بزرگداشت سعدی در جهان مجازی
29 فروردین 1399 - 13:53
شناسه : 576
10

مدیر مرکز سعدی‌شناسی گفت: منّت خدای را که ما را یاری فرمود تا امسال نیز چون ۲۲ سال گذشته بر خوان سعدی بنشینیم؛ اگرچه به دلیل شرایط کنونی، به‌صورت مجازی و بی‌حضور فیزیکی سعدی‌پژوهان و سعدی‌دوستان در آرامگاه مبارکش. به گزارش ایسنا، کوروش کمالی سروستانی در آستانه فرارسیدن اول اردیبهشت‌ماه، روز بزرگداشت سعدی گفت: سعدی […]

پ
پ

مدیر مرکز سعدی‌شناسی گفت: منّت خدای را که ما را یاری فرمود تا امسال نیز چون ۲۲ سال گذشته بر خوان سعدی بنشینیم؛ اگرچه به دلیل شرایط کنونی، به‌صورت مجازی و بی‌حضور فیزیکی سعدی‌پژوهان و سعدی‌دوستان در آرامگاه مبارکش.

به گزارش ایسنا، کوروش کمالی سروستانی در آستانه فرارسیدن اول اردیبهشت‌ماه، روز بزرگداشت سعدی گفت: سعدی ستاره‌ای تابناک است که دیرگاهی بر این سرزمین و در ذهن و زبان مردمان خوش درخشیده است. به‌درستی که ما ۷۵۰ سال بدو دل بسته‌ایم و کلامش را و اندیشه‌اش را پاس داشته‌ایم، سخنان نغزش را پند دارویی دانسته‌ایم که به شهد ظرافت برآمیخته، تا سعادت و رستگاری نوع بشر را رقم زند.  

او اظهار کرد: سعدی در آثارش در اندیشه پی‌ریزی «نگرشی نو» در عصر خویش است؛ نگرشی که از خوش‌بینی نسبت به توانایی‌های بشر برای حل مشکلات جمعی و فردی، درمان رنج بشری و غنی ساختن زندگی اجتماعی برخوردار است.  

کمالی سروستانی در ادامه گفت: حضور انسان در نگاشته‌های سعدی ابعاد گسترده و شکل و عمقی دارد که هم نشان از گزینشی تجربی و آگاهانه است و هم نموداری از رویکردی مسئولانه بدین امر. امروز از پس گذر قرن‌های بسیار، با هر سنجه عقلانی و علمی که به تحلیل و تبیین آثار او بنشینیم، درخواهیم یافت که دغدغه‌ها و آمال سعدی، تنها برای تعالی و کرامت انسانی بوده است. آن‌چه مردمان عصر ما، در هر کجای جهان، بیش از هر زمان دیگری بدان نیازمندند و بی‌شک این همه در راستای همدلی، تفاهم، صداقت و نوع‌دوستی روی خواهد داد.  

مدیر مرکز سعدی‌شناسی ضمن سپاسگزاری از پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا، که در سخنرانی خود برای همدلی و همراهی جهانی در مهار ویروس ویرانگر کرونا به شعر درخشان «بنی‌آدم اعضای یکدیگرند» استناد کرده بود، گفت: این حسن انتخاب نشان‌دهنده حضور جهانی اندیشه‌های انسان‌دوستانه سعدی در روزگار ماست.


او با تحلیل وضعیت کنونی ایران و جهان گفت: به دلیل شرایط ویژه کشور، کلیه برنامه‌های مرکز سعدی‌شناسی، با همکاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس، شهرداری شیراز، صدا و سیمای مرکز فارس و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، در فضای مجازی برگزار خواهد می‌شود. این برنامه‌ها از ۳۱ فروردین‌ماه با اجرای زنده گروه موسیقی همنوازان ایران، و سخنرانی و شعرخوانی از ساعت ۲۰:۳۰ در آرامگاه سعدی آغاز خواهد شد و به مدت هفت روز، با سعدی خواهیم بود و هفت حکایت، هفت غزل، هفت کتاب، هفت سخنرانی ، هفت قطعه موسیقی و هفت اثر خوشنویسی از اینستاگرام مرکز سعدی‌شناسی(@sadishenasi) و دیگر نهادهای فرهنگی، پخش خواهد شد که اطلاعات دقیق آن پس از این اعلام خواهد شد.  


کمالی افزود: کتابخانه تخصصی سعدی بر روی سایت مرکز سعدی‌شناسی به رایگان در دسترس قرار خواهد گرفت. دفتر هشتم دوسالانه سعدی‌شناسی نیز که در واقع بیست و ششمین دفتر سعدی‌شناسی است که از سال ۱۳۷۷ تاکنون منتشر شده، به زودی در روی سایت مرکز سعدی‌شناسی بارگذاری خواهد شد. همچنین دومین جشنواره ملی گلستان‌خوانی با همکاری شهرداری شیراز و موسسه حدیث آرزومندی برگزار خواهد شد و گروه موسیقی تِم تِریو کلیپ ویژه روز سعدی را ارائه خواهند داد.  شاعران، نویسندگان و هنرمندان، پژوهشگران و مدیران ملی و استانی نیز پیام‌های کتبی و تصویری خود را ویژه یادروز سعدی در سایت‌های مختلف از جمله سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، شهرداری شیراز، صدا و سیمای مرکز فارس و نیز سایت و اینستاهای مطبوعات استانی و ملی منتشر خواهند کرد.  


مدیر مرکز سعدی‌شناسی در ادامه بیان کرد:  یادروز سعدی امسال همزمان با چهلمین سال درگذشت شاعر معاصر ایران، سهراب سپهری، است و به همین مناسب به همّت مرکز فرهنگی شهر کتاب و با همکاری مرکز سعدی‌شناسی «یک هفته با سعدی و سپهری» از روز دوشنبه اول اردیبهشت‌ماه تا دوشنبه هشتم اردیبهشت‌ماه در فضای مجازی برگزار می‌شود و شاعران و نویسندگان و پژوهشگران از سعدی و سپهری، با ارائه مقاله، یادداشت و پیام تصویری، سخن خواهند گفت.

او یادآور شد:  در سال ۱۳۹۱، مرکز سعدی‌شناسی و مرکز فرهنگی شهر کتاب، برنامه ده‌ساله سعدی و شاعران بزرگ جهان را پی ریختند و تا کنون همایش‌های سعدی و پوشکین، سعدی و یونس امره، سعدی و سروانتس، سعدی و متنبی، سعدی و کنفوسیوس، سعدی و ویکتور هوگو، سعدی و پترارک، و سعدی و شیلر را در ایران و دیگر کشورهای جهان برگزار کرده‌اند. امسال نیز قرار بود همایش سعدی و میتسکوویچ و سعدی و امرسون در ایران، لهستان و آمریکا برگزار شود که به دلیل شرایط بحرانی جهان، به زمان مناسبی موکول شد.  

مدیر مرکز سعدی‌شناسی همچنین گفت: خوشبختانه یادروز سعدی به یمن خوبی‌ها و زیبایی‌های اندیشه سعدی چون شعر و نامش مورد توجه قرار گرفته و امسال نیز در برخی از شهرهای ایران و جهان، سخنرانی مجازی ویژه بزرگداشت سعدی برگزار خواهد شد. خانه کتاب ایران، دانشگاه الزهرا و برخی از موسسات انتشاراتی معتبر مراسم یادروز سعدی را به گونه مجازی برگزار خواهند کرد. همچنین برخی از استادان و پژوهشگران نیز به‌صورت مجازی به سخنرانی و شعرخوانی خواهند پرداخت.  ذکر این نکته خالی از لطف نیست که  شرایط ویژه کشور از سویی دیگر هم موجب شده که میزان سخنرانی‌ها و توجه‌ها به سعدی در فضای مجازی بیشتر شود؛ همچون انجمن فرهنگ و ادب شیراز که تاکنون نزدیک به صد نشست «بر خوان سعدی» برگزار کرده و در ادامه این نشست‌ها، بر خوان سعدی مجازی به مناسبت یادروز سعدی در شیراز و نی‌ریز برگزار خواهد شد.  


کمالی سروستانی ضمن سپاسگزاری از همه نهادها و سازمان‌های فرهنگی، پژوهشگران و استادان سعدی‌شناسی که به گونه‌های مختلف در فضای مجازی درصددند بخشی از دینِ خود را به سعدی، آموزگار زبان و اندیشه، که ذهن و زبانش سرشار از ایجاز و اعجاز است، ادا کنند، سپاسگزاری کرد.

او همچنین درباره کارنامه سعدی‌پژوهی در سال ۱۳۹۸ براساس گزارش خانه کتاب ایران گفت:  مطابق آمار ارائه‌شده در سال ۱۳۹۸، جمعا ۲۱۹ عنوان کتاب در شمارگان ۲۱۵۹۷۰ در رابطه با سعدی منتشر شده است. کل کتاب‌های چاپ اول ۱۰۷ عنوان در شمارگان ۱۰۱۷۵۰ است که از این تعداد، ۱۰ عنوان در شمارگان ۱۳۰۰۰ کلیات  سعدی، ۱۹ عنوان در شمارگان ۱۷۵۰۰ گلستان، ۷ عنوان در شمارگان ۵۵۰۰ بوستان، ۴ عنوان در شمارگان ۱۶۵۰ غزلیات، و ۶۷ عنوان در شمارگان ۶۴۱۰۰ درباره سعدی است. کتاب‌های چاپ مجدد نیز ۱۱۲ عنوان در شمارگان ۱۱۴۲۲۰ است که از این تعداد، ۱۲ عنوان در شمارگان ۱۰۱۵۰ کلیات  سعدی، ۳۶ عنوان در شمارگان ۳۷۱۳۰ گلستان، ۱۲ عنوان در شمارگان ۱۵۹۰۰ بوستان، ۴ عنوان در شمارگان ۲۹۰۰ غزلیات، ۲ عنوان در شمارگان ۱۵۰۰ رباعیات و ۴۶ عنوان در شمارگان ۴۶۶۴۰ درباره سعدی است.
 
کمالی سروستانی در پایان ضمن “پاسداشت جایگاه رفیع طبیبان و پرستاران گران‌قدر این مرز و بوم که با از جان‌گذشتگی، به همدردی از همنوعان خویش پرداخته‌اند” اظهار کرد: و سرانجام سخن آن‌که خداوندگار بزرگ را شاکریم که امسال نیز، به همت طبیبان و پرستاران پرمایه و گران‌مایه این سرزمین، ما همچنان علی‌رغم طوفان حوادث پیش‌آمده، فرصت آن را یافته‌ایم، که اگرچه به گونه مجازی، اما همچنان خوشه‌چین خوان شیخ باشیم، و به قدر همت خویش از آن بهره گیریم.
خدایا چنان کن سـرانجـام کـار
 تو خشنود باشی و ما رستگار

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.