افزایش ۱۸ و ۲۰ درصدی حقوق کارمندان و بازنشستگان در لایحه بودجه ۱۴۰۳
30 آبان 1402 - 14:20
شناسه : 69560
0
سخنگوی اقتصادی دولت از افزایش ۱۸ درصدی ضریب حقوق کارکنان دولت و ۲۰ درصدی حقوق برای بازنشستگان در لایحه بودجه ۱۴۰۳ خبر داد.
پ
پ

«سید احسان خاندوزی» سخنگوی اقتصادی دولت صبح امروز در نشست خبری با اشاره به سرفصل های لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ اظهار کرد: در این لایحه، سهم درآمدهای پایدار دولت نسبت به سال جاری بیشتر شده است؛ همچنین تلاش شده هزینه های جاری و عمرانی به نحوی مدیریت شود که کمترین ناترازی را شاهد باشیم.

وی با اشاره به اینکه افزایش ۱۸ درصدی ضریب حقوق کارکنان دولت و ۲۰ درصدی حقوق برای بازنشستگان در لایحه بودجه ۱۴۰۳ در نظر گرفته شده است، گفت: در سال جاری، منفی ۴۵۰ همت ناترازی عملیاتی به منفی ۳۰۸ همت کاهش یافت و در لایحه بودجه سال آینده ۱۳.۶۵ میلیارد یورو برای واردات کالاهای اساسی در نظر گرفته شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: میزان صادرات نفت خام نیز در لایحه بودجه سال آینده، یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه، به قیمت هر بشکه ۶۵ یورو در نظر گرفته شده است.

خاندوزی با اشاره به اینکه لایحه بودجه پس از بررسی لایحه برنامه هفتم به مجلس ارسال می شود، بیان کرد: کلیات احکام و جداول اصلی بودجه ۱۴۰۳ امروز – ۳۰ آبان ماه – تقدیم مجلس می شود و مراسم رسمی آن با حضور رئیس جمهور و ارائه توضیحات لازم در رابطه با جزئیات بودجه در اولین جلسه رسمی مجلس برگزار خواهد شد.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: میزان صادرات نفت خام نیز در لایحه بودجه سال آینده، یک میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه، به قیمت هر بشکه ۶۵ یورو در نظر گرفته شده است.

وی افزود: طبق قانون دولت مکلف بود فاز اول بودجه را اول آبان ماه تقدیم مجلس کند ولی به دلیل درگیر بودن مجلس در بررسی لایحه برنامه هفتم توسعه و به درخواست مجلس، تقدیم بودجه به تاخیر افتاد.

افزایش ۲۲ درصدی تولید انواع خودرو در هفت ماهه اول امسال

سخنگوی اقتصادی دولت در پاسخ به ایرنا درباره سامانه یکپارچه خودرو گفت: تلاش دولت سیزدهم از ابتدا این بود که تولید را به بالای یک میلیون دستگاه خودرو در سال برساند و که این هدف در سال گذشته محقق شد و امیدواریم امسال بیش از سال گذشته شاهد رشد تولید خودرو باشیم.در هفت ماهه اول سال جاری، تولید انواع خودرو نسبت به هفت ماهه مشابه سال قبل ۲۲ درصد رشد داشته و ۶۲۶ هزار دستگاه انواع خودرو تولید شده است.

۱۱ هزار خودرو وارد شده یا در آستانه ورود به کشور است

خاندوزی تصریح کرد: اگر در زمان توافق، خودروساز قیمتی اعلام کرده باشد، باید همان نرخ را رعایت کرده و خودرو را با همان قیمت، به متقاضی تحویل دهد.

وی با بیان اینکه رشد تولید خودرو در سال جاری، ۲۲ درصد بود و از ابتدای امسال خودروسازان، ۶۲۶ هزار دستگاه انواع خودرو تولید کرده‌اند، افزود: در تولید سواری ۱۹، وانت ۴۷ و کامیون و کشنده ۳۵ درصد طی ۷ ماهه امسال رشد تولید داشته‌ایم.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: از ابتدای امسال تاکنون، ۱۱ هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده یا در آستانه ورود به کشور و در حال گذراندن مراحل تشریفات گمرکی هستند.

خاندوزی با بیان اینکه یکهزار صورت مالی شرکت های دولتی منتشر شده که امید است تا پایان سال به رکورد بی سابقه انتشار ۲ هزار صورت شرکت‌های دولتی و عموی کشور برسیم، خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه‌های آقای رئیس جمهور این بود که باید تلاش کنیم بخش شرکت‌های دولتی نیز به ریل انضباط برگردد.

وی ادامه داد: بسیاری از سوء مدیریت‌ها به دلیل عدم شفافیت شرکت‌های دولت در سال‌های طولانی گذشته نه در وزارتخانه بلکه در ذیل شرکت‌های دولتی و حیاط خلوت، شکل می‌گرفت که در دو سال و نیم گذشته با اصرار رئیس جمهور بر کنترل مسیر بی‌انضباطی شرکت‌های دولتی و عمومی به سمت شفاف‌سازی و پاسخگو کردن مدیران حرکت کردیم که شاهد ثمرات آن هستیم.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان داشت: از ۷۱۱ شرکت بخش عمومی، ۳۷۶ شرکت افزایش سود داشته‌اند و ۷۰ شرکت زیان ده نیز سال ۱۴۰۱ از زیان دهی خارج و ۴۷۰ شرکت از زیان انباشته خود کاسته یا به مرحله سود انباشته رسیده‌اند.

خاندوزی افزود: در مجموع عملکرد مدیریتی شرکت‌ها، حاکی از این است که شفافیت مالی و اصرار دولت بر انضباط و پاسخگو کردن مدیران شرکت‌های دولتی مثل چوب ادب کننده منجر به اصلاح رویه‌ها و پنهان کاری‌ها شده است.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان داشت: از ۷۱۱ شرکت بخش عمومی، ۳۷۶ شرکت افزایش سود داشته‌اند و ۷۰ شرکت زیان ده نیز سال ۱۴۰۱ از زیان دهی خارج و ۴۷۰ شرکت از زیان انباشته خود کاسته یا به مرحله سود انباشته رسیده‌اند.

فهرست کالاهای اسرائیلی به گمرک ارسال می‌شود

وی اظهار داشت: با توجه به دستور مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه شریان‌های اقتصادی رژیم اشغالگر قدس از سوی کشورهای اسلامی محدود و قطع شود، فهرستی را در این رابطه وزارت امور خارجه به وزارت صمت ارسال کرده است.

سخنگوی اقتصادی دولت بیان کرد: وزارت صمت این فهرست را به سازمان توسعه تجارت ابلاغ کرده و امروز به گمرک ایران ارسال می‌شود و انتشار عمومی آن نیز انجام خواهد شد.

تلاش‌های دولت برای حمایت از بازار سرمایه

خاندوزی در پاسخ به پرسشی مبنی بر بسته حمایتی دولت تا پایان سال برای بازار سرمایه، تاکید کرد: تلاش دولت بر این بوده است از طریق کاهش عدم اطمینان و افزایش پیش بینی پذیری شرکت ها و صنایع بورسی کشور بتواند در ماه ها و سال های آینده نسبت به حمایت از بازار سرمایه عملکرد بهتری داشته باشد.

به گفته وی طرح سهام یار از طرح هایی بود که سال قبل تصویب و اجرا شد، این طرح تقریبا در روزهای سخت بازار اتفاق افتاد و با وجود این طرح، بازار شرایط بهتری پیدا کرد که نیازی به بازپرداخت مبالغ جبرانی در طرح سهام یار نبود.

خاندوزی با بیان اینکه برای مصوبه نرخ خوراک صنایع در شهریورماه امسال، اطلاع رسانی کاملی صورت گرفت، گفت: از این پس هم اگر پیشنهادهایی در قالب بودجه ۱۴۰۳ و چه در سنوات برنامه هفتم توسعه وجود داشته باشد، عمل خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور بر رونق و پیش بینی پذیری صنایع به ویژه صنایع شاخص و بورسی کشور تاکید بسیار داشته است، افزود: بخشی از نااطمینانی هایی که در هفته های گذشته رخ داد به دلیل مخاطرات بین المللی کشورهای منطقه است به گونه ای که شاخص های بازار سرمایه در ترکیه و کشورهای دیگر طی ۴۰ روز اخیر با نوسان همراه بود.

سخنگوی اقتصادی دولت ابراز امیدواری کرد، مجموع تدابیر داخلی و خارجی به شرایط بازار سرمایه کمک کند تا بتوانیم یکی از مهمترین منابع تامین مالی چه در خصوص بازار اولیه و نقد پذیری در بازار ثانویه را رو به جلو داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه رئیس جمهور بر رونق و پیش بینی پذیری صنایع به ویژه صنایع شاخص و بورسی کشور تاکید بسیار داشته است، افزود: بخشی از نااطمینانی هایی که در هفته های گذشته رخ داد به دلیل مخاطرات بین المللی کشورهای منطقه است به گونه ای که شاخص های بازار سرمایه در ترکیه و کشورهای دیگر طی ۴۰ روز اخیر با نوسان همراه بود.

مشوق‌های دولت برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی

خاندوزی در پاسخ به سوالی پیرامون جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی گفت: به موازات پیشرفت تبادلات با کشورهای همسایه، تاکید رئیس جمهور این است که باید منافع اقتصادی حاصل از دیپلماسی پیگیری شود، که در این رابطه تدابیر متعددی در حوزه تجارت و سرمایه گذاری اتخاذ شده است.

وی ادامه داد: به عنوان مشوق برای سرمایه گذاران خارجی، اعطای اقامت طولانی مدت، کاهش مبلغ سرمایه گذاری از ۲۵۰ به ۱۰۰ هزار دلار، امکان واردات طلا و فلزات گران‌بها به عنوان بخشی از سرمایه خارجی به همراه کانال های ورود منابع در نظر گرفته شده است

سخنگوی اقتصادی دولت بیان داشت: نرخ ارز مورد عمل برای سرمایه گذاران خارجی از سوی بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری خارجی اصلاح و ابلاغ شد. همچنین تخفیف مالیاتی برای شرکت های دریافت کننده سرمایه‌گذار خارجی در نظر گرفته شد، این بخش از رفع تعهد ارزی صادرکنندگان معاف شد.

خاندوزی با بیان اینکه اعطای تخفیف به سرمایه گذاران خارجی در پرداخت عوارض گمرکی ماشین آلات وارداتی نیز در حال انجام است، گفت: راه اندازی درگاه ملی آژانس تشویق سرمایه گذاری خارجی به زبان انگلیسی برای اولین بار رونمایی شد.

علت توقف طرح بنزین برای همه

وی در خصوص علت توقف طرح بنزین برای همه، گفت: با توجه به اینکه شرکت های زیرمجموعه وزارت نفت که درگیر طرح هستند، در مورد شیوه های اجرا و توسعه و گسترش الگو در سایر نقاط کشور ملاحظاتی داشتند، این طرح متوقف شده است.

خاندوزی خاطرنشان کرد: این طرح در مراحل اصلاح و تکمیل قرار دارد تا مجدداً در ستاد اقتصادی دولت مطرح شود و تا به امروز تصمیمی برای اجرایی شدن آن در کشور وجود ندارد.

منبع: ایرنا

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.