروهای موجود در لبنان از توان حزب‌الله برخوردار نیستند.

افقهی با اعتقاد بر اینکه فرانسه به دنبال راهی است که حزب الله لبنان را خلع سلاح کند و حساب کردنش بر روی حزب الله لبنان برای نقش آفرینی در عرصه سیاسی این کشور یک نقشه است خاطرنشان کرد: فرانسوی‌ها می خواهند حجم سیاسی حزب الله را با افزایش مشارکت آن در قدرت افزایش دهند تا حجم امنیتی آن کاهش پیدا کند و به مرور زمان حزب الله را تبدیل به یک گروه سیاسی کند. اسلحه را از آن بگیرد تا اسرائیل خواب راحتی از دست حزب الله داشته باشد.

وی با بیان اینکه از لابه لای صحبت های مکرون می توان فهمید که او می خواهد حزب الله لبنان را درگیر نقش آفرینی در دولت لبنان کند تا حزب الله از این طریق با توجه به درگیری هایی که در عرصه اداری و پیشبرد کشور پیدا می کند کمتر به موضوع مبارزه با صهیونیست ها توجه کند، افزود: اما از طرف دیگر حزب الله دست فرانسوی ها را خوانده است. حزب الله می گوید سلاحی که در دست ماست برای مبارزه در داخل لبنان نیست بلکه برای مقابله با صهیونیست هاست و از طرف دیگر ما در قدرت و در پارلمان لبنان حضور داریم.

این کارشناس مسائل غرب آسیا در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه مصطفی ادیب چهره ای است که دارای سابقه کار اجرایی نیست و در این زمینه از تخصص چندانی برخوردار نیست، گفت: از طرف دیگر او فرد جوانی است که دارای انگیزه و پتانسیل است و دارای روابط قوی و گسترده با کشورهای عربی و غربی است. در حال حاضر یک اجماع نسبتا کلی بین گروه های سیاسی لبنان برای انتخاب او به عنوان نخست وزیر این کشور وجود دارد و باید دید که او در موضوع انتخاب وزرا چگونه عمل می کند.

افقهی ادامه داد: یک سری از احزاب سیاسی که در پارلمان لبنان حضور دارند اعلام کرده اند که ما به دولت مصطفی ادیب رای اعتماد می دهیم ولی وزیری را به آن معرفی نمی کنیم تا ببینیم عملکردش چگونه است. در واقع برخی از گروه های سیاسی می خواهند با احتیاط بیشتری با دولت مصطفی ادیب برخورد کنند. از طرف دیگر خود ادیب نیز اعلام کرده که می خواهد یک دولت تکنوکرات ایجاد کند.

وی همچنین با بیان اینکه مصطفی ادیب ،پرونده های چالشی و سنگینی در پیش رو دارد که از جمله می توان به تبعات ناشی از شیوع ویروس کرونا در لبنان، بازسازی بندر بیروت، مبارزه با فساد، حفظ امنیت لبنان و … اشاره کرد، گفت: باید ببینیم که با توجه به این مسائل مصطفی ادیب که یک شخصیت مستقل و بدون حاشیه است چگونه می تواند امور را در لبنان به پیش ببرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.