کدخدایی: ثبت نام خانم‌ها در انتخابات ریاست جمهوری بلامانع است
19 مهر 1399 - 11:58
شناسه : 4190
8
سخنگوی شورای نگهبان گفت: ثبت نام خانم‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری بلامانع است و بحث‌های دیگر آن هم باید به تدریج حل شود.
پ
پ

عباعلی کدخدایی روز شنبه در نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری انتخابات به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ خواهد رسید؟ گفت: به دلیل این که این طرح هنوز به دست ما نرسیده نمی توانیم در مورد آن اظهار نظر کنیم باید این مصوبه بیاید و ما ایرادات آن را بررسی خواهیم کرد.

وی افزود: ما ایرادات را بررسی می کنیم اگه ایرادات قابل رفع باشد در این فرصت کم طبیعتا به انتخابات ۱۴۰۰ میرسد ولی اگر اشکالات جدی داشته باشه و مجلس نتواند در زمان مناسب آن را به شورای نگهبان ارائه کند، باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: شورای نگهبان مثل همه ادوار تجربه و نظرات مشورتی خود را از طریق مرکز پژوهشکده شورای نگهبان و همچنین گاهی اوقات اعضای شورای نگهبان با حضور در جلسات نظراتشان را بیان می کنند که اینها صرف نظرات شخصی و مشورتی است و نظر نهایی زمانی است که مصوبه صورت رسمی برای ما ارسال شود و ما اعلام نظر نهایی را داشته باشیم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا طرح اصلاح انتخابات از سوی مرکز پژوهش های شورای نگهبان به مجلس ارائه شده است گفت: ما به صورت مشورتی نظرمان را در اختیار همه نمایندگان مجلس ادوار قرار دادیم باز هم قرار می دهیم، طرح مسئولیتش با خود نمایندگان است، اگر لایحه باشد از سوی دولت باید تقدیم شود اما نظرات مشورتی قطعاً داده خواهد شد و مسئولیت هم با خود نمایندگان است.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط کرونایی انتخابات به صورت الکترونیکی را برگزار می کند اظهار داشت: البته شرایط کار آنان ممکن تاثیرگذار باشد کما اینکه در انتخابات مرحله دوم این وضعیت اتفاق افتاد و نسبت به تبلیغات مصوبات ستاد مقابله با کرونا در واقع اعمال شد تبلیغات از شکل عمومی و فیزیکی بیشتر به صدا و سیما و در اختیار فضای مجازی قرار گرفته شده از این طریق انجام شد و مذاکراتی را با دوستانمان در وزارت کشور شروع کردیم، باید ببینیمتا چه مرحله پیش میرویم.

کدخدایی افزود: لایحه دوفوریتی افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته شده در بورس تهران یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق تقدم و طرح اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری مغایر با قانون و شرع شناخته نشد.

وی گفت: لایحه عضویت دولت جمهوری اسلامی ایران در مؤسسه بین‌المللی تحلیل سامانه‌های کاربردی و لایحه اهداف، وظایف و اختیارات وزارت ورزش و جوانان مغایر با قانون و شرع شناخته نشد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که طرح اصلاح قانون انتخابات هنوز در کمیسیون شوراهای مجلس به طور کامل مورد بررسی قرار نگرفته و برخی افراد هجمه‌های را علیه شورای نگهبان آغاز کردند؟ اظهار داشت: اختیارات شورای نگهبان در قانون اساسی خیلی روشن شفاف بیان شده است، همکاران بعد از اینکه مصوبه را دریافت کردیم درباره آن اعلام نظر می کنیم./ ایرنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.