عبور بورس از بحران؟/نقطه لغزش‌شاخص
20 مهر 1399 - 8:55
شناسه : 4269
8
شاخص سنت شکنی می‌کند؟ بورس تهران امروز برای صعود با دو چالش روبرو است؛ سندروم روز یک شنبه و روند بازار دلار اما در مقابل این دو چالش، سهامداران با اعتماد به نفس کمتر دیده شده از سنت شکنی در یک شنبه های ریزشی سخن می گویند.
پ
پ

در روز یک شنبه بازی اگر باز هم دست معامله گران حقیقی باشد شاخص روی کاکل سهام ریالی می چرخد. سهام ریالی منظور نمادهایی است که جنبه صادراتی ندارند و محصولات آنها در بازار داخلی عرضه می شود. سهامداران حقیقی چند روزی است به سوی این نوع سهام اقبال نشان می دهند آن هم در شرایطی که بازار ارز در حال رکورد شکنی است و این می تواند بر شرکت های صادارتی محو خبر خوبی باشد. اما حقیقی ها فعلا از سهام نمادهای صادرات محور فاصله گرفته اند. برخی دلیل آن را ریسک های سیاسی پیش روی بازار ارز عنوان می کنند. از دید این گروه اخبار انتخابات و سیاسی بر بازار ارز تاثیر می گذارد و این اثر گذاری می تواند نوسان سهام شرکت های صادراتی را بالا ببرد.

اما در روزهایی که جاذبه صادارتی ها تعدیل شده شاخص با چه پشتوانه به صعود فکر می کند مرور اتفاقات روز شنبه می تواند سرنخ هایی را به دست دهد.

سه اتفاق اول هفته در بورس

بورس در روز شنبه ۳ اتفاق مهم را پشت سر گذاشت. اگر این سه اتفاق در روز یکشنبه هم تکرار شوند روند صعودی بورس می‌تواند ادامه یابد.

بورس

به گزارش اقتصاد نیوز، معامله‌گران بورس معتقد بودند اگر شاخص کل ۳ روز پیاپی صعودی شود روند بورس تغییر جهت می‌دهد. پس از ۱۵ روز معاملاتی، این اتفاق در روز شنبه افتاد. از دید این گروه تداوم روند صعودی شاخص‌های بورس می‌تواند موجب تغییر انتظارات سهام‌داران شود.

اتفاق دوم تداوم مازاد تقاضا در بازار بود. روز شنبه، برای سومین روز پیاپی ارزش صف‌های خرید بیشتر از صف‌های فروش بود. در معاملات روز شنبه نسبت به روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید کاهش یافت و ارزش صف‌های فروش افزایش داشت اما ارزش صف‌های خرید بیشتر از ارزش صف‌های فروش بود. ارزش صف‌های خرید ۲ هزار و ۳۴۲ میلیارد تومان بود و ارزش صف‌های فروش نیز یک هزار و ۷۲۳ میلیارد تومان بود.

اتفاق سوم بازار شنبه، رشد شاخص کل هم‌وزن با نرخی بیشتر از نرخ رشد شاخص کل بود. شاخص هم‌وزن ۰.۸۲ درصد و شاخص کل تنها ۰.۰۷ درصد رشد کردند. در معاملات روز شنبه شاخص هم‌وزن بیشتر از شاخص کل صعود کرد.

عبور از بحران؟

گروهی از تحلیل‌گران معتقدند بورس توانسته از بحران کاهش ارزش عبور کند و با سه روزه شدن رشد شاخص تغییر روند دهد. به نظر می‌رسد اگر ۳ اتفاق مهم روز شنبه  در روز یکشنبه تکرار شوند روند صعودی بورس می‌تواند در روز یکشنبه هم ادامه یابد.

در مقابل، گروهی دیگر از تحلیل‌گران معتقدند شاخص بورس هنوز با شکستن خط یک میلیون و ۵۵۶ هزار واحدی فاصله دارد و برای رفتن به سمت کانال‌های بالاتر به ورود نقدینگی نیاز دارد در حالی که در روز شنبه شاهد خروج پول حقیقی از بورس بودیم. این گروه از تحلیل‌گران معتقدند تا زمانی که پول‌های حقیقی به بورس برنگردند شاخص به محدوده‌های بالایی نخواهد رسیدو تاکید دارند که بازگشت اعتماد به بورس مهم‌تر از بازگشت پول‌های حقیقی است.

این گروه با اشاره به اینکه نشانه های مثبت بورس در روزهای گذشته در لحظه های آخر اتفاق افتاده است اعتقاد دارند خروج های روز گذشته نیز می تواند شاهد بر کم رمقی بورس در روز جاری باشد. از دید این گروه هر گاه بازار با خروج نقدینگی روبرو شد باید منتظر لغزش شاخص در بورس بود.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.