اروپا گرفتار بحران غذایی شد
05 خرداد 1402 - 15:46
شناسه : 53836
2
با وجود کاهش قیمت انرژی، قیمت مواد غذایی در اروپا همچنان رو به افزایش است.
منبع : باشگاه خبرنگاران
پ
پ

اروپا سال میلادی گذشته، گرفتار کمبود گاز بود که باعث شد قیمت برق و هر محصولی که با استفاده از آن تولید می‌شود، افزایش پیدا کند. این بحران به لطف زمستان معتدل و همچنین حجم بالای واردات گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) از آمریکا، فروکش کرد. اکنون، قیمت مواد غذایی افزایش پیدا کرده است، بدون این که کسی دلیل آن را بداند.

یورونیوز اوایل سال میلادی جاری گزارش کرده بود اگرچه تورم انرژی کاهش پیدا کرده، اما قیمت مواد غذایی در سراسر اتحادیه اروپا که متشکل از ۲۷ کشور عضو است، به شدت افزایش پیدا کرده است. در برخی موارد، افزایش قیمت‌ها به ۵۰ درصد رسیده است.

روزنامه وال استریت ژورنال هم هفته جاری گزارشی در مورد معمای قیمت مواد غذایی در اروپا منتشر کرد. در این گزارش، خاطرنشان شده که در بازار‌های جهانی کالا‌های کشاورزی، قیمت‌ها کاهش پیدا کرده، اما در اروپا همچنان افزایش پیدا کرده است.

قیمت گاز هم در بازار‌های جهانی و هم در بازار داخلی اتحادیه اروپا کاهش پیدا کرده است. اگر هزینه‌های انرژی پایین بیاید، پس هزینه‌های کلی تولیدکنندگان مواد غذایی هم باید به همین ترتیب کاهش پیدا کند. با این حال، قیمت نهایی محصولات آن‌ها افزایش یافته است. در واقع، قیمت مواد غذایی در اتحادیه اروپا به حدی بالا است که دولت‌ها برای کاهش فشار قیمتها، باید با کمک مالی مستقیم، دست به اقدام بزنند.

طبق گزارش وال استریت ژورنال، اسپانیا، ایتالیا و پرتغال به منظور کاهش قیمتها، مالیات بر مواد غذایی را کاهش داده اند. سایر کشور‌های اتحادیه اروپا، تولیدکنندگان مواد غذایی را تحت فشار گذشته اند تا قیمت‌ها را بیش از حد افزایش ندهند. انگلیس هم در حال تحقیقات از تولیدکنندگان مواد غذایی درباره دستکاری قیمت است.

شرکت بیمه “آلیانز” (Allianz) در آوریل، این موضوع را مطرح کرد که شاید یکی از دلایل قیمت‌های بالای مواد غذایی می‌تواند “سودگیری جبرانی” پس از بحران انرژی باشد. آلیانز نوشت: این افزایش قیمت‌ها می‌تواند ناشی از آن باشد که شرکت‌های فعال در بخش مواد غذایی در حال جبران ماه‌های سختی هستند که در فاصله مارس تا ژوئن سال ۲۰۲۲ داشتند. ما دریافتیم که بیشتر شرکت‌ها از آن زمان تاکنون، موفق به افزایش گردش مالی فراتر از هزینه‌ها شده اند.

روزنامه وال استریت ژورنال نوشته است: تورم مواد غذایی، باعث شده است اروپایی‌ها هزینه روی مواد غذایی را کاهش دهند، آن هم در زمانی که هزینه‌های انرژی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، بسیار پایینتر آمده است و فعالیت صنعتی در اتحادیه اروپا دوباره اوج گرفته است. یکی از بزرگترین کارخانه‌های آلومینیوم اروپا در فرانسه فعالیتش را از سرگرفته و شرکت یارا اینترنشنال که تولیدکننده بزرگ کود است، تولیدش را افزایش داده است. با این حال، در وهله نخست، این احیا، سراسری نیست و ثانیا، قیمت پایینتر انرژی به دلیل تقاضای کمتر برای انرژی بوده و احیای اقتصادی بزرگ اتحادیه اروپا را نشان نمی‌دهد.

با این حال، آنچه که وال استریت ژورنال در گزارش خود به عنوان بحران غذایی خوانده است، در واقع تورم غذایی است. بحران غذایی معمولا شامل کمبود است و کمبود برخی از اقلام مواد غذایی ممکن است برای اروپایی‌ها در راه باشد، زیرا تولید کود که در سال میلادی گذشته کاهش پیدا کرد، باعث شد بسیاری از کشاورزان از کود کمتری استفاده کنند و این به معنای محصول کمتر و به نوبه خود موجود بودن کمتر مواد غذایی است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، اگر به این وضعیت، برنامه حذف چندین هزار مزرعه در هلند که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کشاورزی اروپاست، اضافه شود، واژه “بحران” بسیار واقعی‌تر از نرخ تورم دو رقمی به نظر می‌رسد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.