توقف ریزش بورس با حمایت منطقی حقوقی‌ها
16 شهریور 1399 - 9:58
شناسه : 1602
4
از نظر فعالان بازار سرمایه، حمایت حقوقی‌ها از بورس که به نقل محافل این روزهای ارکان بازار تبدیل شده، از راهکارهای نجات بازار از وضعیت اصلاح و ریزش است که تداوم آن می‌تواند دوباره بورس را به روزهای اوج خود بازگرداند.
پ
پ

حقوقی‌ها (سهامداران عمده، صاحبان سهام و …) در روزهای اخیر رفتاری دوگانه داشته اند، از یکسو در برخی روزها به داد روزهای منفی بورس رسیده‌اند، اما در برخی مواقع، حاشیه‌ها و شیطنت‌هایی را با خود به دنبال داشتند که صدای اعتراض بسیاری از فعالان بازار و سهامداران را در این بازار بلند کرده است.

حدود دو هفته گذشته، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه سهامداران عمده به منظور بهبود وضعیت بازار به دنبال حمایت از این بازار هستند و با خریدهای مکرر خود در این بازار مانع از افت بیشتر شاخص بورس خواهند شد، در حالی که این موضوع بعد از دو روز به فراموشی سپرده شد و سهامداران حقوقی با رها کردن این بازار به حال خود، روزهای منفی را مهمان دوباره این بازار کردند.

به دنبال چنین اتفاقی، فعالان بازار نسبت به چنین وضعیتی در بازار معترض شدند و معتقد بودند برخی از سهامداران عمده از بازگشت رشد به بازار به نفع خود استفاده کردند و در روزهای صعودی بازار اقدام به فروش و عرضه سهام خود کردند که این موضوع در کنار رفتارهای هیجانی از سوی سهامداران حقیقی در افت غافلگیرکننده هفته گذشته شاخص بورس بی‌تاثیر نبوده است.

با وجود نگرانی‌هایی که بازار اخیرا در میان سهامداران ایجاد کرده است، در آخرین روز هفته گذشته رییس سازمان بورس جلسه‌ای را به منظور حمایت از این بازار با نهادهای حقوقی که ٧٠ درصد از بازار را در اختیار دارند برگزار کرد و از آغاز فرآیند جدید بازارگردانی با هدف افزایش رونق بازار و تسهیل نقدشوندگی خبر داد و اعلام کرد که به طور حتم شاهد نتایج مثبت آن در بازار خواهیم بود.

در کنار تصمیمات اتخاذ شده، تصمیمات جدیدی هم در راستای افزایش دامنه فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری گرفته شد که این تصمیم به افرادی که از دانش یا فرصت کافی سرمایه‌گذاری مستقیم برخوردار نیستند کمک می‌کند تا از  طریق صندوق‌ها اقدام به سرمایه‌گذاری در بورس کنند تا مانع از ضرر و زیان‌هایی شوند که می‌تواند دارایی فرد در معرض نابودی قرار دهد.

 

دعوت رییس کل بانک مرکزی از صاحبان سهام برای حمایت از بازار 

حمایت از بورس برای تغییر روند معاملات آن در هفته جاری فقط به این جلسه و صحبت‌های مطرح شده از سوی رییس سازمان بورس منتهی نشد بلکه  حتی عبدالناصر همتی، رییس بانک مرکزی در پست اینستاگرامی خود به حمایت از این پرداخت و اعلام کرد: مالکان عمده سهام اعم از نهاد های دولتی، عمومی غیر دولتی، بنگاه های خصوصی بزرگ وحتی شرکت‌های تابعه بانک‌ها که در چند ماه اخیر به دلیل رشد قیمت سهامشان منتفع شده‌اند، با رعایت ضوابط قانونی، نقش بازارسازی را ایفا کنند و برای اطمینان دادن به سرمایه‌گذاران خرد، درجهت نقدشوندگی بازار و محافظت در برابر نوسانات اقدام کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از پیام خود گفت: بانک مرکزی، توسعه بازار سرمایه ‌و افزایش سهم آن درنظام تأمین مالی را در راستای اصلاح ساختاری اقتصاد و ثبات مالی می داند و از آن حمایت می‌کند، همچنین استقرار نظام عملیات بازار باز و توسعه ابزارها و بازار بدهی دولتی و انتشار گواهی اعتبار مولد را در این راستا دنبال خواهد کرد.

همتی در پست اینستاگرامی خود پیشنهاد داد که بازارسازی در جهت حفظ نقدشوندگی لازم در بازار سهام بصورت عاجل با همکاری جدی سهامداران عمده و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر بازیگران اصلی بازار سرمایه انجام گیرد.

این صحبت‌های رییس بانک مرکزی در حالی مطرح شده است که اغلب کارشناسان ضمن اعلام موافقت خود با این مسایل مطرح شده، معتقدند که سهامداران عمده بخش بزرگی از ثروت خود را از طریق این بازار به دست آورده‌اند بنابراین زمانی که بازار با چنین وضعیت اسفناکی همراه می‌شود و سهامداران از ترس از دست دادن سرمایه‌های خود دست به رفتار و فروش‌های هیجانی می‌زنند باید بخشی از سرمایه خود را برای بازگشت اعتماد به این بازار خرج کنند، این در حالیست که عده‌ای از سهامداران عمده با برخی از تصمیمات خود به دنبال بهم ریختن این بازار و کسب سود و منفعت از وضعیت فعلی بازار هستند و با اقدامات آشوبگرانه خود در این بازار اجازه بازگشت بازار به روزهای اوج خود را نمی‌دهند.

باید مراقب شیطنت برخی حقوقی‌ها بود

«هومن عمیدی» کارشناس بازار سرمایه امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه سهامداران عمده که توسط این بازار سود کرده‌اند باید به طور حتم از سودهای کسب کرده دفاع کنند، افزود: در صراحت، درستی و حرفه‌ای بودن صحبت رییس بانک مرکزی تردیدی نیست، سهام این افراد رشد کرده و از طریق رشدهای دو سال اخیر بازار صاحب ثروت شده‌اند، به همین دلیل باید بخشی از این ثروت و منابع را در جهت حفظ و نگهداری از بازار به کار بگیرند.

وی  اظهار داشت: مساله دیگر اینکه قیمت سهام و شرایط بازار بورس با توجه به قیمت کنونی ارز و کاهش ارزش پول ملی ارزنده شده است به همین دلیل به نظر نمی‌رسد که مردم بخواهند پول خود را وارد بازار دیگری کنند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه در وضعیت فعلی، نگرانی بابت خروج نقدینگی از بورس وجود ندارد زیرا بازار موازی دیگری در کشور وجود ندارد که مردم بخواهند پول خود را وارد آن بازار کنند، گفت: اکنون فقط باید شیطنت‌های صورت گرفته از سوی برخی از حقوقی‌ها و کارشکنی از طرف افرادی که به صورت عامدانه در حال تخریب بازار هستند را کنترل کرد زیرا این افراد در حال هدایت بازار سرمایه به سمت تلاطم و منفی شدن هستند.

عمیدی اظهار داشت: زمانی که اعلام می‌شود به مدت ۱۰ روز از بازار حمایت می‌کنیم این بدین معنا است که باید به مدت ۱۰ روز خریدار سهام باشند نه اینکه بعد از دو روز مثبت شدن بازار، فردی که وعده حمایت از بازار را داده است فروشنده شود و به دنبال نوسان‌گیری از بازار باشد زیرا این افراد به شدت بازار را دچار تلاطم می‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: اگر قرار است نسبت به بازار سرمایه اقدام مثبتی صورت گیرد باید نسبت به شیطنت شرکت‌های حقوقی و برخی از صندوق‌های بزرگ که بازار را به سمت تلاظم پیش می‌برند عکس العمل درستی نشان داده شود تا جلوی چنین رفتارهایی در بازار گرفته شود.

اعتماد مردم به ساختار بورس باید کامل شود

وی با بیان اینکه بخش دیگری از صحبت‌های رییس بانک مرکزی در مورد انتشار اوراق و مواردی در زمینه تامین مالی بود،  این موضوع زمانی می‌تواند درست باشد که نقدینگی کامل‌تری در بازار وجود داشته باشد، افزود: نقدینگی که اکنون در بازار وجود دارد برای مردم است و اگر مردم بخواهند نسبت به این اوراق بازتاب مثبت نشان دهند باید اعتماد کامل نسبت به ساختار بورس داشته باشند.

عمیدی با تاکید بر اینکه تا زمانی که بورس متلاطم است نمی‌توان توقع تامین مالی از بورس و خریداری این اوراق از سوی مردم را داشت، خاطرنشان کرد: انتشار اوراق باید در یک فضای کاملا مثبت و تامین مالی آن در فضای صف خرید شکل بگیرد زیرا زمانی که بازار منفی است و شاهد وجود صف‌های فروش طولانی هستیم نمی‌توان از مردم انتظار ورود نقدینگی‌های خود به این بازار را داشته باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه با اعلام اینکه شرط لازم برای اجرایی شدن صحبت‌های رییس بانک مرکزی، توسعه ابزار و پایداری بازار سرمایه است، گفت: تا زمانی که بورس متلاطم است و در شرایط باثباتی قرار ندارد شرط رییس بانک مرکزی محقق نمی‌شود.

وی گفت: برای بازگشت روند صعودی به بازار باید حمایت حقوقی‌ها از این بازار واقعی باشد و دست از برخی شیطنت‌ها که بازار را به روند منفی می‌کشاند بردارند.

عمیدی با بیان اینکه شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک باید ملزم به افشای اطلاعات و دارایی خود باشند، افزود: اگر شرکت‌ها به دنبال عدم افشای اطلاعات درست باشند سرمایه‌گذاران نمی‌توانند نسبت به سرمایه گذاری در این بازار تصمیم‌گیری کنند بنابراین نهادهای نظارتی به جای رصد خرید و فروش شرکت‌ها باید به سمت شفافیت ناشرین پیش روند.

دفاع حقوقی‌ها از سهام زیرمجموعه خود

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه بورس اکنون به بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری تبدیل شده است و با اطمینان‌بخشی به مردم می‌توان دوباره شاهد ورود گسترده مردم به این بازار بود، گفت: اگر حقوقی‌ها، سهامداران را به سرمایه‌گذاری در بازار تشویق کنند اما به محض مثبت شدن بازار اقدام به عرضه در بازار کنند این بازار دیگر نمی‌تواند چندان جذابیتی را برای سهامداران و ورود سرمایه‌های خود به این بازار ایجاد کند.

وی افزود: حقوقی‌ها باید از سهام خود دفاع کنند و نباید به دنبال این باشند که بازار، سهام آنها را مثبت و حمایت کند. دولت بسیج شده تا از بورس حمایت کند پس چه دلیل دارد که حقوقی‌ها خود از سهامشان حمایت نمی‌کنند؟

عمیدی اظهار داشت: مجموعه‌های بزرگ که سهام خود را وارد بازار کردند برای بهبود وضعیت بازار باید به دفاع از سهام خود بپردازند که این موضوع به تناسب باعث بهبود وضعیت بازار خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: اگر قرار است صحبت‌های رییس بانک مرکزی عملیاتی شود کل حقوقی‌هایی که در زمان صعود بازار از این بازار منتفع شده‌اند باید به حمایت از شرکت‌های زیرمجموعه خود در این بازار بپردازند.

وی خاطرنشان کرد: اکنون به حدی قیمت سهام در بازار ارزنده شده است که حتی اگر شاهد حمایت حقوقی‌ها در بازار نباشیم بازار به مرور به روند تعادلی خود باز می‌گردد و فقط به لحاظ زمانی با اصلاح همراه خواهیم شد.

عمیدی تاکید کرد: برای ایجاد امنیت اقتصادی در کشور باید شرکت‌ها در بورس از حاشیه امنی برخوردار باشند تا بتوانند به تامین مالی بپردازند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.