در بزرگترین رژه نظامی کره شمالی چه می‌گذرد؟
18 مهر 1399 - 20:58
شناسه : 4136
7
"نبرد 80 روزه" دستور جدید رهبر کره شمالی به عنوان اصلاحات اقتصادی است. براساس این دستور مردم باید بیشتر و سختر از همیشه کار کنند.
پ
پ

کره شمالی خود را برای بزرگترین رژه نظامی در کشورش آماده می‌کند. هزاران سرباز ماه‌ها برای اطمینان از اینکه هر قدمشان با دقت برداشته می‌شود یا هر فریادشان با شور و حرارت کافی به گوش رهبر اعظم “کیم جونگ- اون” می‌رسد، تمرین کرده‌اند.

بی‌بی‌سی در گزارشی به تشریح چرایی و چگونگی بزرگترین رژه نظامی در کره شمالی پرداخته است.

به گزارش عصرایران، این رویداد اغلب یک نمایش رسمی و خودستایانه از ارتش است و می‌تواند میزان فداکاری و وفاداری مردم به رهبر کشور را نشان دهد. اشتباهات در این رژه قابل تحمل نیستند.

اما این رژه نیز می‌تواند تا حدی محرک باشد. کره شمالی در این رژه شانس نمایش سلاح‌ها و موشک‌های جدید خود را تحت فشار شدید تحریم‌های اقتصادی بین الملل دارد.

پس از اولین نشست “دونالد ترامپ” رئیس‌جمهور آمریکا و کیم جونگ اون در سال ۲۰۱۸، کره شمالی در رژه‌های خود هیچ موشک بالستیکی را به نمایش نگذاشت.

مذاکرات دو طرف کره شمالی و آمریکا در فوریه گذشته (بهمن ۹۸) در “هانوی” ویتنام و بدون دستیابی به نتیجه خاص اتمام یافت و پس از آن کره شمالی شماری از موشک‌های بالستیک و کوتاه‌برد خود را تست کرد.

حالا قرار است کره شمالی در ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) و به مناسبت ۷۵ سالگی تاسیس حزب “کارگران” و تنها چند هفته قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بزرگترین رژه خود را برگزار کند. آیا کره شمالی در چنین موقعیتی قصد دارد تا با نمایش سلاح‌هایش اثبات کند که توان حمله به آمریکا را دارد؟

سلاح‌های جدید در رژه بزرگ

به گفته ” لی سانگ یونگ” سردبیر “دیلی NK” به عنوان یک وب‌سایت خبری مستقر در سئول کره جنوبی که با منابع مالی حامیانش در بخش شمالی کره حمایت می‌شود، این رژه بسیار بزرگ خواهد بود.

“لی سانگ یانگ” در اوایل ماه مارس (اسفند) گفت که پیونگ‌یانگ به ارتش خود دستور داده تا ۳۲۰۰۰ سرباز را برای رژه خود بسیج کند. این تعداد آنقدر زیاد بود که آنها مجبور به توسعه محوطه تمرینی سربازان خود شدند.

سربازان ارتش خلق کره در حال تماشای رژه بزرگ سال ۲۰۱۸/ عکس: GETTY IMAGES

در

سردبیر “دیلی NK” در این باره گفت که دو جاده و ۱۰ ساختمان جدید در فرودگاه “میریم” پیونگ‌یانگ ساخته شده است.

وی افزود: من فکر می‌کنم احتمالا در رژه جدید شاهد موشک‌های بالستیک بین‌قاره‌ای (ICBMs) یا موشک‌های بالستیک زیردریایی (SLBMs) باشیم.

او می‌گوید: در رژه جدید حدود ۶۰۰ دانشجو و محقق از دانشگاه “کیم ایل- سونگ” شرکت خواهند کرد. این تعداد چندان هم کم نیست.

دانشگاه “کیم ایل سونگ” جایی برای پرورش استعدادهای جدید برای توسعه موشک است. کره شمالی قصد دارد با آوردن آنها به مرکز رژه احترام و غرورش به استعدادهای موشک‌ساز خود را نشان دهد.

“جونگ ‌مین کیم” تحلیلگر سایت خبری ” دیلی NK” در این باره می‌گوید: کره شمالی همیشه از این رژه برای اثبات خود به جهان خارجی استفاده نمی‌کند.

وی گفت: ما باید هر بار به یاد آوریم که آنها مجبور به اثبات مشروعیت حکومت “دیکتاتوری و موروثی” خود به مخاطبان داخلی هستند.

تحلیلگر سایت خبری “دیلی NK” در این باره گفت: بنابراین ۱۰ اکتبر (۱۹ مهر) روزی است برای انجام این کار. (مقامات کره شمالی) قصد دارند تا با رژه‌ای خیره‌کننده و شعارهای تبلیغاتی انگیزشی نشان دهند که همه چیز در این کشور “به خوبی” انجام می‌شود و با وجود تمام اتفاق‌های نهچندان خوشایند سال جاری همه چیز خوب است.

این کارشناس خبری افزود: با توجه به رژه‌های گذشته کیم جونگ اون و دیگر مقامات رده بالا کره شمالی، با سخنرانی‌هایی پیام‌هایشان را به جهان خارج می‌فرستند. پیام‌هایی مانند اینکه آنها منتظر رفع تحریم‌ها نیستند و بر “خودباوری”شان تمرکز می‌کنند.

انزوا، بیش از همیشه

در حالیکه برخی به تماشای موشک‌های جدید می‌پردازند، نگرانی در مورد رفاه ۲۵ میلیون شهروند کره شمالی افزایش  می‌یابد.

سال ۲۰۲۰ سال بدی برای کشورهای جهان بود اما برای کره شمالی ظرفیت ویرانی‌های بیشتر نیز وجود دارد.

لی سانگ یانگ سردبیر “دیلی NK” در این باره گفت: من در مورد افزایش شمار کودکان یتیم و کودکان بی‌خانمان و خیابانی در کره شمالی زیاد می‌شنوم.

وی افزود: هرچند تصور برخی چیزها در کره جنوبی محال است اما بسیاری از مردم در کره شمالی از گرسنگی در حال مرگ هستند.

این کشور ۹ ماه پیش مرزهایش را به روی جهان بست تا از ورود ویروس جدید کووید -۱۹ که در آن زمان در چین – به عنوان همسایه‌اش- شیوع یافته بود، جلوگیری کند.

گفته می‌شود که مقامات دستور “تیراندازی برای کشتن” را در مرز صادر کرده تا منطقه‌ای حائل را برای جلوگیری از ورود دیگران به این کشور شکل دهند.

سردبیر “دیلی NK” گفت: برخی از منابع دیپلماتیک در اوایل سال جاری اعلام کردند که انبار تجهیزات محافظتی و دیگر تجهیزات پزشکی ضروری مانند واکسن در نزدیکی مرز چین ساخته شده‌اند و قابلیت گذر از مرزها را ندارند.

کره شمالی همچنان ادعا می‌کند که هیچ موردی از کوید-۱۹در این کشور وجود ندارد. اما کیم جونگ اون در جلسات مهم قصد دارد تا از رعایت محدودیت‌های ویژه کرونایی در این کشور مطمئن شود.

مردم کره شمالی در حال حاضر بیش از همیشه ارتباط خود را با دنیای خارج از دست داده‌اند. حتی جابه‌جایی بین استان‌ها نیز محدود شده است.

لی سانگ یانگ کارشناس مسائل کره شمالی در این باره گفت: مردم کره شمالی تمامی راه‌های ارتباطی زمینی، دریایی و هوایی خود را با مردم و بسیاری از مواد و کالاها از دست داده‌اند.

او گفت: به جز افسران عالی‌رتبه یا نیروهای نظامی کسی حق جابه‌جایی در کره شمالی را ندارد. اقدامات قرنطینه‌ای علیه بیماری کرونا بسیار سخت‌گیرانه است.

اقتصاد پیونگ‌یانگ کاملا متوقف شده است. قاچاقچیان و بازرگانان کوچک در مرزها این سوال را مطرح کرده‌اند که اگر ویروس کووید در این کشور وجود ندارد، چرا مقامات با سخت‌گیری‌هایشان اقتصاد را به خطر می‌اندازند؟

“رژه‌های سالگرد” مانند رژه بزرگ سال ۲۰۱۸ قدرت نظامی کره شمالی را نشان می‌دهد

رژه سالگرد 2018 درکره شمالی

گروه‌های رژه دهنده برای ده دقیقه نمایش در رژه اصلی حدود ۶ ماه تمرین کرده‌اند.

تجارت کره شمالی با چین در هشت‌ماهه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل حدود ۷۰ درصد کاهش یافته است.

این کشور فقیر در ماه‌های گذشته از وقایع آب و هوایی آسیب دیده و تلویزیون دولتی کره شمالی بعدازظهرهای زیادی را صرف نمایش تلاش “قهرمانانه” مقامات برای غلبه بر آسیب چند طوفان کرده است.

کیم جونگ اون اینک دستورالعملی کشوری را برای تقویت اقتصاد بیمار کشور صادر کرده و نام آن را “نبرد ۸۰ روزه” گذاشته است.

به صورت خلاصه این دستور به معنای کار بیشتر برای مردم کره شمالی، سپری کردن ساعات اضافه کار در مزارع یا کارخانه‌ها و ایجاد وظایف بیشتر در شهر یا روستاهاست. هر چه آنها سخت‌تر کار کنند، وفاداری بیشتری به رهبران محلی نشان داده‌اند.

در کره جنوبی کشاورزان کل کشور در حال برداشت برنج هستند. اما درک چنین اتفاقی در کره شمالی دشوار است.

به دست آوردن  تصویری واضح از وخامت برداشت محصول برنج در بخش‌های مختلف کره شمالی بسیار سخت است. ناامنی شدیدی در به دست آوردن مواد غذایی برای ۱۱ میلیون نفر از مردم کره شمالی وجود دارد و حتی آسیب بارش‌های جدید به بخش کمی از مزارع می‌تواند هزاران نفر دیگر را در گرسنگی نگه دارد.

در منطقه غیرنظامی “گئوسانگ” در ساحل شرقی که بخشی از شن‌های سفید ساحل با سیم خاردارهای بلند محصور شده، چندین ایست بازرسی روی کوه‌های بخش شمال دیده می‌شود.

در این بخش کره جنوبی عاشق وارسی بخش شمالی است. آنها در این منطقه فاصله بسیار کمی از هم دارند.

پیونگ یانگ  ۴ ماه پیش (ماه ژوئن) به طور چشمگیری تمام ارتباط خود با سئول را قطع و “دفتر مشترک ارتباطی بین دو کره” را منفجر کرد.

در اوایل ماه جاری ماموران کره شمالی در آب‌های مورد مناقشه در غرب شبه جزیره کره یک مرد کره‌ جنوبی رابا تیراندازی کشته و سپس جنازه‌اش را سوزاندند. آنها تصور کردند که مرد کره جنوبی در حال فرار است.

این موضوع کره جنوبی را شوکه کرد.

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در اقدامی نادر به خاطر قتل مقامی از کره جنوبی که در منطقه مورد اختلاف دو کشور در دریا اتفاق افتاد، پوزش خواست.

بنابراین کره شمالی هنوز در بخش جنوبی دوستانی دارد.

حتی اگر دونالد ترامپ و کیم جونگ اون نتوانستند در مورد خلع سلاح هسته‌ای به توافق برسند اما بسیاری به پایان جنگ ۷۰ ساله دو کره امیدوارند.

سه سال پیش دو کشور کره شمالی و جنوبی در المپیک زمستانی استان گانگ‌ون کره جنوبی با یکدیگر رقابت کردند. مقامات محلی نیز بر این باورند زمان چنین تغییرات به عنوان راهی برای رسیدن به صلح فرا رسیده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.