ذخائر اورانیوم ایران به ۱۰ برابر میزان مجاز در برجام رسیده است
14 شهریور 1399 - 21:05
شناسه : 1554
10
آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود اعلام کرد میزان ذخائر اورانیوم غنی‌شده ایران به ۱۰ برابر محدوده مجاز در برجام رسیده است.
پ
پ

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی امروز در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که میزان ذخائر اورانیوم غنی شده ایران افزایش یافته و به بیش از ۱۰ برابر مجاز در برجام رسیده است.

در این گزارش که در اختیار شورای حکام قرار گرفته آمده است: این ذخائر در حال ۲۰۱۵ کیلوگرم است که نسبت به گزارش فصل قبل این نهاد بین‌المللی ۵۳۴ کیلوگرم افزایش یافته است.

در ادامه گزارش گفته شده است: میزان ذخائر آب سنگین ایران به کمتر از ۱۳۰ تُن که میزان ذخائر مجاز برای این مواد ذیل توافق هسته‌ای برجام است. به این ترتیب میزان ذخائر آب سنگین ایران برای اولین بار بعد از اعلام کاهش تعهدات این کشور به مفاد توافق هسته‌ای در محدوده مجاز در برجام قرار گرفته است.

آژانس در این گزارش همچنین اعلام کرد که ایران در حال طی کردن گام‌های مقدماتی برای نصب سانتریفیوژهای پیشرفته است. طبق این گزارش آمده است: آژانس انرژی اتمی از نخستین سایت از دو سایت مورد درخواست خود برای بازدید بازرسی و نمونه برداری کرده است. از سایت دوم نیز در ماه جاری میلادی (سپتامبر) بازدید به عمل خواهد آمد.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین درباره گزارش مدیرکل آژانس بین المللی انرژی هسته ای در خصوص موافقتنامه پادمان در ایران، گفت:این گزارش از دو بعد دارای اهمیت و قابل ارزیابی است؛ از لحاظ شکلی، این گزارش  به تحولات و پیشرفت های روابط و همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و آژانس طی سه ماه گذشته می پردازد و حاکی از تعامل سازنده و محتوایی دو طرف در این مدت برای رسیدن به یک فهم مشترک و یافتن راه حلی برای مسائل مطرح می باشد.

وی افزود: از لحاظ محتوایی نیز این گزارش صریحاً با ترسیم تصویری روشن از وضعیت کنونی همکاری‌ها، دورنمای مثبت و سازنده ای را در روابط بین ایران و آژانس ترسیم می نماید که انتظار می‌رود مورد استقبال اکثریت قاطع کشورهای عضو آژانس و شورای حکام واقع گردد.

سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان های بین المللی در وین تاکید کرد: این گزارش با اشاره به نشست بیست و یکم مردادماه معاون مدیرکل آژانس در امور پادمان در تهران، به سفر مدیرکل به کشورمان در ۴ و ۵ شهریورماه ۱۳۹۹ و ملاقات با مقامات عالیرتبه می پردازد که در نتیجه آن، بیانیه مشترکی توسط ایران و آژانس با هدف تقویت همکاری ها و اعتماد متقابل صادر گردید.

غریب آبادی با بیان اینکه برابر این گزارش، آژانس به یکی از دو مکان مورد نظر دسترسی یافت و دسترسی به مکان دوم نیز برای همین ماه برنامه ریزی شده است، اظهار داشت: مدیرکل همچنین در این گزارش با استقبال از توافق اخیر ایران و آژانس، بیانیه مشترک را نیز به گزارش پیوست نمود.

وی تاکید کرد: ایران، حسن نیت خود را در تعامل با مدیرکل جدید آژانس نشان داد و انتظار داریم بیانیه مشترک و گزارش مدیرکل، با حمایت اعضای شورای حکام و سایر اعضای آژانس مواجه شود و اقدامی اساسی در جهت عادی سازی دو سه موضوع پادمانی مرتبط با ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی با اجرای مستقل، بی طرفانه و حرفه ای توافقات و تعهدات محسوب گردد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.