رییسی :اگر کسی واقعا از پرداخت مهریه ناتوان بود نباید به زندان برود
17 مهر 1399 - 14:08
شناسه : 4055
8
رییس قوه قضاییه و نماینده مردم استان خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری برای دیدار با مردم این استان به بیرجند سفر کرد.
پ
پ

به گزارش سایت فرهنگ ایرانیان به نقل از قوه قضاییه، سید ابراهیم رییسی در ادامه سفر خود به استان خراسان جنوبی در جلسه شورای قضایی این استان که به صورت ویدئو کنفرانس برای واحدهای قضائی شهرستان‌ها هم پخش می‌شد، از عملکرد همکاران دستگاه قضا در این استان که مخلصانه و مجاهدانه در خدمت مردم هستند، تقدیر کرد.

رییس قوه قضاییه، دادگستری استان خراسان جنوبی را از جمله بخش‌های موفق دستگاه قضایی دانست و افزود: اگر بخواهیم ۱۰ استان را جزو استان‌های پیشرو در حوزه قضایی معرفی کنیم، خراسان جنوبی حتماً در زمره این استان هاست که عملکرد و جایگاه خوبی در ارزیابی‌ها دارد و باید برای تداوم این توفیقات، با همتی مضاعف کاستی‌ها را برطرف کنیم.

آیت‌الله رییسی از نیروی انسانی کارآمد به عنوان سرمایه دستگاه قضا یاد کرد و با تأکید بر لزوم صیانت جسمی و روحی از این سرمایه عظیم تصریح کرد: اعتبارات، امکانات و برنامه ریزی برای خدمت و حسن انجام کار مهم است، اما مهم‌ترین عامل توفیق یک سازمان مدیریت آن مجموعه است.

رییس قوه قضاییه توجه به رونق و جهش تولید را از مهم‌ترین مأموریت‌های دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: باید موانع تولید برطرف شود و کارآفرینان و سرمایه گذاران مورد حمایت قرار گیرند تا اشتغال ایجاد کنند و چرخ‌های تولید را به حرکت درآورند و عمده این مسئولیت بر عهده دولت است.

آیت‌الله رییسی با اشاره به اقداماتی که در جهت رفع محرومیت در استان خراسان جنوبی انجام شده است، تصریح کرد: به برکت نظام و اراده رهبری و خدمت دولتمردان گام‌های بلندی برای رفع محرومیت در خراسان جنوبی برداشته شده و چهره استان متفاوت شده، اما مردم مومن این دیار نیازمند توجه بیشتری هستند.

رییس قوه قضاییه مردمی بودن دستگاه قضا را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت: حفظ کرامت مردم رویکرد محوری ما و فراتر از یک توصیه اخلاقی بوده و در واقع یک الزام برای همکاران قضایی در سراسر کشور است و همه باید نسبت به آن اهتمام داشته باشند.

آیت‌الله رییسی اجرای عدالت و قانون را نیز مورد تأکید قرار داد و با بیان این که فضاسازی‌ها برای وارونه کردن حق و باطل است، متذکر شد «همکاران دستگاه قضایی نباید در رسیدگی به پرونده‌ها و صدور آرایشان به هیچ عنوان تحت تأثیر جوسازی‌ها قرار گیرند».

رییس قوه قضاییه وظیفه قاضی را کشف حقیقت دانست و گفت: گرایش ما باید اجرای قانون و عدالت باشد و نباید متأثر از فضاسازی افراد یا رسانه‌ها حکم کنیم بلکه باید غبار را کنار بزنیم و بر اساس حق و برای رضای خدا تصمیم بگیریم که راه نجات ما و موجب سعادت دنیا و آخرت است.

آیت‌الله رییسی در بخش دیگری از سخنانش به دیدار و گفتگوی خود با یکی از محکومین مالی که به خاطر عدم پرداخت مهریه زندانی شده و برای دیدار امروز از زندان مرخصی گرفته بود، اشاره کرد و گفت: مهریه دِینی است که زوج باید به زوجه پرداخت کند و اگر کسی از انجام تعهد امتناع می‌کند باید طبق قانون با او برخورد کرد و قاضی ما اجازه نمی‌دهد حق کسی ضایع شود، اما اگر بررسی‌ها نشان داد شخصی توان مالی ندارد، باید برای او شرایطی در نظر گرفت که بتواند دِین خود را بپردازد. در تقسیط مهریه باید به توان اقتصادی فرد هم دقت شود و اگر کسی واقعا از پرداخت مهریه ناتوان بود نباید به زندان برود.

رییس دستگاه قضا با بیان این که باید در محکومیت‌های مالی وضعیت اقتصادی افراد را هم در نظر گرفت، تصریح کرد: ما نباید بر اساس اصرار دیگران برای صدور حکم تصمیم بگیریم بلکه نظر بزرگان دین و فقه و قانونگذار این است که فقط بر اساس مقررات و حق نظر بدهیم و ابعاد و زوایای تصمیمات خود را هم برای مردم تبیین نماییم.

آیت‌الله رییسی تبیین تصمیمات قضایی برای مردم و نخبگان و تنویر افکار عمومی را از مهم‌ترین برنامه‌های تحولی دستگاه قضایی در دوران مسئولیت خود عنوان کرد.

رییس قوه قضاییه «تسریع در تعیین تکلیف افراد تحت قرار» و «تسریع در معاینات و اظهارنظرهای پزشکی قانونی برای کاهش اطاله دادرسی» را نیز مورد تأکید قرار داد و گفت که برای تسهیل خدمت رسانی به مراجعان پزشکی قانونی در مناطق محروم ۴۹ مرکز پزشکی قانونی فعال خواهد شد که تاکنون بخش قابل توجهی از آن‌ها نیز فعال شده اند.

آیت‌الله رییسی بر لزوم نظارت بر فرایند مزایده‌ها و مناقصات نیز تأکید کرد و نظارت در این حوزه را از مأموریت‌های سازمان بازرسی کل کشور دانست، اما در عین حال گفت که دستگاه‌های برگزار کننده مزایده‌ها و مناقصه‌ها هم باید به نظارت درون سازمانی توجه ویژه داشته باشند.

رییس قوه قضاییه با اشاره به تلاش‌های دولت برای تأمین منابع مالی کشور تأکید کرد: انشاءالله با انسجام و همدلی و با شعار «ما می‌توانیم» مشکلات کشور حل می‌شود و یقین داریم دشمن در این قضیه ناامید می‌شود و دوستداران انقلاب امیدوار می‌شوند و این اتفاق قطعاً خواهد افتاد.

رییس قوه قضاییه با بیان این که دشمنان همواره دنبال بهانه تراشی هستند، خاطر نشان کرد: شرایطی که در آن قرار داریم پایدار نخواهد بود و با تکیه بر خدا، اعتماد به نفس مردم عزیز و تلاش مدیران از این شرایط به خوبی عبور و بر دشمن توفق پیدا خواهیم کرد و وضعیت خوب خواهد شد.

آیت‌الله رییسی با اشاره به وضعیت امنیتی خوب استان خراسان جنوبی بر لزوم حفظ امنیت پایدار مناطق مرزی تأکید کرد و گفت: حفظ امنیت مساله مهمی است که دستگاه قضایی نیز علاوه بر نیروهای مسلح و نیروی انتظامی سهم جدی در آن دارد و دادگستری و دادستان‌های ما باید با همکاری شورای تأمین استان سطح امنیت را روز به روز افزایش دهند.

رییس قوه قضاییه در پایان خاطر نشان کرد: مردم باید در مراجعه به عدلیه احساس عدالت کنند و این کار هم با حرف و بخشنامه قابل تحقق نیست بلکه باید وقتی سروکار کسی به دادگستری افتاد، هم سریع و هم دقیق به کارش رسیدگی و حقوق احیا شود و متوجه باشیم که برخورد ما و خدمتی که انجام می‌دهیم موجب افزایش اعتماد عمومی به دستگاه قضا و کل نظام خواهد شد.

پیش از سخنان رییس دستگاه قضا، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی رئیس دادگستری استان خراسان جنوبی در گزارشی از عملکرد و برنامه‌های دادگستری متبوعش تعداد پرونده‌های متشکله در استان در ۶ ماهه اول امسال را ۵۶ هزار و ۲۸۳ مورد عنوان کرد که به گفته او ۵۴ هزار و ۲۶۳ فقره آنها، معادل ۹۶ درصد پرونده‌ها مختومه شده اند.

وی از رشد ۶ درصدی پرونده‌های وارده به دادگستری استان در سال ۹۹ و افزایش ۴ درصدی پرونده‌های مختومه در ۶ ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته خبر داد و تعداد پرونده‌های متشکله در شورای حل اختلاف در این مدت را نیز با رشد ۸ درصدی آن‌ها ۱۸ هزار و ۶۹۱ پرونده عنوان کرد و گفت که از این تعداد فقط ۱۳۴ پرونده باقی مانده و ۹۹ درصد آن‌ها توسط ۲ قاضی این شورا مختومه شده است.

رئیس دادگستری خراسان جنوبی با بیان این که به طور میانگین ۲۵ درصد پرونده‌های قضایی استان به صورت الکترونیک تشکیل می‌شود، اعلام کرد: بیش از ۱۴ هزار پرونده متشکله در دادسراها و محاکم به صورت الکترونیک تشکیل و رسیدگی شده، ۱۱ هزار و ۷۸۹ مورد امور قضایی به صورت الکترونیکی انجام شده و ۲۳ عنوان درخواست حقوقی و ۱۵ عنوان کیفری نیز الکترونیکی پیگیری می‌شود.

حجت الاسلام حمیدی در بخش دیگری از گزارش خود خاطر نشان کرد که در دوران شیوع کرونا و برای صیانت از سلامت زندانیان استان پس از صدور بخشنامه رئیس دستگاه قضا ۷۸ درصد زندانیان مشمول شرایط مرخصی در دوره اول و ۸۲ درصد نیز در دوره دوم از مرخصی استفاده کرده اند.

درد دل جوان زندانی مهریه با رییس قوه قضاییه

آیت الله رئیسی در جریان سفر به استان خراسان جنوبی با تعدادی از مراجعین به دادگستری کل این استان دیدار کرد.

در این دیدار که غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه، محمدصادق معتمدیان استاندار خراسان جنوبی و حجت‌الاسلام والمسلمین حمیدی رئیس کل دادگستری این استان هم در آن حضور داشتند، رئیس قوه قضاییه پس از گفتگو با مراجعه کنندگان، دستورات لازم را برای بررسی مشکلات قضایی این افراد صادر کرد.

مشکلات حقوقی مربوط به زمین‌ خانه‌های ۱۲۰ خانواده روستای منظریه در حاشیه شهرستان بیرجند، گازرسانی به یک واحد تولیدی دامداری و همینطور موضوع اراضی مورد اختلاف میان دستگاه‌ها و اشخاص حقیقی در منطقه حسین‌آباد، از جمله مسائلی بودند که توسط مراجعه‌کنندگان با رئیس دستگاه قضا در میان گذاشته شدند.

رئیس قوه قضاییه در جریان این دیدارها به رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی دستور داد برای حل و فصل مشکلات ۱۲۰ خانوار روستای منظریه، جلسه شورای حفظ حقوق بیت المال را با حضور مسئولان بنیاد مسکن و نمایندگان خانواده‌های این روستا تشکیل دهد.

آیت‌الله رئیسی در این دیدار پس از استماع اظهارات یکی از جوانان مراجعه کننده که زندانی مهریه بود و توانایی پرداخت اقساط یک میلیون تومانی مهریه خود را نداشت، با تاکید بر این نکته که «مهریه حق زن است و باید پرداخت شود اما باید توانایی افراد در نحوه پرداخت مهریه هم لحاظ شود»، به رئیس کل دادگستری خراسان جنوبی دستور داد به مشکلات مربوط به پرداخت مهریه در دادگستری‌های سراسر این استان رسیدگی کند.

رئیس دستگاه قضا همچنین پس از شنیدن مشکلات یکی از تولیدکنندگان دامی خراسان جنوبی، از استاندار و این فرد تولیدکننده خواست که با برگزاری یک جلسه مشترک، مشکلات گازرسانی به این واحد تولیدی دامداری را حل و فصل کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.