استارت جنگ داخلی در آمریکا زده شد
18 مهر 1399 - 21:07
شناسه : 4139
6
نظرسنجی های اخیر حاکی از آن است که هفت کشور اروپایی نیز خواستار پیروزی بایدن در انتخابات هستند.
منبع : خبرانلاین
پ
پ

 نظرسنجی موسسه یوگاو که در هفت کشور اروپایی از جمله انگلیس، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و سوئد صورت گرفته اکثر شرکت کنندگان خواهان پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا هستند.

طبق این نظرسنجی، کمتر از یک نفر از هر ۱۰ اروپایی بر این باورند که انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده ایالات متحده کاملاً آزاد و منصفانه برگزار می‌شود.

نظرسنجی یوگاو که در تاریخ ۱۵ سپتامبر تا چهارم اکتبر (۲۵شهریور تا ۱۳مهر) از هر هزار شهروند کشور اروپایی تهیه شده نشان می‌دهد که اروپایی‌ها به رغم اینکه نامزد دموکرات‌ها را خیلی خوب ارزیابی نمی‌کنند یا شناخت زیادی از او ندارند، به شدت مشتاق پیروزی بایدن هستند.

طبق نتایج این نظرسنجی، ۸۰ درصد از شرکت کنندگان در دانمارک، ۷۱ درصد در آلمان، ۶۴ درصد در فرانسه، ۶۱ در انگلیس خواهان پیروزی بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا هستند.

در ایتالیا نیز ۵۸ درصد از شرکت کنندگان خواهان پیروزی بایدن و تنها ۲۰ درصد خواهان حضور مجدد ترامپ در کاخ سفید هستند.

پنجاه و نهمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سوم نوامبر (۱۳ آبان) برای تعیین رئیس جمهوری جدید و معاون او برگزار می‌شود.

ترامپ موضوع تقلب در انتخابات ۱۳ آبان را مطرح کرده است و  در جدیدترین توئیتش گفت: رای‌گیری پیش‌رو، فاسدترین انتخابات در تاریخ آمریکا خواهد بود.

نمودار زیر بیانگر میزان درصد حمایت از بایدن و ترامپ است:

در هر یک از این هفت کشور، بیشتر شهروندان پیش بینی کردند بایدن پیروز انتخابات ماه آینده خواهد بود و در یک کشور یعنی دانمارک بیش از ۵۰ درصد بایدن را پیروز این انتخابات اعلام کردند.

اما در نظرسنجی مشترک رویترز-ایپسوس اطلاعات حاکی است جو بایدن نامزد دموکرات ریاست جمهوری آمریکا نسبت به دونالد ترامپ در ایالت فلوریدا پیشتاز است. بر اساس این گزارش، نظرسنجی مذکور همچنین نشان می‌دهد که دو نامزد ریاست جمهوری آمریکا رقابت سخت و نزدیکی در ایالت آریزونا دارند. نظرسنجی رویترز نشانگر این واقعیت است که بایدن نسبت به ترامپ در ایالت فلوریدا بیش از ۴ درصد جلوتر است و این رقم در ایالت آریزونا به ۲ درصد رسیده است.

نظرسنجی مذکور در ۶ ایالت ویسکانسین، پنسیلوانیا، میشیگان، کارولینای شمالی، فلوریدا و آریزونا انجام شده است. در ایالت فلوریدا بایدن موفق به کسب ۴۹ درصد آرا شده و این رقم برای ترامپ به ۴۵ درصد رسیده است. ۵۰ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی گفته‌اند که بایدن فرد بهتری برای مقابله با شیوع ویروس کرونا است و ۴۱ درصد ترامپ را فرد بهتری می‌دانند.

۴۹ درصد رای دهندگان نیز بر این باورند که ترامپ گزینه بهتری برای اداره اقتصاد است و این رقم برای بایدن به ۴۵ درصد رسیده است. در ایالت آریزونا نیز بایدن موفق به کسب ۴۸ درصد حمایت افکار عمومی شده و این رقم برای ترامپ به ۴۶ درصد رسیده است.

کاهش میزان محبوبیت برای ترامپ که در آستانه انتخابات سوم نوامبر از بایدن در نظرسنجی‌ها عقب است، نشانه شومی است.
پایگاه اینترنتی فاکس نیوز در مطلبی به قلم دانا بلانتون نوشت نتایج نظرسنجی این شبکه نشان می‌دهد ۷۰ درصد آمریکایی‌ها بر این باور هستند که دموکراسی آمریکا در این انتخابات ریاست جمهوری در معرض خطر قرار دارد. از هر ۱۰ حامی جو بایدن، هشت نفر و از هر ۱۰ حامی دونالد ترامپ، شش نفر دارای چنین عقیده‌ای هستند.همچنین نتایج نظرسنجی ملی فاکس نیوز از رای دهندگان احتمالی نشان داد محبوبیت بایدن ۵۳ درصد و محبوبیت ترامپ ۴۳ درصد است. پیشتازی ۱۰ درصدی بایدن در حالی است که این اختلاف ماه گذشته گذشته برابر با پنج درصد بود.

این نظرسنجی همچنین نشان داد بیشتر مردم آمریکا، دیدگاهی منفی نسبت به شرایط اقتصادی این کشور دارند، بدین معنا که ۶۵ درصد از رای دهندگان، وضعیت اقتصادی آمریکا را متوسط یا ضعیف ارزیابی می‌کنند.بر اساس نتایج این نظرسنجی، شیوع ویروس کرونا و اوضاع اقتصادی، بیشترین اهمیت را در میان رای دهندگان آمریکایی دارند. همچنین ۴۴ درصد از رای دهندگان عقیده دارند همه گیری کرونا، مهمترین موضوع در تصمیم انتخاباتی آن‌ها است. این رقم برای طرح مراقبت‌های درمانی ۳۴ درصد و نژاد پرستی ۲۶ درصد است.

به علاوه، ۵۸ درصد از رای دهندگان بر این باور هستند که شیوه سخن گفتن ترامپ درباره نابرابری‌های جنسیتی، باعث افزایش خشونت‌ها در آمریکا می‌شود.در خصوص پیروز مناظره‌های انتخاباتی نیز از هر ۱۰ حامی بایدن، هشت نفر عقیده دارند وی پیروز بوده است. این در حالی است که از هر ۱۰ حامی ترامپ، شش نفر عقیده دارند او در این مناظره پیروز شده است. در مجموع نیز رای دهندگان عقیده دارند بایدن با ۴۴ درصد، در برابر ترامپ با ۲۹ درصد، پیروز مناظره بوده است. ۱۱ درصد نیز عقیده داشتند این مناظره، برابر بوده است.

 

آخرین خبرهای انتخاباتی

به گزارش ان پی آر، روز پنج‌شنبه پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) اعلام کرد با دستگیری ۶ عضو یک گروه شبه نظامی، طرح ربایش گرتچین ویتمر فرماندار ایالت میشگان را خنثی کرده است. این مساله در بین نامزدهای انتخاباتی به محلی برای متهم و محکوم کردن طرف مقابل تبدیل شد به گونه‌ای که بایدن و هریس که به آریزونا رفته بودند، با ویتمر صحبت کردند.

بایدن بار دیگر از تهدید ناشی از برتری طلبان سفیدپوست سخن گفت و رئیس جمهوری ترامپ را مقصر دانست.وی درباره توئیت‌های ترامپ گفت: کلماتی که می‌نویسد مهم است.بایدن در پاسخ به این سوال که آیا فکر می‌کند توئیت‌های ترامپ باعث تشویق گروه‌های شبه نظامی شده است همچون گروهی که اعضای آنها به طرح ربایش فرماندار میشیگان متهم شده‌اند؟، گفت: “بله ، اینگونه فکر می‌کنم.”وی تاکید کرد: “چرا رئیس جمهور فقط نمی‌گوید … متوقف شوید، متوقف شوید، متوقف شوید، متوقف شوید. اگر شما این کار را نکنید، ما شما را تعقیب خواهیم کرد.”

اما رئیس جمهوری آمریکا در یادداشت توئیتری خود نوشت: فرماندار ویتمر از میشیگان عملکرد وحشتناکی داشته است. او ایالتش را برای هر کسی به جز فعالیت‌های قایقرانی همسرش بست.وی افزود: دولت فدرال کمک فوق‌العاده‌ای را برای مردم بزرگ میشیگان فراهم آورد. وزارت دادگستری من و مجریان قانون فدرال اعلام کردند که آنها امروز توطئه خطرناکی را از فرماندار میشیگان خنثی کردند.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: به جای تشکر از من، او مرا سفیدبرترپندار می‌نامد در حالیکه بایدن و دموکرات‌ها از محکوم کردن آنتیفا، هرج و مرج طلب‌ها، غارتگران و شورشیان که شهرهای تحت مدیریت دموکرات‌ها را به آتش کشیدند، خودداری می‌ورزند.ترامپ با تاکید بر اینکه خشونت‌های افراطی را تحمل نمی‌کند، اضافه کرد: دفاع از همه آمریکایی‌ها حتی آنهایی که با من مخالفند و حمله می‌کنند، چیزی است که به عنوان رئیس جمهوری همیشه انجام می‌دهم!وی خطاب به فرماندار میشیگان گفت: فرماندار ویتمر، ایالت، مدارس و کلیساها را باز کن.

فرماندار ویتمر هم شامگاه پنج‌شنبه در گفت‌وگو با سی ان ان اظهار کرد: هر وقت کاخ سفید درباره من صحبت می‌کند یا به سمت من حمله (لفظی) دارد، شاهد افزایش لفاظی‌های آنلاین و خشن هستیم و بنابراین همیشه (بین این دو) ارتباط وجود دارد. این چیزی است که ما مشاهده کرده‌ایم.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که شک و تردیدها نسبت به سلامتی ترامپ همچنان وجود دارد. رئیس جمهور آمریکا که هم اکنون آلوده به ویروس کووید ۱۹ است هر چند که بر مخالفتش با شرکت در یک مناظره مجازی انتخاباتی با جو بایدن تاکید کرده بود اما طی یک موضعگیری جدید خواستار به تاخیر افتادن مناظره های دوم و سوم انتخاباتی شد. به گزارش دویچه وله، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه با برگزاری مناظره بعدی انتخابات ریاست جمهوری با جو بایدن دموکرات به صورت مجازی مخالفت کرد. این در حالی است که او همچنان در حال مبارزه با ویروس شدیدا آلوده کننده کووید ۱۹ است.با این حال او کمی بعد از ابراز مخالفتش با مناظره مجازی ظاهرا خواستار به تاخیر افتادن این مناظره شده در حالی که همچنان بر برگزار شدن سه مناظره تاکید کرده است.

کمیسیون سازماندهی مناظرات ریاست جمهوری در پی اعلام ابتلای دونالد ترامپ به کروناویروس جدید بیان داشت که فرمت مناظره دوم ترامپ و بایدن که در اصل برای ۱۵ اکتبر برنامه ریزی شده را به مناظره مجازی تغییر می دهد.

ترامپ در مصاحبه ای به فاکس نیوز گفت: من قرار نیست مناظره مجازی انجام دهم. این برای ما قابل قبول نیست.او کمیسیون مذکور که یک نهاد غیرحزبی است را متهم به اقدام برای “محافظت” از جو بایدن دموکرات کرد.با این حال او کمی بعد از این صحبتهایش اعلام داشته که با به تاخیر انداختن مناظره دوم به ۲۲ اکتبر موافق است. تیم وی همچنین تاکید کردند که مناظره سوم هم به روز ۲۹ اکتبر تنها چند روز قبل از برگزاری انتخابات سوم نوامبر موکول شود. مکان مناظره دوم شهر میامی تعیین شده است.

ترامپ همچنین در توئیتی ادعاهای تازه ای علیه بایدن مطرح کرده است. وی نوشت: جو بایدن هیچ برنامه‌ای برای ویروس کرونا ندارد، همش حرف ‌زند. وی در مدیریت آنفولانزای H1N1 یک فاجعه بود. اگر وی (هم اکنون) مسئول بود،‌ شاید ۲.۲ میلیون نفر به دلیل این بیماری کشنده مُرده بودند!

بیل استپین، مدیر کمپین ترامپ در بیانیه ای گفت، مناظره دوم ریاست جمهوری باید به روز ۲۲ اکتبر که در واقع روز برنامه ریزی شده برای مناظره سوم است موکول شود و مناظره سوم هم در روز ۲۹ اکتبر، پنج روز مانده به انتخابات برگزار شود.کیت بدینگفیلد، معاون مدیر کمپین جو بایدن نیز گفت، بایدن با برگزاری مناظره در ۲۲ اکتبر موافقت کرده اما ایده برگزاری مناظره دیگری بعد از آن را مورد مخالفت قرار داده است. او بیان داشت، بعد از آنکه ترامپ مناظره برنامه ریزی شده برای ۱۵ اکتبر را کنسل کرد، بایدن یک مراسم انفرادی در یک تالار شهری را برای این تاریخ برنامه ریزی کرد و ای بی سی نیوز گزارش کرد که میزبان این مراسم است.استپین اواخر پنجشنبه موضع دیگری گرفت و خواستار آن شد که مناظره ۱۵ اکتبر طبق برنامه ریزی اولیه برگزار شود و این موضع را با استناد به ارزیابی دکتر شان کانلی، پزشک ترامپ در خصوص این که او مجاز به شرکت در رخدادهای عمومی از روز شنبه است مطرح کرد.

به گزارش فاکس نیوز، این در حالی است که نانسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان روز پنجشنبه اعلام کرد که وی قصد دارد با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی ترامپ را از قدرت خلع کند.  او در پاسخ به مواضع وی نسبت به سلامت رییس جمهوری و ابتلای وی به ویروس کرونا به خبرنگاران گفت که قصد دارد از طریق قانون اساسی ترامپ را از سمت خود برکنار کند.

متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا می‌گوید در صورتی که مشخص شود رییس جمهوری قادر به انجام اختیارات و وظایف دفتر خود نباشد، معاون رئیس جمهوری به عنوان سرپرست ریاست جمهوری منصوب می‌شود.پلوسی گفت: اتفاقا فردا بیایید اینجا ما در مورد متمم ۲۵ قانون اساسی صحبت خواهیم کرد.

تحلیل ها درباره انتخاب مجدد ترامپ حاکی از چیست؟

تارنمای اکونومنیست در مطلبی می نویسد که بی اعتنایی ترامپ نسبت به بیماری کوویدـ۱۹ بسیاری از مردم آمریکا و حتی جمهوری خواهان را مردد کرده است. این در حالی است که جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید نیز  گفت:دوره دوم ریاست جمهوری ترامپ، در صورت انتخاب مجدد، عواقب جبران ناپذیری دارد. وی اظهار داشت: واضح است که ترامپ خود معتقد است که رفتار او به نفع مبارزات انتخاباتی و محرک فعالیت های پایگاه انتخاباتی خود است؛ اما اکثر مردم او را بیش از حد بی احتیاط می دانند. به عبارتی او همه قوانین را زیر پا می گذارد، حقایق و اعداد و ارقام را خود اختراع می کند؛ در واقع هدف او این بود که بایدن را گیج کند  و او را به اشتباه بیاندازد. تصور نمی کنم که او در این زمینه موفق شود؛ به همین دلیل است که ترامپ نباید دوباره انتخاب شود. اگر او امروز چنین رفتار بدی داشته باشد، تصور کنید در دوره دوم ریاست جمهوری چه کاری انجام خواهد داد.

به گزارش ایلنا رونالد سانی استاد تاریخ، علوم سیاسی و ملی‌گرایی شیکاگو نیز اظهار داشت: ترامپ فاجعه بارترین رئیس‌جمهور تاریخ آمریکا از زمان جیمز بوکانان است که در دوره‌اش شاهد پیشرفت ابَرهای جنگ داخلی بود اما در مورد آنها کاری نکرد. در واقع، ترامپ شعله‌های تفرقه در این کشور را شعله‌ور کرد و از این کار لذت می‌برد، خشم و نفرت نژادی را ترغیب می‌کند، همه این اقدامات در راستای  نفع شخصی او برای ماندن در کاخ سفید است.  من می‌ترسم که این رئیس‌جمهور با اقدامات  کودکانه و نابسامان قبل از انتخابات برای اطمینان از انتخاب مجدد خود، با ایران یا چین بحران و یا یک جنگ ایجاد کند، اما همانطور که به نظر می‌رسد او بحران‌ها و درگیری‌های زیادی ایجاد کرده است؛ مانند عدم پرداخت مالیات، افراطی‌گری و عملکرد کودکانه او در مناظره. ایجاد بحران با چین و ایران غیرضروری است.

شبکه ای بی سی نیوز نیز در مطلبی انتخاب ترامپ را موجب سه بحران عظیم در آمریکا دانست؛ همه گیری ویروس کرونا، سقوط اقتصادی و دامن زدن به تبعیض نژادی از جمله آن است. این پایگاه می نویسد همه گیری ویروس کرونا بزرگترین مشکل پیش روی ترامپ است که اکثر مردم ایالات متحده معتقدند شیوه مدیریت او در این زمینه مناسب نبوده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.