مناظره ترامپ و بایدن؛ کُشتی گرفتن با خوک!
09 مهر 1399 - 14:03
شناسه : 3343
8
چه که در اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا 2020 اتفاق افتاد یک کارزار بی‌سابقه و جنگ به تمام معنا بود، به گونه‌ای که مجری برگزارکننده مناظره هم فکر آنرا نمی‌کرد.
نویسنده : کاوه معین‌فر منبع : عصر ایران
پ
پ

مناظره همواره با تصادم کلمات و تضارب آرا همراه است، ذات مناظره به چالش کشیدن طرف مقابل است، دست گذاشتن بر نقاط ضعف حریف و تعریف و تمجید از قابلیت‌ها و توانایی‌های خود، اما آنچه که در اولین مناظره انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا ۲۰۲۰ بین دونالد ترامپ و جو بایدن اتفاق افتاد یک کارزار بی‌سابقه و جنگ به تمام معنا بود، به گونه‌ای که شاید «کریس والاس» خبرنگار سرشناس فاکس‌نیوز و مجری برگزارکننده مناظره هم فکر آنرا نمی‌کرد.

وودی آلن فیلمساز مولف و معروف معاصر آمریکایی فیلمی دارد به اسم «سلبریتی» که در سال ۱۹۹۸ ساخته است. در آن صحنه‌ای وجود دارد که خبرنگاری در یک رستوران گوشه‌ای را نشان داده و می‌گوید: «ببینید کی اینجاست، دونالد ترامپ، برنامه‌ات چیه دونالد؟» ترامپ هم جواب می‌دهد: «من می‌خوام کلیسای سن پاتریک رو بخرم، احتمالا بکوبمش و یه ساختمون بسیار بلند و زیبا بسازم» (کلیسای سن پاتریک یکی از معروفترین اماکن مذهبی شهر نیویورک علی الخصوص برای مسیحی‌های کاتولیک است).

وودی آلن به ظریفی و زیبایی در این ۱۲ ثانیه تمام ماهیت ترامپ را نشان می‌دهد. او کسی است که همه چیز را برای خود و در جهت مقاصد خود می‌بیند حتی کلیسای سن پاتریک را فرصتی برای ساخت و ساز می‌بیند تا برجی دیگر مانند برج ترامپ از آن بسازد، با توجه  به موقعیت مکانی خوبی که در خیابان پنجم (منهتن) قرار دارد.

ترامپ می‌دانست چه می‌خواهد و آمده بود تا آرامش و تمرکز بایدن را برهم بزند و در پاره ای مواقع هم موفق بود اما نقطه جالب توجه برگشت‌های سریع بایدن و کنترل وضعیت پیش آمده بود. شاید تبلیغات زیاد ترامپ و اطرافیانش بر پیر بودن، ناتوانی و یا خواب‌آلود بودن جو بایدن به شکل معکوس عمل کرد و همه مردی ۷۶ ساله را دیدند که بر خودش مسلط بو دو برخلاف ادعاهای رقیب بسیار هم پرانرژی و سرحال ظاهر شد.

جدای از مطالب متنوع و متفاوت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و … که مطرح شد می‌توان گفت تنها بخش ثابت این رویارویی قطع کردن مداوم حرفهای جو بایدن از طرف دونالد ترامپ و طعنه‌‎های همراه با تمسخر بایدن به رئیس جمهور در کل زمان ۹۷ دقیقه‌ای مناظره بود. ترامپ با تکنیک بریدن کلام و اشاره به مشکلات شخصی بایدن سعی داشت تمرکز او را به هم بزند ولی بایدن به خوبی از کنار این لحظات می‌گذشت و هر آنچه مد نظر داشت را بیان می‌کرد و با نگاه مستقیم به دوربین هر آنچه لازم بود را به مخاطب می‌گفت.

این استراتژی اتخاذ شده از طرف ترامپ باعث شد درباره هیچ بحث یا موضوعی برنامه، نقشه راه و رویکرد به صورت مفصل بیان نشود و حتی مجری برنامه «کریس والاس» به دفعات به ترامپ تذکر دهد:

مجری از ترامپ خواست: آقا، ممکن است اجازه دهید حرف هایش تمام شود؟
ترامپ (با میمیک خاص صورت) گفت: تعجب نمی کنم!
بایدن گفت: او بلد نیست چطور این کار را انجام دهد! (سکوت کند)
ترامپ گفت: تعجب نمی کنم!
بایدن گفت: شخص اشتباه، شب اشتباه! زمان اشتباه!
مجری خطاب به ترامپ: آقای رئیس جمهور!

کار به جایی کشید که ترامپ بحث پسر بایدن را مطرح ساخت و از رشوه گرفتن او از روسیه و مشکلات دیگر او گفت و در مقابل هم بایدن چندین بار به ترامپ گفت ساکت باش ( خفه شو) و حتی او را “دلقک” و “عروسک خیمه شب بازی پوتین” خواند!

به جرات می‌توان گفت این درجه از تنش و رویارویی در هیچ مناظره‌ای از انتخابات آمریکا وجود نداشته است.

 

مناظره بایدن و ترامپ

 

ضرب المثلی در زبان انگلیسی می‌گوید: «هیچ وقت با یک خوک کشتی نگیر، چرا که تو لجن مال می‌شوی و او لذت می‌برد!» ولی در این شرایط جو بایدن چاره‌ای دیگر ندارد و مجبور است که در این بازی شرکت کند.

واقعا با نگاهی به این مناظره ۲ قطبی شدید سایه افکنده بر انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را می‌توان دید که انگار ۲ کاندید مانند مثبت و منفی بی‌نهایت از همدیگر فاصله دارند و هیچ نقطه مشترک یا همسویی با هم ندارند.

در واقع سخت است بیان داشت که برنده این مناظره بایدن بود یا ترامپ؟ ولی واقع بینانه این است که بگویم برای طرفداران هر کدام ازاین ۲ کاندید برنده شخص مورد تائید خودشان بود چون در واقع هر آنچه را که از نماینده مورد نظرشان انتظار داشتند آنها به نمایش گذاشتند.

باید منتظر ماند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.