تقویت کرسی‌های علمی یونسکو با همکاری دانشگاه‌ها
24 اردیبهشت 1399 - 11:27
شناسه : 686
4

حجت الله ایوبی، در جلسه مجازی کرسی های یونسکو، هم فکری و هم اندیشی میان کرسی ها را راهکاری موثر در بهبود عملکرد آنها دانست و اظهار داشت: کرسی های یونسکو، ارگان های ملی یا منطقه ای هستند که فعالیت های آنها پیرامون یک موضوع خاص علمی متمرکز شده است. یک کرسی یونسکو می تواند […]

پ
پ

حجت الله ایوبی، در جلسه مجازی کرسی های یونسکو، هم فکری و هم اندیشی میان کرسی ها را راهکاری موثر در بهبود عملکرد آنها دانست و اظهار داشت: کرسی های یونسکو، ارگان های ملی یا منطقه ای هستند که فعالیت های آنها پیرامون یک موضوع خاص علمی متمرکز شده است. یک کرسی یونسکو می تواند به عنوان یک واحد جدید آموزشی یا پژوهشی در یک دانشگاه یا یک نهاد تحقیقاتی در حوزه آموزش عالی، تشکیل شود. 

وی در ادامه با اشاره به این که خوشبختانه ما در جمهوری اسلامی ایران از منظر تعداد کرسی ها توانسته ایم به رقم بسیار خوبی دست پیدا کنیم و علاوه بر آن در پی تاسیس کرسی های جدیدی  نیز هستیم که امیدوارم با پیگیری ها و تلاش های مجدانه ای که در این مورد وجود دارد، دست کم یکی از آنها را به زودی راه اندازی کنیم. همچنین از نظر مراکز مقوله ۲ تحت نظارت یونسکو نیز در وضعیت مطلوبی قرار دادیم و این مراکز علی رغم اینکه به طور مستقیم توسط کشورهای عضو تامین مالی می شوند، اما باید تاکید کنم که دامنه فعالیت آنها فراتر از مرزهای کشورهاست. ایوبی دانش و فرهنگ غنی ایران را سرمنشا وضعیت مطلوب ما در یونسکو برشمرد و افزود: من در اینجا با افتخار اعلام می کنم که صدای ما در یونسکو شنیده می شود و مجموعه کشورهای عضو یونسکو، هیئت های مختلف مستقر دریونسکو و مدیرکل یونسکو، همگی برای ایران احترام بسیاری قائلند.

رابطه خوب بین یونسکو و دانشگاه‌ها؛ عاملی موثر در تقویت عملکرد کرسی‌ها

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران، فعالیت برخی از کرسی ها را درخور توجه دانست و اعلام کرد: رابطه خوب بین کرسی ها و دانشگاه ها سبب تقویت عملکرد و تاثیرگذاری بیشتر کرسی ها می شود و اگر جایی بازدهی یک کرسی آنچنان که باید نبود، دلیل آن نبود حمایت کافی آن دانشگاه است که می تواند به شکل مطلوب تری اتفاق بیافتد. سال گذشته دکتر سعیدرضا عاملی، رئیس کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ، همایش بسیار خوبی را در خصوص کرسی ها برگزار کردند که تداوم این برنامه ها باید در دستور کار سایر کرسی ها و روسای آنها قرار گیرد.

روز کرسی‌های یونسکو؛ روزر تبادل تجربیات و هم اندیشی بیشتر

ایوبی تاکید کرد که کشورهای عضوی که بیش از پنج، شش کرسی دارند و عمدتا هم کشورهای اروپایی همچون اسپانیا و فرانسه هستند، یک روز را به عنوان «روز کرسی های یونسکو» درنظر گرفته و نامگذاری کرده اند که در آن روز همه کرسی ها و روسا و اساتید آنها گردهم می آیند و مسائل و مشکلات و همچنین نقاط ضعف خود را بیان می کنند. ما نیز باید با هم فکری و هم اندیشی یکدیگر و با توجه به اهمیت کارکرد کرسی ها در سطح ملی و جهانی، یک روز را به عنوان (روز کرسی های یونسکو) اعلام کنیم و در آن روز از وزیر علوم و مدیران حوزه های مرتبط دعوت کنیم تا در جریان امور مربوط به کرسی ها قرار گیرند.

شورای راهبری؛ حلقه اتصال هماهنگی بین کرسی‌ها

 همچنین برخی از کشورها یک شورای راهبری دارند که هماهنگی میان کرسی ها را انجام می دهد و در جهت هم افزایی و استفاده بهینه از امکاناتی که در اختیار کمیسیون های ملی است، حرکت می کنند و با نام نیک و برند یونسکو کارهای موثری انجام می دهند؛ ما نیز با درنظر گرفتن شرایط و پتانسیل های موجود می توانیم هر چه زودتر به این مهم دست پیدا کنیم؛ چراکه تا امروز نیز با برند خوشنام یونسکو توانسته ایم کارهایی را انجام دهیم که دیگران در انجام آن موانع و مشکلات بسیاری داشته اند. ما در حال حاضر هفت شهر یادگیرنده و چهار شهر خلاق داریم که شهرداران این شهرها با کمال میل برای هرگونه همکاری با کمیسیون ملی یونسکو اعلام آمادگی کرده اند و ما می توانیم از ظرفیت این شهرها در راستای تحقق اهداف کرسی ها بهره بگیریم. لازم است در اینجا یادآوری کنم که ما سال گذشته نشست های جهانی راه ابریشم را در همدان و به میزبانی این شهر برگزار کردیم و در این سلسله نشست ها و با مطرح کردن بسیاری از پروژه ها در مسیر این راه، باید با صراحت بیان کنم که جاده ابریشم علاوه بر مسیر اقتصادی، محمل فرهنگی بوده و این جاده راه حلی برای جهان امروز است.

ایوبی همراهی و همدلی جمع منتخبی از روسای کرسی ها را کلید دستیابی و جذب امکانات در جهت تحقق اهداف کرسی ها دانست و در ادامه گفت: شما به عنوان الگوهایی موثر از عملکرد خوب یونسکو می توانید فعالیت های آموزشی و پژوهشی بسیاری را در حوزه های مختلف آموزش، علوم طبیعی، علوم اجتماعی و انسانی، فرهنگ و ارتباطات و اطلاعات انجام دهید.

سرمایه نمادین یونسکو؛ بزرگترین سرمایه یونسکو

ما در یونسکو و به تبع آن در کمیسیون ملی یونسکو، اصل را براین قرار دادیم که کارهایی که از کانال های دیگر انجام آنها میسر نیست با اعتبار یونسکو انجام شود و روند تحقق آنها با سرعت بیشتری انجام پذیرد. ما در یونسکو اجلاس های متفاوتی را برگزار می کنیم که در این اجلاس ها صدای ایران به خوبی شنیده می شود. به قول پیر بوردیو، جامعه شناس و مردم شناس فرانسوی، «بزرگترین سرمایه یونسکو، سرمایه نمادین آن است» و این بدان معناست که با استفاده از نام و آوازه خوش و برند معتبر یونسکو می توان کارهای ناممکنی را ممکن کرد و صدای فرهنگ و دانش یک ملت را به گوش جهانیان رسانید.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در پایان صحبت های خود در این نشست برخط کرسی های یونسکو- ایران مستقر در دانشگاه تهران، همراهی همه روسای کرسی ها را برای گرفتن امکانات بیشتر در راستای تحقق اهداف علمی کرسی ها کاملا عملی و علمی برشمرد و در ادامه خاطرنشان کرد که بهتر است جلسات کرسی ها به شکل مرتب هر دو ماه یکبار تشکیل شود تا از راه همفکری و هم اندیشی میان کرسی ها بتوان تحقیقاتی بنیادین و موثر در سطوح عالی آموزشی و پژوهشی انجام داد.

در ادامه این جلسه، گلابچی، رئیس کرسی یونسکو در فناوری معماری اسلامی و گفتگوی بین فرهنگی گفت: ما در زمینه برگزاری همایش ها و کنفرانس ها کارهای زیادی انجام داده ایم که در ارتباط با بدنه جامعه بوده و تمامی فعالیت های ما با یک مخاطب و یک درخواست کننده از بیرون همراه بوده است و ما تمام توان خود را بکار می گیریم تا بتوانیم با کمک کمیسیون ملی یونسکو به عنوان ارتباط دهنده و توسعه دهنده، آن را در سطح کشور تسری بخشیم. برای نمونه افغانستان درصدد اجرای یک نظام مهندسی است که با ارتباط با کرسی فناوری معماری اسلامی ما در حال تدوین یک نظام مهندسی بر مبنای مقررات ملی است. درواقع آنها از تجارب و امکانات کرسی ما در زمینه تدوین این اساسنامه بهره می گیرند.

موسوی موحدی، رئیس کرسی یونسکو در زمینه بیوفیزیک دیابت نیز تاکید کرد: کرسی یونسکو در زمینه دیابت به مساله مهمی دست یافته که آثار آن در سطح جهان تسری پیدا کرده است. در حال حاضر می توان گفت که دیابت یک بیماری استرس زا و نشات گرفته از استرس است که این کرسی مقالات علمی بسیاری را در این باره در سطح بین المللی منتشر کرده است. همچنین این کرسی منشوری هفت گانه از شعرا و حکما به زبان انگلیسی را آماده کرده است که به کرونا نه تنها از منظر پزشکی بلکه به عنوان یک مساله عبرت آموز پرداخته که می توان از آن درس های بسیاری گرفت.

نوربخش رئیس کرسی یونسکو در زمینه سلامت اجتماعی و توسعه هم ضمن قدردانی از دکتر ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران و دکتر قهرمانی، معاون بین الملل دانشگاه تهران، اظهار کرد: کرسی ها به مثابه سرمایه های بزرگی هستند که از طریق آنها می توان اهداف علمی بسیاری را در سطح ملی و بین المللی تحقق بخشید. همچنین باید تاکید کنم که این کرسی همواره گزارش فعالیت های خود را به یونسکو در پاریس ارائه کرده است و البته من لازم می دانم که در اینجا جهت استحضار همکاران و دکتر ایوبی به کمیته های مستقر در این کرسی که شامل کمیته زنان، کمیته کودکان، کمیته محیط زیست، کمیته توسعه و کمیته روانشناسی است، اشاره کنم که در هر کدام از این کمیته ها نخبگان و برجسته گان این حوزه ها حضور دارند که با مدد آنها توانسته ایم در زمینه انتشار کتب مرتبط نیز گام های موثری برداریم؛ که از آن دست می توانیم به مجموعه هشت جلدی مسائل اجتماعی که توسط انجمن جامعه شناسی دانشکده علوم اجتماعی به چاپ رسیده است، اشاره کنیم.

در ادامه سایر روسای کرسی ها نیز ضمن ارائه گزارش عملکردی از کرسی مربوط به ارائه نقطه نظرات و بحث و تبادل نظر با یکدیگر پرداختند.

در این نشست مجازی، حجت الله ایوبی، دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران،  محمد باقر قهرمانی، معاون بین الملل دانشگاه تهران،  یونس نوربخش، رئیس کرسی یونسکو در زمینه سلامت اجتماعی و توسعه، سعیدرضا عاملی، رئیس کرسی یونسکو در فضای مجازی و فرهنگ، علی اکبر موسوی موحدی، رئیس کرسی یونسکو در زمینه بیوفیزیک و دیابت، بابک ضیا، رئیس کرسی یونسکو در زمینه کارآفرینی، محمدحسین صراف زاده، رئیس کرسی یونسکو در بازیافت آب، حسین معماریان، رئیس کرسی یونسکو در آموزش مهندسی و محمود گلابچی، رئیس کرسی یونسکو در فناوری معماری اسلامی و گفتگوی بین فرهنگی حضور داشتند./ایرنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.