قدیمی‌ترین عقدنامه کشور/ مهریه‌ ۲۵۰ سال پیش زنان ایرانی چه بود؟
27 بهمن 1398 - 11:57
شناسه : 410
9

مایشگاه عقدنامه‌های نفیس تاریخی در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در این نمایشگاه که به مناسبت گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه الزهرا(س) و روز زن برپا شد، تعدادی از اسناد و عقدنامه‌های نفیس و […]

پ
پ

مایشگاه عقدنامه‌های نفیس تاریخی در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران افتتاح شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، در این نمایشگاه که به مناسبت گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه الزهرا(س) و روز زن برپا شد، تعدادی از اسناد و عقدنامه‌های نفیس و تاریخی که توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی خریداری یا توسط خیرین اهدا شده است، برای نخستین‌بار در معرض دید عموم قرار گرفت.

در این نمایشگاه ۲۵ عنوان عقدنامه که قدیمی‌ترین آن مربوط به سال ۱۱۶۲ هجری قمری(دوره افشاریه) می‌شود، به نمایش گذاشته شد که از این تعداد ۲۴ مورد مربوط به دوره قاجار و یک مورد که قدیمی‌ترین آن را شامل می شود مربوط به دوره افشاریه است. کوچکترین عقدنامه به ابعاد ۳×۱۰ و بزرگترین عقدنامه با ابعاد حداقل ۷۰×۱۰۰ در معرض دید عموم قرار گرفته است.

حامد ایرانشاهی، مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، به مناسبت برپایی این نمایشگاه به تشریح اهمیت این عقدنامه‌ها که تبیین کننده موقعیت‌های اجتماعی، اقتصادی و مردم‌شناسی ادوار گذشته جامعه ایرانی است، پرداخت.

وی با اشاره به اینکه عقدنامه‌های تاریخی به عنوان اسناد مهم، بخشی از داشته‌های آرشیو ملی ایران است، گفت: براین اساس به مناسبت گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه زهرا(س) و روز زن، نمایشگاه عقدنامه‌های نفیس تاریخی در موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی به مدت یک هفته برپا شده است.

ایرانشاهی به قدمت این عقدنامه‌ها که از دوره افشاریه و قاجاریه را شامل می‌شود، اشاره کرد و افزود: این عقدنامه‌ها از منظر مردم‌شناسی، مباحث اجتماعی و اقتصادی حائز اهمیت است. به عنوان نمونه از نظر شاخص‌های اقتصادی و میزان تعیین مهریه‌ها در آن دوران، حکایت از وضعیت و جزئیات اقتصادی خانواده‌های ایرانی را دربر دارد.

مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی به تشریح ظرافت‌های هنری این عقدنامه‌ها نیز پرداخت و گفت: تذهیب و نقاشی‌های این عقدنامه‌ها از نظر زیبایی دارای ارزش هنری هستند.

ایرانشاهی به نوع و میزان مهریه‌ها در این عقدنامه‌ها که گذر تاریخی ۲۸۰ سال پیش ازدواج‌های ایرانی را دربر می‌گیرد، اشاره کرد و افزود: مهریه‌ها در این عقدنامه‌ها بیشتر شامل زمین، احشام، وجه نقد و سکه طلا بوده است.

وی درباره یکی از شاخص‌های مهم سندشناسی در این عقدنامه‌ها تصریح کرد:‌ یکی از نکته‌های مهم در این عقدنامه‌ها، بخش اسامی شاهدان عقد است و هرچه نام این شاهدان از چهره‌های برجسته بوده به معنای این است که خانواده عروس و داماد نیز از طبقه بالای جامعه بوده‌اند.

مدیر کل خدمات آرشیوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در خاتمه با اشاره به اینکه تمام عقدنامه‌های نفیس تاریخی نمایشگاه موزه کتاب و میراث اسناد و کتابخانه ملی از جنس کاغذ و با ظرافت‌های هنری است، خاطرنشان کرد: در این عقدنامه‌ها به خوبی نشان داده شده است که هر چه خانواده‌ها از وضعیت اقتصادی مناسبی برخوردار بودند، استفاده از ظرایف هنری نیز در عقدنامه‌ها بیشتر شده است.

نمایشگاه عقدنامه‌های نفیس تاریخی تا تاریخ ۱۰ اسفندماه در محل موزه کتاب و میراث مستند سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برپا خواهد بود و علاقه مندان برای بازدید می‌توانند در ساعات اداری به موزه کتاب و میراث مستند ایران مراجعه کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.