این مرد ۱۰ هزار دختر را راهی خانۀ بخت کرد
11 دی 1398 - 18:05
شناسه : 266
7

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، تقی میرزایی از چهره‌های شناخته شدهٔ قزوین است. همه او را با نوعروس‌هایی می‌شناسند که راهی خانۀ بخت کرده است. از جوانی در کار تهیهٔ جهیزیه برای نوعروس‌های بی‌سرپرست و بی‌بضاعت بوده است و اکنون نیز که سن و سالی از او گذشته است بیشتر بر این کار اصرار دارد. […]

پ
پ

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، تقی میرزایی از چهره‌های شناخته شدهٔ قزوین است. همه او را با نوعروس‌هایی می‌شناسند که راهی خانۀ بخت کرده است. از جوانی در کار تهیهٔ جهیزیه برای نوعروس‌های بی‌سرپرست و بی‌بضاعت بوده است و اکنون نیز که سن و سالی از او گذشته است بیشتر بر این کار اصرار دارد. تمام همتش را به‌کار گرفته که بتواند جوان‌هایی که توان تهیهٔ کالاهای اساسی زندگی را ندارند و به همین دلیل از ازدواج بازمانده‌اند را سر و سامان دهد. ماجرای او و نوعروس‌هایش شنیدنی است.

پیرمرد دوست داشتنی و هفتاد سالۀ قزوینی، در دوران جوانی شغل آزاد داشته است و اکنون مدیرعامل مؤسسهٔ خیریهٔ بنیان

سالیانه برای ۷۰ الی ۱۰۰ عروس و داماد جهیزیه تهیه می‌کردم. از ابتدا این‌کار را به نیت پدر و مادرم آغاز کردم و اکنون نیز با همین نیت آن‌را ادامه می‌دهم و خدا را شاکرم که حضور در امور خیر را قسمت من و خانواده‌ام کرده است

ازدواج قزوین است. این خیر قزوینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در قزوین می‌گوید: از ابتدا در منزلمان با عیالم در صدد تهیهٔ برخی کالاهای اساسی برای نوعروس‌های بی‌بضاعت بودیم، چندین سال این کار را در منزلم انجام می‌دادم و سالیانه برای ۷۰ الی ۱۰۰ عروس و داماد جهیزیه تهیه می‌کردم. از ابتدا این‌کار را به نیت پدر و مادرم آغاز کردم و اکنون نیز با همین نیت آن‌را ادامه می‌دهم و خدا را شاکرم که حضور در امور خیر را قسمت من و خانواده‌ام کرده است.

وقتی کار از اهدای ۵ قلم کالا، به اهدای جهیزیه کامل می‌رسد

حاج‌آقا میرزایی پس از این‌که سال‌ها در منزلش کار تهیهٔ جهیزیه برای نیازمندان را دنبال کرد، از هیئت‌های مختلف از وی درخواست شد که مدیرعامل مؤسسهٔ خیریهٔ بنیان ازدواج شود تا بتواند به پیشرفت مؤسسه کمک کند. از سال ۸۶ در سمت مدیرعامل مؤسسه‌ای که سال ۸۲ تأسیس شده بود، فعالیت رسمی خود را مخلصانه و بدون حقوق آغاز کرد. فعالیتی که شامل تهیه سالانه ۴۰۰ جهیزیه برای نوعروسان بود. وی اظهار می‌کند: ۴ سال در منزل شخصی‌ام این مؤسسه را اداره می‌کردم و دفتر مجزایی نداشتیم. سپس با هدف توسعه و پیشرفت کار، به فکر تهیهٔ دفتری به‌عنوان محل کار افتادم.

البته چون تعداد افرادی‌که به آن‌ها جهیزیه می‌دادیم سال به سال بیشتر می‌شد. از سال ۸۶ به بعد، هر سال حدود ۶۰۰-۷۰۰ پرونده دریافت می‌کردیم که حدود ۴۰۰ تا از این پرونده‌ها به جهیزیه و پرداخت وام منتهی می‌شد و برخی از پرونده‌ها نیز در تحقیقات و بازرسی‌ها رد می‌شدند. کم‌کم کار در سطح بالاتری ادامه یافت تا این‌که از اهدای ۴-۵ قلم کالا به هر نوعروس، رسیدیم به این‌که جهیزیهٔ کامل به نوعروسان بی‌بضاعت بدهیم و برای این‌کار به انبار مناسب جهت قرار دادن جهیزیه‌ها نیاز داشتیم. خدمت امام‌جمعهٔ وقت، مرحوم آیت‌الله باریک‌بین رسیدیم و جریان را گفتیم. ایشان انبار پاساژ نبویه و حتی برخی از انبارهای حوزهٔ علمیه را در اختیار ما قرار دادند.

دفتری در خیابان مولوی، ویلایی در بهشت

پس از جابه‌جا کردن چند بارهٔ دفاتر اجاره‌ای مؤسسهٔ بنیان ازدواج، در سال ۸۹ خانم حاج‌سیدجوادی، همسر مرحوم حاج یوسف توکل، از افراد خوش‌نام و سرشناس قزوینی، دفتری را در خیابان مولوی در اختیار این مؤسسه قرار دادند که جریان این موضوع هم شنیدنی است.

حاج‌آقا میرزایی در این‌باره بیان می‌کند: یک‌روز بنده با خانم حاج‌سیدجوادی تماس گرفتم که تشریف بیاورید تا از نزدیک در جریان کارهای مؤسسه باشید. ایشان در ابتدا از آمدن امتناع کردند، سپس گفتند می‌آیم تا نکته‌ای را به شما بگویم. ایشان پس از یک بازدید مختصر به بنده فرمودند برای پیشرفت این مؤسسه کوتاه نیایید و از هیچ‌کاری دریغ نکنید. بنده گفتم چشم، مگر چه اتفاقی افتاده است؟ گفتند من زمانی‌که این دفتر را در اختیار مؤسسه قرار دادم، به‌دلیل محفوظ ماندن اجر و ثواب آن این موضوع را به کسی نگفتم. پس از چند روز یکی از اقوام نزدیک به منزل ما آمدند و گفتند شما به نیت مرحوم حاج‌آقا کاری انجام داده‌اید؟ من انکار کردم ولی ایشان بر سؤالشان اصرار داشتند و گفتند بدون شک شما کار ویژه‌ای برای آن مرحوم انجام داده‌اید. جریان دفتر را گفتم. ایشان گفتند من دیشب حاج یوسف را در خواب دیدم که در باغ بزرگی قدم می‌زد. گفتم حاجی شما کجا و این‌جا کجا؟ حاج یوسف گفت چند روزی است که ویلایی را در این باغ به من هدیه داده‌اند و مرا به‌سوی ویلا برد.

خانه‌های استیجاری رایگان مخصوص زوج‌های جوان بی‌بضاعت

مؤسسهٔ بنیان ازدواج چندین سال در این دفتر به کار خود ادامه داد تا این‌که تصمیم بر این شد که زمینی برای مؤسسه خریداری شود تا دفتر مؤسسه، انبار، سالن همایش، کلاس‌های فرهنگی و واحدهای مسکونی مخصوص زوج‌های بی‌بضاعت در یک‌جا جمع باشند.

مدیرعامل مؤسسهٔ بنیان ازدواج در این رابطه عنوان می‌کند: پس از مدتی به نیت ساخت دفتر و انبار برای مؤسسه، زمینی را خریداری کردیم. فروشندهٔ زمین نصف پول زمین را از ما نگرفت. زمینی را که قرار بود ۴ ساله بسازیم، به‌سرعت و در عرض ۱۸ ماه ساختیم. اکنون دو طبقه از این بنا اختصاص به انبار جهیزیه دارد. یک طبقه هم مخصوص سالن همایش‌ها و دفتر است. دوازده واحد هم مسکونی هم در طبقات بالایی مؤسسه احداث کرده‌ایم که ۱۲ نوعروس بی‌بضاعت در این واحدها ساکن هستند و ماهیانه تنها ۵۰ الی ۱۰۰ هزار تومان کرایه پرداخت می‌کنند. این‌ها یک‌سال با این اجارهٔ بسیار اندک یا به‌عبارتی رایگان در این واحدها ساکن می‌شوند تا بتوانند مکان دیگری را برای خودشان فراهم کنند. برای برخی نوعروسان هم که جا نداشته باشیم، می‌گوییم بروید خانه اجاره کنید، ما ماهی ۵۰۰ هزار تومان به‌عنوان کمک‌اجاره به شما پرداخت می‌کنیم. به این ترتیب نوعروس‌ها را اسکان می‌دهیم که مشکل مسکن هم نداشته باشند.

بروید با هم بسازید

انجام کار فرهنگی یکی از اولویت‌های مؤسسهٔ بنیان ازدواج است. در این مؤسسه کلاس‌های مشاوره و سبک زندگی ایرانی-اسلامی برگزار می‌شود و در این کلاس‌ها تلاش می‌شود که نوعروسان را ترغیب به زندگی‌های عاری از تجملات کند، زیرا متأسفانه یکی از معضلاتی که امروز دامن‌گیر خانواده‌های ایرانی شده است، تجملات و چشم و هم‌چشمی است. هم‌چنین در این کلاس‌ها به تازه دامادها نیز همسرداری و مسائل مربوط به مدیریت زندگی آموزش داده می‌شود.

میرزایی در رابطه با کلاس‌های مشاورهٔ مؤسسه بیان می‌کند: نوعروسانی که پروندهٔ آن‌ها برای دریافت جهیزیه تأیید می‌‌شود، حتماً لازم است هر روز و به‌مدت یک هفته در کلاس‌های آموزشی و مشاورهٔ مؤسسه شرکت کنند تا سبک زندگی ایرانی-اسلامی را بیاموزند. این کلاس‌ها زیر نظر حوزهٔ علمیه است و از حضور اساتید به‌نام و مجرب در آن‌ها استفاده می‌شود. در پایان این کلاس‌ها نیز مسابقه‌ای از محتوای تدریس شده بین حاضرین برگزار می‌شود و به نفرات برتر مسابقه سه جایزهٔ سفر به مشهد مقدس اهدا می‌گردد. هم‌چنین به حاضرین در جلسات کتابی تحت عنوان «بروید با هم بسازید» اهدا می‌شود که مجموعه توصیه‌های رهبر معظم انقلاب به زوج‌های جوان است.

کمک‌های مؤسسهٔ بنیان ازدواج به تازه دامادها

مؤسسهٔ خیریهٔ بنیان ازدواج قزوین، تازه دامادها را نیز از یاد نبرده است و در کنار کمک به نوعروسان، به دامادهای بی‌بضاعت نیز وام پرداخت می‌کند و کالاهای اساسی زندگی از قبیل یخچال، اجاق‌گاز، فرش و غیره هدیه می‌دهد.

حاج‌آقا میرزایی می‌گوید: از زمان تأسیس مؤسسه تاکنون به بیش از ۱۰ هزار نوعروس جهیزیه و وام اعطا شده است و اکنون نیز ۵۴۰ نوعروس در نوبت دریافت جهیزیه هستند که ۲۰۰ نفر از آن‌ها از نعمت پدر و مادر محروم هستند. اولویت پرداخت وام و جهیزیه نیز به افراد بی‌سرپرست است. هم‌چنین یکی دیگر از شرایط اعطای جهیزیه به نوعروسان این است که وام ازدواج خود را دریافت نکرده باشند.

وی تأکید می‌کند: یکی دیگر از مسائلی که در خرید جهیزیه برای نوعروسان مدنظر قرار می‌گیرد اصرار بر خرید کالاهای ایرانی است. ما در خرید کالا برای نوعروسان تأکید داریم که حتماً کالاهای ایرانی را تهیه کنیم تا بتوانیم به اقتصاد کشور کمک کنیم.

کمک‌های خیریهٔ بنیان ازدواج به سیل‌زدگان

 در ماجرای سیلی که به‌وقوع پیوست، ۲۹۳ سری جهیزیه به سیل‌زدگان استان‌های مختلف از قبیل لرستان و خوزستان اهدا کردیم که در هر سری از این جهیزیه‌ها ۸ قلم کالا به ارزش تقریبی ۸ میلیون تومان وجود داشت.

نوروز ۹۸ در پی وقوع سیل در برخی استان‌های کشور و خسارات بی‌شماری که به هم‌وطنان عزیز وارد شد، مؤسسهٔ بنیان ازدواج قزوین بر آن شد که در حد وسع خود به کمک نوعروسان سیل‌زدهٔ لرستان و خوزستا بشتابد و دین خود را به این هم‌وطنان درمانده از سیل ادا کند. حاج‌آقا میرزایی در این رابطه عنوان می‌کند: در ماجرای سیلی که به‌وقوع پیوست، ۲۹۳ سری جهیزیه به سیل‌زدگان استان‌های مختلف از قبیل لرستان و خوزستان اهدا کردیم که در هر سری از این جهیزیه‌ها ۸ قلم کالا به ارزش تقریبی ۸ میلیون تومان وجود داشت.

۱۵۰۰ خیر مرتبط با مؤسسه

نزدیک ۱۵۰۰ خیر به مؤسسهٔ بنیان ازدواج کمک می‌کنند. افرادی هم هستند که در گلریزان‌هایی که در ماه رمضان و عید نوروز در مسجدالنبی(ص) قزوین برگزار می‌شود با توجه به بضاعتشان کمک‌های کوچکی در حد حتی هزار تومان به مؤسسه کمک می‌کنند. کمک‌هایی که آقای میرزایی باور دارد پول‌های میلیونی که از سوی خیران به مؤسسه می‌رسد، از برکت همین مبالغ اندک است.

چشم و هم‌چشمی و تجملات آفت زندگی جوانان است

مدیرعامل مؤسسهٔ خیریهٔ بنیان ازدواج می‌گوید: زوج‌های جوان باید با هم بسازند، زندگی را نمی‌شود با لج و لجبازی پیش برد. شرایط جامعهٔ امروز به‌گونه‌ای است که لازم است حداکثر کمک را به یکدیگر بکنیم و از حال هم غافل نشویم. امروز در وضعیتی از اقتصاد قرار داریم که جوان‌ها و خانواده‌ها باید چشم و هم‌چشمی و تجملات را کنار بگذازند، این‌ها آفتی برای زندگی‌های امروز است. متأسفانه اکنون در شرایطی قرار داریم که همه سعی می‌کنند خودشان را متمول جلوه دهند و در تجملات از یکدیگر سبقت بگیرند، در حالی‌که به عقیدهٔ بنده هر کس باید با توجه به وضعیت مالی و خانوادگی خود زندگی کند تا بتواند به آرامش برسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از قزوین، مؤسسهٔ خیریهٔ بنیان ازدواج قزوین یکی از مؤسساتی است که در زمینهٔ کمک‌رسانی به زوج‌های جوان بی‌سرپرست و بی‌بضاعت گام‌های مؤثری برداشته و خانواده‌های بسیاری را از انواع درگیری‌های مالی و خانوادگی و انواع مشکلات نجات داده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.