درآمدزایی زنان اتیوپیایی از بافت فرش ایرانی
16 فروردین 1399 - 12:01
شناسه : 508
8

سلمان رستمی رایزن فرهنگی ایران در کشور اتیوپی درباره تفاهم نامه‌هایی که در دهه هشتاد به امضای متولیان فرهنگ دو کشور ایران و اتیوپی به امضا رسیده در گفتگویی با خبرنگار مهر بیان کرد: در سال ۸۳ موافقتنامه فرهنگی وجود داشت که یکی از معتبرترین سندهای امضا شده بین دو کشور محسوب می‌شود و این موافقت نامه […]

پ
پ

سلمان رستمی رایزن فرهنگی ایران در کشور اتیوپی درباره تفاهم نامه‌هایی که در دهه هشتاد به امضای متولیان فرهنگ دو کشور ایران و اتیوپی به امضا رسیده در گفتگویی با خبرنگار مهر بیان کرد: در سال ۸۳ موافقتنامه فرهنگی وجود داشت که یکی از معتبرترین سندهای امضا شده بین دو کشور محسوب می‌شود و این موافقت نامه فرهنگی پس از تأیید مجلس شورای اسلامی در کشورمان تبدیل به قانون شده است. این تفاهمنامه آنقدر کلان است که کارشناسان آن را به بخش‌های کوچک‌تری که حالت عملیاتی داشته باشد تبدیل کرده و به آن برنامه مبادلات فرهنگی می‌گویند که معمولاً در سطوح وزرای دو کشور امضا می‌شود. پس از حضور وزیر فرهنگ و توریسم کشور اتیوپی در رایزنی فرهنگی کشورمان مقرر شد که برنامه مبادلات میان دو کشور در اسرع وقت تهیه و تنظیم شده و به امضای طرفین برسد و در آن دقیقاً سهم هر کشور و میزان آن مشخص شود تا هر کشوری بداند چطور و چقدر سهم در همکاری دارد.

این موضوع بسیار مهم هست و این برنامه مبادلات فرهنگی نیز با ایران به زودی امضا خواهد شد و ۱۶ نهاد مختلف از جمله وزارت میراث فرهنگی، وزارت علوم تحقیقات و فناوری، صدا و سیما، آموزش و پرورش، وزارت ورزش، کتابخانه ملی، معاونت‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و … باید درباره آن نظر بدهند. سازمان فرهنگ و ارتباطات هم هماهنگ کننده و مسئول قانونی آن است. بخش بزرگی از این سند مربوط به میراث فرهنگی است. در این سند درباره نحوه تعامل دو ملت و اینکه به عنوان مثال درباره مرمت آثار تاریخی چه کاری انجام باید داد، صحبت می‌شود.

رستمی همچنین درباره رایزنی با مقامات این کشور درباره برقراری روابط گردشگری نیز گفت: پرواز بین ایران و اتیوپی بسیار طولانی و گران است ضمن اینکه پرواز مستقیمی نیز بین دو کشور وجود ندارد. با وزیر فرهنگ و توریسم اتیوپی درباره ایجاد پرواز مستقیم میان دو کشور صحبت شده است او گفته که در این خصوص با مدیران خط هوایی اتیوپی که برترین خط هوایی آفریقاست مذاکراتی انجام خواهد داد. قطعاً او نفوذ بیشتری در این زمینه دارد و اتفاق بهتری است.

برگزاری نمایشگاه عکس میراث جهانی ایران در اتیوپی

وی گفت: پس از خبطی که به تازگی آقای ترامپ درباره تهدید اماکن تاریخی ایران کرده است، نمایشگاهی از ۲۴ مرکز ثبت شده ایران در فهرست یونسکو و دیگر اماکن فرهنگی برگزار کردم و در سخنرانی که داشتم گفتم اینها همان میراثی است که ترامپ به تازگی تهدید به تخریب آن کرده است.

وی درباره اقلام تبلیغاتی که وزارت میراث فرهنگی به رایزنان فرهنگی برای تبلیغ ایران در کشورهای خارجی داده گفت: این پکیج را دریافت کرده ام و از آن استفاده می‌کنم. ما یک پکیج کامل از صنایع دستی ایران نیز داشته ایم که اداره همکاری‌های فرهنگی و هنری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به صورت مرتب آن را برای نمایندگی‌های خارج از کشور ارسال می‌کند. در رایزنی فرهنگی ایران ۱۰ ویترین صنایع دستی با محصولاتی مانند سماور، ترمه، خاتم، استکان‌های شاه عباسی و… داریم. از این وسایل برای نمایشگاه‌ها استفاده خواهیم کرد. همه رایزنی‌های ایران در خارج از کشور به قدر لازم از این محصولات کم و بیش دارند ولی باید یادمان باشد، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طبق اساسنامه خود مسئول مدیریت روابط فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با سایر کشورهاست و نه تولید کننده محصولات و خدمات فرهنگی، لذا باید سایر نهادهای فرهنگی کشورمان، فعالیت‌های خود را در خارج از کشور با این نهاد هماهنگ کنند.

رستمی درباره فروش محصولات صنایع دستی نیز گفت: ما این محصولات را نمی‌فروشیم چون ابزار کار ما هستند ممکن است در برخی نمایشگاه‌ها همه آنها را و یا تعدادی از آن را به نمایش بگذاریم. من حتی این محصولات را در بار شخصی با خودم به اتیوپی آورده ام تا بتوانم پکیج کاملی از صنایع دستی ایران داشته باشم و آن را معرفی کنم.

فرصتی برای جذب گردشگران سلامت از اتیوپی

رستمی درباره جاذبه‌های ایران برای مردم کشور اتیوپی نیز گفت: ایران می‌تواند در زمینه توریست پزشکی برای اتیوپی جذاب باشد چون بیشتر مردم این کشور برای درمان به کشورهای امارات و ترکیه سفر می‌کنند درحالی که ایران در زمینه تشخیص بیماری بسیار پیشرفته است. همچنین تا جایی که بتوانم ایران را به عنوان سرزمین چهار فصل معرفی می‌کنم چون اتیوپی کشوری تک فصل بوده و آب و هوای لطیفی دارد شبیه بهار ایران. آدیس آبابا پایتخت این کشور نیز به معنی گل همیشه بهار است منتها چون زیرساختهای این کشور بسیار ضعیف است؛ مردم در محرومیت زندگی می‌کنند. در واقع اتیوپی یک روستای زیباست که بسیاری از مناطق آن آب و برق و جاده خوبی ندارد و علت آن هم این مورد است که این کشور، هیچگاه مستعمره نبوده و همواره کشوری مستقل بوده است.

وی با تاکید بر جذب توریست درمانی از اتیوپی گفت: مردم زیادی در اتیوپی مشکلات بینایی دارند و کشورمان می‌تواند در حوزه تخصص‌های مرتبط با چشم پزشکی و یا تخصص در امور زنان سهم مناسبی از توریسم درمانی را به خود اختصاص دهد. نکته مهم این است که سهم جمعیتی مسلمانان در اتیوپی در حدود ۴۵ میلیون نفر است و در حدود ۲۲ میلیون زن مسلمان وجود دارد و طبیعتاً می‌توان از ظرفیت پزشکان زن ایران و تبحر آنها برای این جامعه گسترده نیز بهره برد.

رستمی از برگزاری نمایشگاه عکس درباره آفریقایی تبارهای ایران خبر داد و گفت: چند وقت پیش به معاون وزیر فرهنگ و توریسم تعدادی عکس درباره آفریقایی تبارهای ایران نشان دادم و گفتم که می‌خواهم نمایشگاه برگزار کنم او که بسیار شگفت زده و ذوق زده شده بود با اصرارهای من پذیرفت که همه آنها ایرانی هستند و عمدتاً در جنوب ایران زندگی می‌کنند، ضمناً با خوشحالی زیاد گفت که همه ما یک ملت هستیم و فرهنگ مشترک داریم. می‌توان این نمایشگاه را در تئاتر ملی برپا کرد.

پخش مستند معرفی جاذبه‌های ایران در کانال‌های تلویزیونی

رستمی درباره اقداماتی که می‌توان در جهت معرفی ایران در رسانه‌های این کشور انجام داد نیز تصریح کرد: معرفی ایران در این کشور اقدامی بلند مدت است. یکی از اقداماتی که می‌توانیم انجام دهیم اعطای بورس تحصیلی به آنهاست وقتی یکی اتیوپیایی برای تحصیل به ایران بیاید به اندازه یک بمب تبلیغاتی برای ما عمل می‌کند. کار دیگری که می‌توان انجام داد برگزاری کلاس‌ها و دورهای زبان فارسی و ایرانشناسی در رایزنی فرهنگی و بعضی دانشگاه‌های کشور اتیوپی است که کلاسهای زبان فارسی و ایرانشناسی ما اکنون فعال بوده و در حدود ۱۰۰ دانشجوی اتیوپیایی در هر دوره در آن شرکت می‌کنند. برای معرفی فرهنگ و تاریخ و تمدن ایران نیز با کانالهای تلویزیونی اتیوپی از جمله آشام و آرتز که روی ماهواره نیلست پخش دارند و تقریباً در تمامی آفریقا می‌توان آنها را دریافت نمود مذاکراتی داشتم که خوشبختانه در ایام دهه فجر سه مستند شکوه تخت جمشید و هفت رخ فرخ و باد بهاری رأس ساعت ۲۱ به وقت محلی و ۲۰:۳۰ به وقت ایران در آنها پخش شد.

رستمی تصریح کرد: در سال‌ها قبل در رایزنی ایران در اتیوپی کلاس خیاطی، کوبلن دوزی و صنایع دستی برای زنان برگزار می‌شد اما حالا آموزش قالیبافی داریم که روزی صد زن به آنجا مراجعه می‌کنند و نقش‌های ایرانی را آموزش می‌بینند. این آموزش‌ها دارای مراحل مقدماتی متوسطه و پیشرفته است. این زنان بعد از اینکه قالی‌ها را بافتند در بازارچه خیریه‌ای به دیپلمات‌های کشورهای دیگر می‌فروشند. مواد مصرفی آن هم از ایران وارد اتیوپی می‌شود. آفریقایی‌ها فرش دارند اما تنوع رنگی ندارد و بسیار بافت ضخیم دارد، درحالی که نقشه فرش ایران بسیار ظریف و دارای رنگ‌های متنوع است. باید بتوانیم چرخه تولید نخ یا رنگ آمیزی که در ایران چند صد سال قدمت دارد را برای آنها بومی کنیم.

رستمی درباره نحوه گرفتن ویزای اتیوپی بیان کرد: ویزای الکترونیکی اتیوپی ۲۴ ساعته برای یک ماه صادر می‌شود که هزینه‌ای تقریباً ۷۰ دلاری دارد اما چون سفارت در ایران ندارد باید به یکی از آژانس‌های مسافرتی ایرانی مراجعه کرد.

وی همچنین درباره جاذبه‌های کشور اتیوپی و ظرفیت‌های گردشگری که این کشور دارد گفت: اسکلت لوسی، دختری که متعلق به سه و نیم میلیون سال پیش هست در اتیوپی پیدا شده و کشورهای اسکاندیناوی تحقیقات بسیاری بر روی آن انجام داده و متوجه شده‌اند که دستان درازی داشته است با این احتمال که درختان زیاد بالا می رفته است. از آنجا که این کشور مستعمره نبوده، هنوز آداب و رسوم شأن بکر و دست نخورده باقی مانده است بنابراین مکان‌هایی دارد که پای هیچ توریستی به آنجا نرسیده است.

وی همچنین از تلاش این کشور برای رونق گردشگری خبر داد و گفت: اتیوپی تلاش می‌کند درآمد ویژه‌ای از بخش گردشگری داشته باشد و برای آن سند ملی گردشگری در مجلس تصویب کرده است. شعار گردشگری آنها به معنی سرزمین بکر است.

کشوری که زمستان ندارد

رستمی گفت: مردم آن کشور برف و زمستان ندارند بنابراین برف برای آنها جذابیت زیادی دارد. در اتیوپی همیشه بهار است کشور فقیر از لحاظ اقتصادی و بسیار ثروتمند از لحاظ تاریخی و فرهنگی است بنابراین مردمش زیاد به سفر نمی‌روند مگر قشر ثروتمند آنکه تعدادشان زیاد نیست و بیشتر به کشورهای اسکاندیناوی و انگلستان سفر می‌کنند. در عین حال کشوری بسیار امن است و ادزدی و کیف قاپی در آن بسیار کم است، علتش هم این است که اختلاف طبقاتی در این کشور وجود ندارد. همه مردم در یک سطح زندگی می‌کنند به عنوان مثال یک استاد دانشگاه در آنجا چیزی در حدود ۵۰۰ یورو در ماه حقوق می‌گیرد. البته بخاطر همین مشکل، فرار مغزها در این کشور عدد بالایی است و عمده پزشکان و متخصصان این کشور مهاجرت می‌کنند.

وی افزود: از آنجا که اتیوپی حیات وحش بسیار زیبایی دارد بیشتر گردشگران برای سافاری به آنجا می‌روند سرچشمه رود نیل هم از این کشور است همچنین دریاچه‌های آب شیرین بسیاری دارد ماهی‌های عجیب و غریب، فیل، گرگ، تمساح و شیر و شامپانزه بومی دارد که در هیچ جای دنیا نیست. یک کلیسا سنگی به نام لالی بلا دارند که از یک سنگ یکپارچه تراشیده شده است اینها دلایلی است که گردشگران از اروپا و آمریکا به دیدن آن می‌روند نکته دیگر ارزش پول کشور آنهاست که برای اروپایی و آمریکایی سالمند، سفر ارزانی تمام می‌شود تابلوهای این کشور به زبان انگلیسی و امهری و چینی است. این کشور در حوزه کشاورزی بسیار غنی است ولی صنعت ندارد حتی بیسکویت را هم از آلمان و ایتالیا و اسپانیا وارد می‌کنند. آسیایی‌ها از این فرصت در بخش ساخت و ساز استفاده کرده و سرمایه گذاری می‌کنند. به عنوان مثال چین و ترکیه هتل‌های ۵ ستاره خوبی در این کشور ساخته اند. اتیوپی دومین کشور تولید کننده دام بعد از سودان است و به همین خاطر پشم فراوان و ارزان است و بیشتر دام‌های حج عربستان برای قربانی توسط این کشور تأمین می‌کند.

اتیوپی آدمخوار ندارد!

وی که تنها چهار ماه است به این کشور اعزام شده توانسته شناخت خوبی از این کشور داشته باشد او درباره قبایل بدوی این کشور نیز که جاذبه آن به شمار می آیند هم گفت: در جنوب کشور اتیوپی قبایل بدوی زندگی می‌کنند مانند زنانی که گردن‌های درازی دارند و یا لب بشقابی هستند هیچکدام از آنها هم آدم‌خوار نیستند اینها افسانه است. قبیله‌ای وجود دارد که نداشتن دندان را زیبایی می‌دانند اینها برای مردم قبایل دارای معنی و مفهوم است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.