اگر حال ترامپ وخیم شود،چه خواهد شد؟  دکتر علی بیگدلی استاد دانشگاه
13 مهر 1399 - 9:48
شناسه : 3665
8
ترامپ در بستر بیماری کروناست و کاخ سفید مایل نیست تا اطلاعات شفافی در مورد وضعیت سلامتی رئیس جمهور آمریکا به بیرون درز کند. این وضعیت نگرانی هایی را به وجود آورده که اگر ترامپ به کاخ سفید بر نگردد، چه خواهد شد؟
منبع : خبرانلاین
پ
پ

سیانان و گاردین وضعیت بیماری را برای مردی هفتاد و چهارساله که از اضافه وزن هم رنج می برد، خطرناک توصیف کرده اند. اما پزشکان در بیمارستان سعی دارند با هر ترفندی که شده رئیس جمهور را سر پا نگه دارند. او حالا چوب بی احتیاطی های خود و اطرافیانش را می خورد و هشتگی در توئیتر مورد توجه قرار گرفته که در آن تصاویری از یک نشست صمیمانه در کاخ سفید نشان داده میشود  و مهمانان بدون ترس از کرونا یک دیگر را در آغوش می کشند و ماسکی هم بر صورت ندارند.

آسوشیتدپرس نوشته که حتی پیش از آنکه ترامپ راهی بیمارستان نظامی شود، در کاخ سفید به او اکسیژن داده شده است. یک منبع نزدیک به ترامپ هم گفته حال او خیلی نگران کننده بوده و روزهای پیش رو برایش بسیار تعیین کننده است.

ترامپ درست در زمانی تست کرونایش مثبت از آب در آمد و راهی بیمارستان شد که سعی داشت فعالیت های انتخاباتی اش را گسترش دهد. در حالی که کمتر از یک ماه به انتخابات مانده او در بهترین حالت باید دو هفته را در قرنطینه بگذراند و نخواهد توانست به فعالیت های انتخاباتی اش ادامه دهد. اما رقیب، هنوز سرپاست و از دوستان دور و نزدیکی چون اوباما و سندرز هم کمک گرفته تا پیروز انتخابات شود. انتظار می رفت که ترامپ از فضای مجازی نهایت استفاده را برای تبلیغات خود بکند اما در شرایط فعلی که به نظر می رسد او حال چندان خوبی ندارد، مشخص نیست که چقدر بتواند در تبلیغات خود در این فضا موفق عمل کند.

بر اساس قانون اساسی آمریکا وظایف ریاست جمهوری هیچ گاه زمین نمی ماند و بلافاصله وقتی به هر دلیل رئیس جمهور نتواند به فعالیتش ادامه دهد، معاون او بر سر کار خواهد آمد و اداره امور را به دست خواهد گرفت. در مورد ترامپ حالا که پنس، یار غار و معاون اولش کرونا ندارد، ممکن است بار مسئولیت دولت به دوش او بیفتد. به نظر نمی رسد که جمهوری خواهان به این زودی قبول کنند که وضعیت ترامپ می تواند خطرناک باشد. آنها وقتی زمزمه هایی در مورد سپردن بار قدرت به پنس در این دو هفته مطرح شد، گفتند که رئیس جمهور از طریق اینترنت امور را کنترل خواهد کرد. اما در صورتی که اوضاع بدتر شود، جمهوری خواهان نمی توانند حال ترامپ را از رسانه ها پنهان کنند. اگر چنین اتفاقی بیفتد، دموکرات ها فرصت خوبی پیدا خواهند کرد تا به ترامپ و ترامپیست ها  بابت جدی نگرفتن کرونا سرکوفت بزنند.اگر حال ترامپ وخیم شود،چه خواهد شد؟

 

در وضعیت فعلی سوالات زیادی در مورد روند انتخابات در آمریکا مطرح می شود. اما در راس این سوالات این است که آیا انتخابات امکان به تعویق افتادن را دارد؟ به نظر می رسد که در قانون اساسی ایالات متحده چیزی به نام عقب انداختن تاریخ حضور رئیس جمهور در کاخ سفید پیشبینی نشده. حتی زمانی که ترامپ مایل بود به دلیل انتخابات پستی، بحث تغییر تاریخ رای گیری را باز کند از هر سمت و سویی در آمریکا صدای اعتراضات بلند شد که به او می گفتند چنین چیزی در ایالات متحده غیر ممکن است.

 با دکتر علی بیگدلی، کارشناس مسائل آمریکا در مورد وضعیت انتخابات ایالات متحده گفتگویی داشته ایم که در ادامه مشروح را می خوانیم

کاخ سفید اصرار دارد که بگوید بیماری ترامپ، کرونای خفیف است و حتی در عملکرد او خللی وارد نخواهد شد. از سوی دیگر خود ترامپ هم در توئیت هایش نوشته که حالش بهتر است. اما خبرها از برخی منابع به بیرون درز کرده که اوضاع آنقدرها هم خوب نیست. اگر بیماری ترامپ جدی شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

قانون در ایالات متحده پیشبینی کاملی در مورد این وضعیت دارد. در ماده ۲۵ ضمیمه قانون اساسی که به سال ۱۹۶۷ به تصویب رسید، آمده که اگر حادثه ای رخ دهد که رئیس جمهور نتواند وظایف خود را انجام دهد، معاون اول او انتخاب خواهد شد و تا انتخابات بعدی، به کار خود ادامه خواهد شد. اگر معاون اول نباشد این وظیفه بر عهده رئیس مجلس نمایندگان است و اگر او هم نباشد به وزیرخارجه و وزیردفاع و… می رسد. یعنی قانون در مورد اینکه اگر مشکلی برای رئیس جمهور پیش آمد، چه روندی طی شود، بسیار شفاف است و بحثی در مورد این نیست.

ترامپ پیش از این هم اصرار داشت که انتخابات به تعویق بیفتد اما حتی خود جمهوری خواهان هم با این موضوع مخالفت کردند و آب پاکی را بر روی دستش ریختند. اما حالا وضعیت فرق کرده است. هم آمریکا در گیر همه گیری است و هم خود ترامپ در بهترین حالت دو هفته آینده را در خانه قرنطینه خواهد بود. حتی به خاطر لاپوشانی که در مورد وضعیت سلامتی ترامپ در حال صورت گرفتن است برخی می گویند اوضاع ممکن است وخیم باشد. آیا امکان تعویق در رای گیری آمریکا وجود دارد؟

در آمریکا هر اتفاقی هم که بیفتد انتخابات در آن تاریخ مشخص شده انجام خواهد گرفت. از سال ۱۸۴۵ تا امروز همین روند وجود داشته و تغییر هم نخواهد کرد. ممکن است اگر ترامپ نتواند از پس کرونا بر بیاید، جمهوری خواهان به سراغ یک کاندیدای دیگر بروند و او را معرفی کنند. رئیس جمهور در هر حال باید در روز ۲۰ ژانویه در کاخ سفید باشد و فاصله نوامبر تا ژانویه هم زمانی است که آنها به مسائل و شکایت های احتمالی رسیدگی کنند. پس هر اتفاقی که برای ترامپ بیفتد در انتخابات خللی وارد نمی شود. اگر او بتواند برگردد در مناظره سوم شرکت خواهد کرد اما به هر حال دومین مناظره را که کمتر از دو هفته دیگر قرار بود برگزار شود را از دست داده است.

اگر ترامپ نتواند دیگر به انتخابات بپیوندد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ این موضوع می تواند به ضرر جمهوری خواهان تمام شود؟

اگر ترامپ نتواند در انتخابات شرکت کند یا از دنیا رفته باشد قانون این اجازه را می دهد که حزب جمهوری خواه به جای او یک نفر دیگر را انتخاب کندسبد رای جمهوری خواهان ثابت است و آنها اغلب با ترامپ علایق یکسانی دارند. در نهایت هم هر کسی از سوی حزب جمهوری خواه معرفی شود، برای آنها مطلوب است و رای خود را به نام او به صندوق خواهند انداخت. اما بحث بر سر رای های خاکستری است که حالا بایدن این فرصت را دارد تا این آراء را به سمت دموکرات ها ببرد.

به هر حال اگر قرار باشد یک نفر دیگر به جای ترامپ معرفی شود، این برای جمهوری خواهان یک شکست محسوب می شود و امکان اینکه انتخابات را به راحتی ببازند وجود دارد چون آنها کاندیدای جایگزین دیگری که در حال حاضر بتواند نظر مردم را به خود جلب کند، در چنته ندارند و در صورتی که اتفاقی برای ترامپ بیفتد، حتما به مشکل می خورند. البته امکانش هست که کمپین ها با شرکت پنس راه بیفتند، اما توانایی های ترامپ و معاونش با یکدیگر متفاوتند.

برخی ناظران می گویند بیماری ترامپ باعث شد تا رای برخی از ایالات مهمی که اغلب میزان ارای شناور در آنها بالاست، از دست برود. چقدر این موضوع واقعیت دارد؟

از میان ایالت های آمریکا مثلا کالیفرنیا دارای بیشترین میزان جمعیت است و به نسبت هر ۱۰۰ تا ۱۵۰هزار نفر از ایالات یک کارت الکترال وجود دارد که بسیار موثر است. در واقع در انتخاب مریکا، وضعیت نهایی را همین آرای الکترال تعیین می کنند و ما دیدیم که هیلاری کلینتون از همین ناحیه ضربه خورد. هر کاندیدایی که ۲۷۰ کارت در اختیار داشته باشد برنده انتخابات آمریکاست، حتی اگر آرای او بیشتر از رقیبش باشند. بیشتر اوقات هر ایالتی به صورت سنتی طرفدار یکی از دو حزب است. اما گاهی این آرا عوض می شوند و در برخی از ایالات وضعیت غیرقابل پیشبینی تر است. برای همین مثلا اگر ترامپ فرصت سفر به آنها را داشت، می توانست رای بیشتری را به دست بیاورد.

عواقب وضعیت پیش آمده در انتخابات آمریکا چگونه خواهد بود؟

اگر ترامپ نتواند به سرکار خود برگردد و یا این دو هفته را در بستر بیماری و بیمارستان بگذراند، به شکلی که امکان کار کردن و اداره امور را نداشته باشد، پنس برای در دست گرفتن امور تا زمان انتخابات، آماده خواهد شد. البته در قانون اساسی در مورد بیماری موضوعی ذکر نشده، اما آمده که در صورت ترور یا ناتوان شدن رئیس جمهور چه اتفاقاتی باید بیفتد و موضوع ترامپ هم در همین دسته بندی می گنجد. ترامپ و جمهوری خواهان در حال حاضر باید نگران رای های خاکستری خود باشند و حتما حزب همین حالا هم در حال بررسی این موضوع است که چه کسی را می تواند به عنوان کاندیدای جانشین(در صورتی که ترامپ به کاخ سفید بر نگردد) انتخاب کند. اما هر اتفاقی که بیفتد تاریخ انتخابات تغییر نخواهد کرد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.