سیر تا پیاز مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران
22 شهریور 1399 - 8:42
شناسه : 1806
9
در مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه جهانی که همزمان با روز سینما برگزار شد،شهردار تهران قول ساخت کاخ جشنواره های سینمایی را داد و نوید محمدزاده از هنرمندان به عنوان نمایندگان فرهنگی سینمای ایران نام برد و حامد بهداد از قضات و مسئولان برای زندانیان تجدیدنظر و عشق خواست.
پ
پ

به گزارش ایسنا، طبق گزارش رسیده، اولین دوره مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی شامگاه جمعه ۲۱ شهریورماه همزمان با روز ملی سینما به همت جشنواره جهانی فیلم فجر، بنیاد سینمایی فارابی و منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد و همراهی خانه سینما با حضور مسئولان و سینماگران در باغ هنر برگزار شد.

مراسم اولین دوره تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین‌المللی در سال ۲۰۱۹ به مناسبت ۱۲۰ سالگی سینمای ایران با حضور هنرمندان و مسئولان و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ساعت ۲۰:۳۰ با پخش سرود ملی و قرائت آیاتی از قرآن آغاز و سپس کلیپی با صدای وحید جلیلوند با موضوع محرم پخش شد.

در ابتدای این مراسم امیر اسفندیاری به عنوان مجری روی صحنه آمد و گفت: از اینکه در روزهای کرونایی ما را در برگزاری این مراسم همراهی کردید بسیار تشکر می‌کنم. توضیح کوتاهی می دهم که چرا این برنامه اجرا می‌شود؛ ما در جشنواره جهانی فیلم فجر از مدت ها پیش قصد داشتیم چنین برنامه ای را برگزار کنیم و قرار بر این بود این برنامه در آیین افتتاحیه سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر برگزار شود که آمدن کرونا باعث شد جشنواره به تعویق بیفتد.

وی افزود: پس از بررسیها به این نتیجه رسیدیم در ۱۲۰ سالگی سینمای ایران و در روز ملی سینما در فضای باز و رعایت پروتکل‌های بهداشتی مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در سال ۲۰۱۹ را برگزار کنیم که این اولین آیین برای تجلیل از عرصهای است که همیشه مظلوم واقع شده و مورد هجوم عدهای بوده است. از دیرباز بزرگان ما در مجامع بین المللی در بدترین شرایط، توجه رسانه‌های خبری را به فرهنگ و سینمای انسانی ایران معطوف کردند و سینمای ایران همچنان با افتخار پیش می‌رود.

اسفندیاری با اشاره به برگزاری جشنواره ونیز و حضور سینماگران ایرانی در آن عنوان کرد: همین الان که این برنامه را اجرا می کنیم جشنواره ونیز برگزار می‌شود و ما در آنجا سه فیلم داریم، شما نشست های آنها را دیدهاید که درباره تحریم ها و موانع تولید مشترک صحبت کردهاند. بعد از جشنواره ونیز، جشنواره تورنتو را در پیش داریم که فیلم های ایرانی در آنجا هم حضور دارند و خواهند درخشید و بعد جشنواره های دیگر برگزار می‌شود و باز هم فیلم های ایرانی افتخار می آفرینند. همه این افتخارات برای سینمای ایران است و کمترین کار این است که مراسمی برگزار و از دستاوردهای این عزیزان تجلیل کرد. این برنامه کار مشترکی از جشنواره جهانی فیلم فجر و بنیاد فارابی است و از مجموعه فرهنگی گردشگری عباس آباد و خانه سینما که ما را در برگزاری این مراسم همراهی کردند، تشکر می کنم.

در ادامه کلیپی از فیلمهای خاطره انگیز تاریخ سینمای ایران با خوانش متنی از صابر ابر پخش شد که در بخش هایی از آن آمده بود: «این احساسی است که نمیشه توضیحش داد… می تونی سرنوشت شخصیت های فیلم رو روی پرده ببینی، به چشم هاشون خیره بشی…. لحظه ای که چراغ ها در سالن سینما خاموش میشن معجزه اتفاق می افته…»

در ادامه مراسم، اسفندیاری بار دیگر روی سن حاضر شده و توضیح داد: قرار بود در کنداکتور از آقای عسگرپور دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر دعوت به سخنرانی کنیم اما به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی و برگزاری کوتاه تر برنامه، سخنرانی شان لغو شد تا جوایز را زودتراهدا کنیم.

وی ادامه داد: آقای عسگرپور سال هاست در فیاپ عضو هستند و هشت سال است به عنوان نایب رییس این فدراسیون فعالیت می کنند. فیاپ که وظیفه ارزش‌گذاری جشنواره های جهان را برعهده دارد به جشنواره جهانی فیلم فجر جایگاه خوبی داده است.

اسفندیاری در پایان این بخش از صحبت هایش از حاضران درخواست کرد برای شادی روح درگذشتگان سینمای ایران صلوات و فاتحه ای قرائت کنند. وی به طور ویژه از استادان منوچهر طیاب و خسرو سینایی که به تازگی درگذشته اند، یاد کرد.

وی سپس از پیروز حناچی شهردار تهران، فرشته طائرپور و کمال تبریزی دعوت کرد تا روی سن حاضر شوند.

 

حناچی: قول می دهم شهرداری تهران شرایط ساخته شدن کاخ جشنواره های سینمایی را فراهم کند

حناچی شهردار تهران با تبریک ۱۲۰ سالگی سینمای ایران بیان کرد: اگر بخواهیم درباره جایگاه هنر معاصر در ایران صحبت کنیم، هنر سینما یکی از مهم ترین شاخه های آن است. ما نیز در شهرداری تهران تمام تلاش مان را خواهیم کرد که این هنر مناسب تر و با شرایطی مهیاتر از قبل پیش رود. عهد ما با مردم، شورای شهر و قولی که به آن ها داده بودیم، همین بوده و هست و خواهد ماند.

وی درباره ظرفیت های شهرداری برای سینما توضیح داد: فضای باغ هنر از ظرفیتهایی است که به تازگی در تپه های عباس آباد ایجاد شده است. ما باز هم زمینه هایی ایجاد خواهیم کرد تا سینمای ایران پویاتر به فعالیت خود ادامه دهد.

شهردار تهران در پایان صحبتهایش خبر خوبی را برای سینماگران ایران اینگونه اعلام کرد: همین جا در حضور وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی قول می دهم که شهرداری تهران شرایط ساخته شدن کاخ جشنواره های سینمایی را فراهم کند.

پس از صحبت های شهردار تهران، کلیپی از هنرمندانی که به عنوان داور در جشنواره های جهانی حضور داشتند پخش شد و اسفندیاری گفت: بر اساس فهرستی که به ترتیب حروف الفبا دارم نام ها را می خوانم؛ خانم ویشکا آسایش که به دلیل اینکه با کسی که کرونا داشته در ارتباط بوده است از حضور در مراسم خودداری کرد. ایشان داور جشنواره پونای هند بود. نفر بعدی خانم رخشان بنی‌اعتماد هستند که داور جشنواره هرات افغانستان بودند، این برای سال ۲۰۱۲ بوده ولی موفقیت ها و حضورهای ایشان منحصر به همین اتفاق نیست. خانم بهناز جعفری نیز داور جشنواره فیلم توکیو بودند که الان سر فیلمبرداری هستند. خانم پوران درخشنده داور جشنواره سلیمانیه بودهاند که ایشان نیز حضور ندارند. آقای مجید مجیدی نیز داور جشنواره فیلم پکن بوده اند که الان در ونیز هستند. ایشان پیامی فرستادند و روز ملی سینما را به همه تبریک گفتند.

وی افزود: امیدوارم اتفاقات خوبی برای دوستانمان آقایان مجید مجیدی و شهرام مکری در ونیز بیفتد. داور بعدی خانم فاطمه معتمدآریاست که از ایشان می خواهم چند کلامی برایمان صحبت کنند.

معتمدآریا: ارتباط نزدیک شهرداری با سینما، تئاتر و موسیقی بسیار مطلوب است

معتمدآریا در این بخش گفت: به همکارانم که بعد از ماه ها هم را میبینیم، سلام میکنم. از اینکه بعد از سالها از تلاش ها و جایگاه همکارانمان تجلیل می شود بسیار خوشحالم. از جناب شهردار و همکارانشان در بخش مدیریت شهری تشکر ویژه می کنم. ایشان بخشندگی بسیاری درباره فرهنگ و هنر به ویژه سینما داشتهاند. شهرداری مسئول اتفاقات یک شهر است و جدا از انتظارات شهروندان درباره سلامت شهر، سلامت روان مردم و شهروندان نیز برعهده شهرداری است. این ارتباط نزدیک شهرداری با سینما، تئاتر و موسیقی بسیار مطلوب است و امیدوارم تا پیش از این که همه چیز به پایان برسد، ما به نتایج مثبتی با شهرداری برسیم.

اسفندیاری در این بخش گفت: در این برنامه از فاطمه معتمدآریا به دلیل ریاست جشنواره کرالای هند تجلیل می شود ولی سابقه حضور جهانی ایشان بسیار زیاد است.

میرکریمی: امیدوارم دوباره کسب و کار مردم رونق بگیرد و هیچ پدری دست خالی به خانه نرود

در ادامه از رضا میرکریمی برای داوری در جشنواره زردآلوی طلایی ارمنستان تجلیل شد.

رضا میرکریمی با حضور روی سن در سخنانی توضیح داد: بعد از ماه ها خانه نشینی و قرنطینه احساس خوبی از دیدن دوستانم دارم. امیدوارم دوباره کسب و کار مردم رونق بگیرد و هیچ پدری دست خالی به خانه نرود. در کنار به سامان شدن زندگی مردم، سینما نیز به رونق گذشته خود بازگردد.

وی افزود: تحت تاثیر کلیپ رفتگان سینمای ایران قرار گرفتم و افسوس که نتوانستیم به دلیل کرونا در مراسم بزرگانی که به تازگی درگذشتند آنطور که شایسته است شرکت کنیم.

میرکریمی که چند سال دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر بوده است در پایان گفت: از آقای عسگرپور و تیم دوست داشتنی جشنواره جهانی فیلم فجر تشکر می کنم و حس خوب سال های قبل و همکاری ام با این رویداد برایم زنده شد.

در ادامه کلیپی از آثاری که در جشنواره‌های جهانی حضور داشتند، پخش شد.

سپس اسفندیاری درباره چگونگی انتخاب این فیلم ها توضیح داد: یک شورای بین المللی وجود دارد که آن شورا با خردجمعی یک تعداد جشنواره مهم را انتخاب کردهاند، البته نگاهی به جشنواره‌های منطقه ای هم داشتند. این لیست در سایت سازمان سینمایی موجود است و ما برهمین اساس فیلم هایی را که در سال ۲۰۱۹ افتخار کسب کردند، انتخاب کردیم. بدیهی است که این جشنواره ها هر سال تغییر می کنند مثلاً جشنواره مونترال تغییراتی کرده است، پیش از این بسیاری از فیلم ها از همین جشنواره به اسکار راه می یافتند حالا دو سه سالی است که شرایط تغییر کرده است. طبیعتاً هر ساله باید این فهرست سازمان سینمایی بررسی و به روز شود.

وی سپس از احمد مسجدجامعی عضو شورای اسلامی شهر تهران، هارون یشایایی و غلامرضا موسوی برای تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در جشنواره های مهم جهانی در سال ۲۰۱۹ دعوت به حضور روی سن کرد.

در ابتدای این بخش رضا جمالی کارگردان فیلم «پیرمردها نمی میرند» که در جشنواره فیلم توکیو جایزه روح آسیا را برای این اثر دریافت کرده است، مورد تجلیل قرار گرفت.

سپس از پویا بادکوبه به دلیل کسب جایزه بهترین فیلمنامه برای فیلم «درساژ» در جشنواره مراکش تجلیل شد که البته او به دلیل اینکه در خارج از کشور است، در این مراسم حضور نداشت.

مسجدجامعی: خوب است که خانه شهریار عدل به یادگار برای تاریخ سینمای ایران باقی بماند

مسجد جامعی در سخنانی اظهار کرد: می خواهم یادی کنم از شهریار عدل چراکه بیست سال پیش در کاخ گلستان چنین مراسمی برگزار شد و آقای عدل خیلی زحمت کشید و آثار را از آرشیو کاخ گلستان استخراج کرد و منشا سینمای ایران شد ولی تلاش وی کمتر دیده شده است. وی در زمان جنگ هم توانست قطعنامه ای بگیرد که در دوران جنگ به آثار هنری کشورمان آسیبی نرسد.

این عضو شورای شهر با اشاره به اهمیت حفظ خانه شهریار عدل پژوهشگر و معمار ایرانی بیان کرد: خانه شهریار عدل هنوز در پیچ شمیران حفظ شده است. یکی از خانه های دوقلوی او در اختیار خوشنویسان قرار گرفته و خوب است خانه دیگر او هم در ۱۲۰سالگی سینمای ایران برای این هنر حفظ و به سرمایه های شهرمان اضافه شود. امیدوارم این نیز جزو تفاهم های شهرداری تهران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد و این خانه به یادگار برای تاریخ سینمای ایران باقی بماند.

جمشید و نوید محمودی کارگردان و تهیه کننده فیلم «رونا؛ مادر عظیم» در ادامه مراسم تجلیل از افتخار آفرینان سینمای ایران روی سن رفتند. برادران محمودی به دلیل دریافت جایزه فرهنگی یونسکو در جشنواره آسیا پاسفیک استرالیا تجلیل شدند.

در ادامه از مهناز محمدی کارگردان «پسر مادر» که برنده جایزه ویژه هیات داوران در جشنواره رم شده است، تجلیل شد.

وی در سخنانی گفت: من بیشتر از اینکه تشویق بشوم توبیخ شده ام؛ در اصل باید سال آینده از زندان آزاد می شدم و اگر اینجا هستم به دلیل لطف و پیگیری حبیب احمدزاده و پرویز پرستویی است که باعث شدند من آزاد شوم.

این بانوی فیلمساز بیان کرد: ۱۸ سال پیش فیلم اولم را ساختم و این فاصله نشان تبعیض است. اگر اجازه بدهند تعداد زیادی آثار از سوی زنان ساخته می‌شود، انگار باید مثل اسکار سهمیهای برای حضور زنان در عرصه فیلمسازی بگذارند تا حق زنان فیلمساز ادا شود.

جایزه بعدی به فیلم سینمایی «سال دوم دانشکده من» ساخته رسول صدرعاملی اختصاص یافت. سها نیاستی بازیگر این فیلم برای دریافت جایزه روی سن رفت و بیان کرد: این جوایز به من کمک میکند در این مسیر تازه با اعتماد به نفس بیشتری قدم بردارم. نشد که در جشنواره مسکو حضور داشته باشم اما می خواهم امشب جایزه ام را به مادرم تقدیم کنم.

وی جایزه سیلور سن جرج را از جشنواره فیلم مسکو دریافت کرده بود.

سپس اسفندیاری بیان کرد: سینماگران در زمان کرونا بیکار نبودند. مثلاً مرضیه برومند یکی از آنهاست که پویشی برای قدردانی از کادر درمان راه انداخت. از مرضیه برومند خواهش می کنم تشریف بیاورد و اجرای مراسم را به ایشان می سپارم.

تجلیل ویژه مرضیه برومند از مدافعان سلامت و یادی از محمدرضا شجریان

برومند با تبریک روز ملی سینما گفت: سالیان سال است که پزشکان خدمت میکنند ولی انگار باید کرونا می آمد تا قدر آنها را بدانیم. کلمات و عبارات دیگر نمی تواند ذره ای از این همه فداکاری را بیان کند. ما حرف زیاد می زنیم، مدام میگوییم باید قدر آنها را بدانیم اما آیا به آنها توجه شده است؟ آیا حقوق خود را سر وقت گرفته اند؟ نمی خواستم اینطوری صحبت کنم امیدوارم اگر مسئولان صدای من را بشوند به آنها رسیدگی ‌کنند، تصمیمات یکباره نگیرند، مردم را سردرگم نکنند. از مردم هم می خواهم که مراقب سلامتی خود باشند.

در ادامه کلیپی برای تشکر از قهرمانان و شهدای سلامت در مبارزه با کرونا پخش شد.

مرضیه برومند در ادامه با تشکر ویژه از مدافعان سلامت بیان کرد: این عزیزان برای دفاع از سلامت مردم جانشان را در این روزها به خطر انداخته اند.

وی از علی نصیریان برای تجلیل از مدافعان سلامت برای حضور روی سن دعوت کرد و گفت: این سن برای حضور عزیز بزرگی چون شما بسیار کوچک است.

این فیلمساز کشورمان همچنین از علی ماهر معاون برنامه ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران، علیرضا تابش، محمدعلی نجفی مدیرعامل جدید خانه سینما، عباس حیدری رییس منطقه فرهنگی گردشگری عباس آباد، حامد بهداد و نرگس آبیار دعوت به حضور روی سن برای تجلیل های این بخش کرد.

همچنین وی اعلام کرد که علیرضا زالی رییس برنامه ریزی ستاد فرماندهی عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران به دلیل انجام یک عمل جراحی نتوانسته بود در مراسم حضور پیدا کند.

سپس از زهرا کاظمیان و حسین میرزایی مدافعان سلامت و محمد بگی بهیار بیمارستان بهارلو تجلیل شد.

بروند همچنین اعلام کرد: اولین شهید سلامت دختر زیبا و پر از امید به نام نرجس خانعلی زاده بود که متاسفانه خانواده اش تاب نداشتند اینجا بیایند و خاطرات برایشان زنده شود از همین رو دوستش پریسا حسینی روی صحنه می آید و جایزه را دریافت می کند.

تجلیل بعدی به گرت محمودی از هموطنان مسیحی در بخش مدافعان سلامت اختصاص یافت.

در ادامه مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران از دکتر مصطفی جلالی فخر از خانواده سینما نیز برای فعالیت های موثرش در حوزه مبارزه با بیماری کرونا تجلیل به عمل آمد.

در پایان این بخش همه مدافعان سلامت عکسی یادگاری ثبت کردند. مرضیه برومند با اجرای متفاوت خود حال و هوای متفاوتی به این بخش برنامه داد.

وی همچنین در پایان از استاد محمدرضا شجریان یاد و برای او آرزوی سلامتی کرد.

بخش دوم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران با حضور مجتبی راعی، سید جمال ساداتیان و محسن امیریوسفی روی سن پیش رفت.

امیر اسفندیاری که اجرای این بخش را برعهده داشت، از همایون غنی زاده کارگردان فیلم سینمایی «مسخره باز» برای دریافت جایزه اش دعوت به حضور روی سن کرد اما وی در مراسم حضور نداشت.

در ادامه تیزر «جهان با من برقص» پخش و از علی مصفا تجلیل به عمل آمد که البته در این مراسم حضور نداشت. سروش صحت در این بخش روی صحنه آمد و جایزه علی مصفا را به نمایندگی دریافت کرد.

از سروش صحت که برنده جایزه بهترین کارگردان در جشنواره جهانی فیلم فجر شده بود هم قدردانی شد.

جایزه بعدی به نرگس آبیار کارگردان فیلم سینمایی «شبی که ماه کامل شد» تعلق گرفت. وی جایزه بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را از جشنواره فیلم شب های سیاه تالین دریافت کرده بود.

وی در سخنانی گفت: همیشه وقتی ورزشکاران از رویدادی جهانی جایزه ای دریافت می کنند در ایران نیز مورد تجلیل قرار می گیرند اما درباره سینماگران پیش از این چنین اتفاقی نمی افتاد و خوشحالم که این مراسم امشب برگزار شد.

در ادامه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی روی صحنه آمدند تا ادامه تجلیل ها انجام گیرد.

نویدمحمدزاده: ما نمایندگان فرهنگی سینمای ایران هستیم

سپس تیزر «متری شیش و نیم» ساخته سعید روستایی پخش شد و از نوید محمدزاده برنده بهترین بازیگر در جشنواره توکیو در این مراسم تجلیل شد.

محمدزاده بیان کرد: من عضو کوچکی از سینمای پرافتخار ایران هستم. حتی آنانی که با سینمای ایران مخالف هستند، می‌دادند که هر بار که ما از جشنواره‌های خارجی جایزه دریافت می‌کنیم نام ایران را بالا می بریم. ما نمایندگان فرهنگی سینمای ایران هستیم.

سعید روستایی: فرهنگ جهانی سینما، بدون سینمای ایران چیزی کم دارد

در ادامه مراسم تجلیل از افتخارآفرینان سینمای ایران در عرصه بین الملل، سعید روستایی کارگردان فیلم «متری شش و نیم» که جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره فیلم توکیو دریافت کرده بود، مورد تقدیر قرار گرفت.

وی بعد از دریافت جایزه اش به شوخی بیان کرد: نمی دانم چرا نوید محمدزاده و حامد بهداد امشب ماسک نزده اند و تنها بازیگرانی در جهان هستند که ماسک نمی زنند!

روستایی بعد از دریافت جایزه اش متنی به شرح زیر را قرائت کرد:

«موفقیت سینمای ایران در جشنواره های بین المللی نشانه آشکاری از این است که سینماگران ایرانی توانستهاند صحبت به زبان تصویر متحرک را بیاموزند. امروز سینما جزوی از فرهنگ است و فرهنگ جهانی سینما، بدون سینمای ایران چیزی کم دارد.

کم نیستند ملت هایی که هنوز زبان سینما را نیاموخته اند و حضور نادرشان گذرا و بی تداوم است. با این حال تنها معیار ما برای اشاره به سینمای ایران حضور آن در جشنواره های جهانی نیست. جشنواره های جهانی اگر سال ها میزبان آثار بزرگانی چون کیارستمی و فرهادی بوده اند دیرزمانی هم بی نصیب از آثار ارزشمند ناموری چون بهرام بیضایی بوده اند.»

سپس تیزر فیلم سینمایی «قصر شیرین» ساخته رضا میرکریمی پخش شد. در این بخش حامد بهداد روی صحنه آمد. از او برای بازی در این فیلم و کسب جایزه بهترین بازیگر از جشنواره شانگهای تجلیل شد.

بهداد: از قضات و مسئولان برای زندانیان تجدیدنظر و عشق می خواهم

بهداد در پاسخ به شوخی سعید روستایی درباره نداشتن ماسک با شوخ طبعی گفت: من ماسک داشتم اما دم در ماسکم را به آقای غلامرضا موسوی دادم.

وی افزود: من قصد زبان درازی و آزار کسی را ندارم اما روح و نفس ما بهم گره خورده است. برای من دشوار است که لحظه‌ای را شاد باشم و تریبونی در اختیار داشته باشم اما یادی نکنم از کسانی که در زندان هستند. از همه کسانی که مَشتی و ذی صلاح هستند؛ از قاضی و مسئولان و کسانی که به نحوی با این موضوع مرتبط هستند، تجدیدنظر و عشق میخواهم و امیدوارم صدایم دوستانه به آنها برسد.

پس از پایان صحبت های حامد بهداد، رضا میرکریمی برای دریافت جایزه اش برای کارگردانی «قصر شیرین» روی سن آمد و جایزه خود را دریافت کرد.

سید عباس صالحی: دیپلماسی فرهنگی از طریق سینما یکی از قوی ترین دیپلماسی هاست

در ادامه عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تبریک روز ملی سینما و تشکر از برگزارکنندگان این مراسم اظهار کرد: سینمای ایران، با افتخار صد و بیست ساله شد. ویژگی این سینما این است که وقتی با ایران و ایرانی تماس می گیرد طعم و رنگ ایران را به خود می گیرد. سینمای ایران رنگ و طعم و زبان ایرانی را در لایه های مختلف دارد. زبان ایرانی زبان چندلایه است و در شاخه های مختلف وقتی به سینما می رسد مشابه شعر ما می شود. همین است که سینمای ایران با چند لایگی زبان ما همراه است. ما وقتی با جهان بیرونی از طریق سینما ارتباط پیدا می کنیم جان و زبان ایرانی را با جهان ارتباط می دهیم. دیپلماسی فرهنگی ما از طریق سینما یکی از قوی ترین دیپلماسی هاست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان بیان کرد: دیپلماسی فرهنگی ایران در جهان دیپلماسی بی مزد و منت و کم هزینه است. کمتر حوزه ای هست که چنین دیپلماسی‌ای را پیش برده باشد. اتفاق امشب اگرچه خیلی دیر آغاز شد، اما برگزاری این مراسم جای تشکر دارد. عزیزان ما در سینما هر لحظه و هر روز در حال افتخارآفرینی در جهان هستند و امشب تنها بخشی از این کارنامه درخشان مرور و روایت شد.

پس از صحبت های وزیر، مراسم به کار خود پایان داد و مهمانان با رعایت پروتکل های بهداشتی از محل برگزاری برنامه خارج شدند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.