ماسک پای سازمان حمایت را به داروخانه‌ها باز کرد
19 مهر 1399 - 18:08
شناسه : 4236
7
مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان گفت: نیاز روزانه وزارت بهداشت روزانه ۴ میلیون ماسک است.
پ
پ

اسماعیل مهدی پور، مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره وضعیت تامین ماسک کشور و نظارت بر توزیع این محصول بهداشتی در روزهای کرونایی در بازار اظهار کرد: با توجه به تصمیماتی که اتخاذ شده، وظیفه تامین، توزیع و عرضه انواع ماسک از ابتدای شهریور ماه به سازمان حمایت محول شد، از همان ابتدا جلسه‌ای با سازمان غذا و دارو برگزار کردیم.

به گفته این مقام مسئول بر این اساس به تفکیک نیاز مراکز درمانی و داروخانه‌های سراسر کشور اعلام شد و فهرست واحد‌های مورد تایید برای تولید ماسک با استاندارد‌های مورد نظر وزارت بهداشت هم مشخص شد.

او تصریح کرد: وظیفه ما پیگیری برای تامین مواد اولیه به ویژه متبلون برای تولید ماسک است که باید در حداقل زمان ممکن در اختیار واحد‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار بگیرد.

مهدی پور افزود: در تفاهم‌های انجام شده وظیفه توزیع چه در مراکز درمانی و چه در داروخانه‌های سراسر کشور به سازمان غذا و دارو محول شده است. همچنین فهرست واحد‌های منتخب به شرکت‌های تامین کننده مواد اولیه هم ارسال شده تا بر اساس اولویت مواد اولیه در اختیار آن‌ها قرار بگیرد.

به گفته مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی، دارویی و تجهیزات پزشکی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، متناسب با تولیدات هر یک از این شرکت‌ها مواد اولیه مورد نیاز به صورت روزانه در اختیار این گروه قرار می‌گیرد و اطلاعات آنان در سامانه جامع تجارت ثبت می‌شود.

مهدی پور با تاکید بر این که تاکنون مشکلی برای تامین مواد اولیه وجود نداشته است، تصریح کرد: وزارت بهداشت محموله‌ها را تحویل گرفته و هم اکنون این اقلام را از طریق دانشگاه‌های علوم پزشکی بین مراکز درمانی و داروخانه‌ها توزیع می‌کند و با توجه به اهمیت فرایند توزیع، مسئولیت این کار بر عهده شرکت‌های پخش تحت نظر وزارت بهداشت قرار گرفته و ما صرفا وظیفه تامین مواد اولیه و ثبت در سامانه جامع تجارت را بر عهده داریم.

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ادامه داد: بر اساس درخواستی که وزارت بهداشت از سازمان حمایت داشته است؛ این نهاد تعداد دو میلیون ماسک برای پوشش دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز درمانی، یک میلیون و ۸۰۰ هزار ماسک برای داروخانه‌ها و ۲۰۰ هزار ماسک برای مراکز پزشکی نیاز دارد که مجموع آن به ۴ میلیون ماسک می‌رسد.

به گفته این مقام مسئول متناسب با این نیاز مواد اولیه مورد نیاز تامین شده تا فرایند تولید ادامه پیدا کند.

او گفت: هر کدام از شرکت‌های تولیدکننده اگر متناسب با مواد اولیه دریافت شده، ماسک تولید نکنند و یا آن را به دانشگاه‌های علوم پزشکی تحویل ندهند، سهمیه متعلق به آنان قطع می‌شود و پرونده آن‌ها به مراکز قضایی ارسال خواهد شد و البته از طرفی واحد‌های دیگر جایگزین واحد‌های خاطی خواهند شد.

مهدی پور افزود: با توجه به ضرورت نظارت بر داروخانه‌ها و وظیفه ذاتی و قانونی سازمان غذا و دارو برای نظارت بر داروخانه‌ها، گشت مشترک سازمان غذا و دارو، تعزیرات حکومتی و سازمان حمایت آغاز شد تا داروخانه‌هایی که سود خرده فروشی را رعایت نمی‌کنند مورد ارزیابی قرار بگیرند و در نتیجه با مراکز خاطی برخورد خواهد شد.

مدیرکل نظارت بر محصولات بهداشتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پایان تصریح کرد: ما اعلام آمادگی کرده‌ایم تا این گشت‌ها تا هر زمانی که احتیاج باشند، ادامه پیدا کند و داروخانه‌هایی که در این شرایط سخت، تخلف کرده باشند و حقوق مردم را ضایع کنند، به شدت مورد برخورد قرار می‌گیرند. این گشت‌ها با محوریت سازمان غذا و دارو آغاز شده و تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد داشت.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.