رییس جمهور: صنعت نفت وابسته به حضور مستشاران خارجی نیست
06 شهریور 1402 - 14:00
شناسه : 61624
0
رییس‌جمهور گفت: امروز باید افتخار کنیم که نه تنها دیگر صنعت نفت کشور وابسته به حضور مستشاران خارجی نیست، بلکه توانمندی‌های متخصصان صنعت نفت به سطحی رسیده که جمهوری اسلامی به عنوان کشوری توانمند و فناور به دیگر کشورها و به‌ویژه کشورهای تحت تحریم‌های ظالمانه نظام سلطه نیز خدمات فنی و مهندسی ارائه می‌کند
پ
پ

آیت الله سید ابراهیم رئیسی روز دوشنبه در آیین افتتاح فاز ۱۱ گازی میدان مشترک پارس جنوبی در عسلویه  راه‌اندازی این فاز را اقدامی بزرگ و ماندگار در حوزه صنایع نفت و گاز کشور دانست و اظهار کرد: اجرای این طرح از سوی متخصصان توانمند داخلی در حالی صورت گرفت که شرکت‌های خارجی طرف قرارداد برای اجرای آن به بهانه تحریم تعهدات خود را رها کرده بودند و کشور تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داشت.

رئیس جمهور انتقال سکوی گازی از فاز ۱۲ میدان عظیم پارس جنوبی به این میدان و راه‌اندازی این طرح سه سال زودتر از زمان لازم برای اجرای چنین طرحی را از دیگر ویژگی‌های خاص این پروژه عنوان کرد و افزود: در اجرای این طرح همچنین صرفه‌جویی‌های مالی قابل توجهی هم حاصل شده است.

رئیسی اجرای این طرح را یک عملیات فنی پیچیده و به نوعی منحصر به فرد و درآمدزا برای کشور برشمرد و بیان کرد: با راه‌اندازی این فاز بخش قابل توجهی از حق کشورمان از میادین مشترک احصا خواهد شد که جا دارد از زحمات همه کارکنان و تلاشگران صنعت نفت در این بخش و نیز صبوری خانواده‌های آنان صمیمانه قدردانی کنم.

رئیس جمهور با اشاره اینکه تولید هفت میلیون مترمکعبی این فاز تا بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب افزایش خواهد یافت، تصریح کرد: امروز اقدامات و طرح‌های حوزه نفت و گاز و به طور کلی انرژی در کشور با انگیزه بالایی دنبال می‌شود.

وی با اعلام این که شرکت‌های خارجی به بهانه تحریم به تعهد خود در فاز ۱۱ پارس جنوبی عمل نکرند، بیان کرد: اراده پولادین جوانان ایرانی و متخصصین ما در این میدان افتخار آفرین شد.

رئیس جمهور عنوان کرد: جابجایی یک سکو از یک فاز به یک فاز دیگر از لحاظ فنی کار بزرگی است که به دست متخصصان داخلی به نتیجه رسیده و در کوتاه‌ترین زمان انجام شده است.

وی با قدردانی از خانواده های صبور متخصصین داخلی که بخش عمده ای از وقتشان را بدور از خانواده و برای صنعت نفت کشور قرار داده‌اند، گفت: اکنون تولید گاز در فاز ۱۱ پارس جنوبی تا ۵۰ میلیون متر مکعب گاز افزایش می‌یابد که نشان از عزم و انگیزه متخصصین ایرانی برای انجام کارهای بزرگ و احقاق حق کشور از میادین کشور است.

رئیسی افزود: این برای کشور ما مایه افتخار است که صنعت نفت ما تمام ایرانی و برای مستشاران خارجی جایی ندارد.

وی با اعلام این که متخصصین ما توان انتقال دانش و فناوری به سایر کشورها دارند، تاکید کرد: در سفر به آفریقای جنوبی به من گفتند که پنج پالایشگاه نیاز به به‌روزرسانی دارند و در خواست استفاده از توان فنی و علمی متخصصین ایرانی داشتند که وزیر نفت به طرف آفریقایی جنوبی وعده داد خدمات فنی و مهندسی در این بخش به آنها ارائه می کند.

رئیسی یادآور شد: به دنبال این هستیم که در میادین مشترک نفتی عقب نمانیم.

وی با اشاره به این که تکلیف ما در دولت و مجلس کار جهادی برای رفع مشکلات مردم است، گفت: باید به صورت شبانه‌روزی برای توسعه تولید، فعالیت‌های دانش‌بنیان و رفع مشکلات مردم تلاش کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: این در حالی است که دشمن تلاش می‌کند برای توقف تولید و پیشرفت کشور مانع تراشی کند.

رئیسی ادامه داد: رشد اقتصادی کشور صفر درصد بوده که اکنون به مثبت چهار درصد رسیده‌ که نشان دهنده این است که گفتمان ما می‌توانیم  با دست مردم تحقق یافته و کشور به لبخند و اشک دیگران متصل نشده است.

وی گفتمان این دولت را متمایز و بر گرفته از شهید سلیمانی و شهدای منطقه ذکر کرد و افزود: به جای این که به دست‌های بیگانه نگاه کنیم، با کمک متخصصان داخلی کارهای بزرگی را رقم را رقم زده‌ایم.

رئیس جمهور یادآور شد: ایران امروز قدرتمند است و این قدرت متعلق به شهدا، مردم و نیروهای مسلح و با تلاش دولت‌مردان و فعالیت شبانه‌روزی متخصصان در عرصه‌های مختلف ایجاد شده است.

رئیس جمهور کشورمان در خصوص مشکل لنج‌داران و واردات کالای همراه ملوان ( ته‌لنجی) گفت: این موضوع یکی از مشکلات مهم استان بوشهر است که البته ما مخالفتی با این موضوع نداریم و باید این کار توسط لنج‌داران و ملوانان انجام شود.

رئیسی یادآور شد: باید واردات مورد نیاز کشور از طریق دریا برای رفع مشکل مردم به صورت جدی دنبال شود اما نباید کالایی که در کشور تولید می‌شود، وارد کشور شود که اشکال و خسارات به تولید داخلی ایجاد کند.

وی در خصوص مشعل‌سوزی در پارس جنوبی گفت: با استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان به دنبال جلوگیری از مشعل‌سوزی هستیم که به عنوان یک اولویت طی ماه‌ها و سال‌های آتی این مسئله حل می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: استفاده از این گازها در شبکه داخلی و تبدیل آن به ثروت به جای آلودگی محیط زیست را دنبال می‌کنیم.

وی با اعلام افزایش اعتبارات مسئولیت های اجتماعی وزارت نفت در منطقه پیرامونی در استان بوشهر، گفت: سهم این استان از مسئولتی‌های اجتماعی برای سال جاری، ۶۵ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده است.

وی در خصوص بومی‌گزینی برای اشتغال در منطقه گفت: برای ما استفاده از نیروی کارآمد بومی اولویت بوده و در تمامی استان‌ها نیز بر بومی گزینی تاکید داریم و در این استان نیز نیاز است از نیروی‌های بومی موردنیاز استفاده شود.

رئیس جمهور با اعلام وجود غبار محرومیت بر چهره استان بوشهر، اظهار کرد: اگرچه چهره شهرها و روستاهای استان بوشهر نسبت به سال‌های قبل عوض شده اما هنوز محرومیت‌ها و غیربرخورداری‌هایی وجود دارد که نیاز است با کار جهادی این غبار از چهره شهرها و روستاهای استان برچیده شود.

منبع: ایرنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.